ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
08 липня 2010 року 11:38 № 2а-9277/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Деруга Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державна податкова інспекція у Святошинському районі міста Києва
про скасування податкового повідомлення форми "Ф" від 14.05.2009р. №0004521710/0
за участю представників сторін:
позивач: ОСОБА_1
від відповідача: Пильгун О.О. -за довіреністю
встановив:
В лютому 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення -рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва № 0004521710/0 від 14 травня 2009 року.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 26 травня 2010 року справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції Святошинського району м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивач у 2008 році від Компанії з управління активами інституту спільного інвестування Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія з управління активами „Конкорд Естет Менеджмент” інституту спільного інвестування Інтервального диверсифікованого пайового інвестиційного фонду „Конкорд Перспектива” за результатами продажу інвестиційних сертифікатів отримав дохід у розмірі 267710,00 грн. На думку Позивача, для цілей оподаткування податком з доходу фізичних осіб отриманий ним дохід має оподатковуватись за ставкою 5 відсотків від об'єкту оподаткування нарахованого податковим агентом як інвестиційний дохід, у відповідності з абз. 4 п. 7.2 ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”. Проте, податковий орган застосував ставку 15 відсотків відповідно до п. 7.1 ст.7 Закону, а тому податкове повідомлення -рішення вважає неправомірним і просить його скасувати.
У судовому засіданні Позивач підтримав позовні вимоги і просив їх задоволити в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях вказав на відповідність дій податкового органу щодо застосування ставки 15 відсотків для обрахування податку з доходу Позивача нормам, встановленим Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі Договору купівлі інвестиційних сертифікатів №А/558/2007/1283/19/ІФКП від 16 листопада 2007 року Позивач придбав інвестиційні сертифікати на загальну суму 250 000,00 грн.
Згідно Договорів про викуп інвестиційних сертифікатів №Б19/2008/4718/42/ІФКП від 15 серпня 2008 року та №Б19/2008/6076/23/ІФКП від 15 серпня 2008 року, укладених між Позивачем та Компанією з управління активами інституту спільного інвестування Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія з управління активами „Конкорд Естет Менеджмент” інституту спільного інвестування Інтервального диверсифікованого пайового інвестиційного фонду „Конкорд Перспектива”, Позивач продав інвестиційні сертифікати і отримав за них 267710,00 грн.
Позивач подав до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва податкову декларацію про доходи за 2008 рік, де у розділі 1.3 (інші доходи, оподаткування яких проводять податкові органи) задекларував дохід в сумі 267710,00 грн.
За результатами розрахунку податку загального річного оподатковуваного доходу за 2008 рік ДПІ у Святошинському районі м. Києва визначила, що податок з доходів фізичних осіб із суми інвестиційного прибутку, який підлягає сплаті до бюджету громадянину ОСОБА_1 становить 2656,50 грн., в зв'язку з чим винесла податкове повідомлення №0004521710/0 від 14 травня 2009 року про сплату 2656,50 грн. податку з доходів фізичних осіб.
За наслідками адміністративного оскарження податкове повідомлення №0004521710/0 від 14 травня 2009 року залишилось без змін.
Оподаткування доходів, одержуваних громадянами, регулюється Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону визначено, що доходом з джерелом його походження з України є будь-який доход, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема, доход у вигляді інвестиційного прибутку від здійснення операцій з цінними паперами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах.
Згідно з підпунктом 4.2.13 пункту 4.2 статті 4 Закону до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються: інвестиційний прибуток від здійснення платником податку операцій з цінними паперами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 4.3.3 та 4.3.17 цієї статті.
Порядок оподаткування одержаних громадянами доходів у вигляді інвестиційного прибутку від здійснення операцій з цінними паперами та корпоративними правами встановлено статтею 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
Згідно з підпунктами 9.6.1 та 9.6.2 пункту 9.6 статті 9 Закону облік фінансових результатів операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу, з урахуванням норм підпункту 9.6.4 цього пункту.
До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з:
- обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив;
- зворотного викупу корпоративного права його емітентом, яке належало платнику податку;
- повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного фонду емітента корпоративних прав, внаслідок виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.
Під терміном „інвестиційний актив”, відповідно до підпункту 9.6.7 пункту 9.6 статті 9 вказаного вище Закону, розуміється пакет цінних паперів чи окремий цінний папір.
До оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного року.
Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Своїм листом № 6838/6/17-3116 від 20.07.05 Державна податкова адміністрація України роз'яснила, що доходи, одержувані фізичними особами -інвесторами від викупу у них компанією з управління активами цінних паперів (інвестиційних сертифікатів, акцій) інституту спільного інвестування з припиненням права власності інвестора на ці цінні папери, оподатковуються у порядку, встановленому пунктом 9.6 статті 9 Закону України „Про оподаткування доходів фізичних осіб”.
Відповідно до пункту 7.1 статті 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 -7.3 цієї статті.
Пунктом 7.2, на який посилається Позивач, визначено, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як, зокрема, інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону.
Позивач, заперечуючи проти визначення податковим органом ставки 15 відсотків, посилався на те, що пунктом 7.2, який встановлює ставку 5 відсотків, не встановлено будь-яких обмежень до виду доходу, форми інституту спільного інвестування та порядку зміни права власності на цінні папери.
Проте, таку думку Позивача суд вважає помилковою.
Для цілей оподаткування, тобто для застосування ставок податку, визначених статтею 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” суттєвим є поняття інвестиційного прибутку та інвестиційного доходу.
Позивач на підставі вищенаведених Договорів про викуп інвестиційних сертифікатів продав свої інвестиційні сертифікати, тобто відбувся перехід права власності на інвестиційні сертифікати від Позивача до Компанії, про що, зокрема визначено у п. 3 Договорів.
В результаті виконання таких угод Позивач отримав саме інвестиційний прибуток, який оподатковується на загальних підставах, визначених підпунктом 9.6.2 пункту 9.6 статті 9 за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
У розумінні ж пункту 7.2 статті 7 ставка 5 відсотків застосовується до інвестиційного доходу, а не до інвестиційного прибутку.
Позивач скористався б правом застосовувати ставку 5 відсотків у разі, коли інвестиційні сертифікати мали б статус вкладу ( тобто без переходу права власності на них). В такому випадку Позивач отримував би саме інвестиційний дохід.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним рішення.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94,158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування податкового рішення № 0004521710/0 від 14 травня 2009 року відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.І. Шейко