Справа № 2а-3449/10/2570
02 серпня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бородавкіної С.В.
при секретарі - Андрушко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень № 44 від 28.05.2010 року ,-
Позивач 02.07.2010 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і просить визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень № 44 від 28.05.2010 року. Свої позовні вимоги мотивує тим, що Виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про відшкодування заборгованості з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, було проведено перевірку правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування за період з 01.11.2008 р. по 05.05.2010 р., за результатами якої винесено припис від 28.05.2010 р. про усунення порушень. Яким приписано до 27.06.2010 р. усунути порушення шляхом відображення в звіті Ф4-ФСС з ТВП не прийнятих до зарахування витрат - рядок 7, в сумі 36727,50 грн. При проведенні перевірки порушено норми ст. 5,7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме: відсутні направлення та копія наказу на проведення перевірки, відомості про включення планової перевірки до річного або квартального планів та не вказано підстави для проведення перевірки. Таким чином, відповідачем, під час проведення перевірки та винесення припису було порушено положенння Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, зазначив, що порушень, встановлених при перевірці, позивач не допускав.
Представник відповідача вимоги не визнав, пояснив, що у зв'язку зі зверненням позивача щодо відшкодування витрат пов'язаних з нарахуванням допомоги по вагітності та пологах найманому працівнику в сумі 36639,00грн., Чернігівською міською виконавчою дирекцією було заплановано провести планову ревізію позивача. Це було викликано тим, що у позивача звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (форма Ф4-ФСС з ТВП), наводить інформацію щодо перевищення розміру середньоденної допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності і пологах над розмірами середньоденної заробітної плати, а саме: в звіті за 2008 рік виявлене перевищення середньоденної допомоги по вагітності та пологах (422,16 грн.) над розміром середньоденної заробітної плати (205,81грн.). За наслідками проведеної перевірки позивачці був виданий припис про усунення порушень від 28.05.2010 №44, який вказує, що під час перевірки було виявлено порушення ч.1 ст.38 Закону 2240 (порушено порядок витрачання коштів Фонду при розрахунку допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_2 по листку непрацездатності №708412 серії АБК від 01.12.2008; відсутність підстав для нарахування та виплати заробітної плати призвела до безпідставного, необгрунтованого та неправомірного нарахування допомоги по вагітності та пологах, оскільки дана допомога повинна надаватись застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами). Сума витрат, яка проведена з порушенням склала 36727,50грн. Даним приписом позивачу запропоновано усунути зазначені порушення та відобразити їх у звіті про нараховані страхові внески за 1 півріччя 2010 року.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає наступне.
У зв'язку зі зверненням позивача щодо відшкодування витрат пов'язаних з нарахуванням допомоги по вагітності та пологах найманому працівнику в сумі 36639,00грн., Чернігівською міською виконавчою дирекцією на підставі ст.28 Закону 2240, п.15.2 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 19.09.2001 №38 та п.п.2 п.3 постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 03.06.2009 №547 відповідачем у 2 кварталі 2010 року було заплановано провести планову ревізію позивача.
28.05.2010 року провідним спеціалістом фінансового відділу Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Отрошко К.І. проведено планову ревізію правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за період з 01.11.2008 р. по 01.05.2010 року.
Ревізією було встановлено порушення порядку витрачання коштів Фонду при розрахунку допомоги по вагітності та пологах по лікарняному листку № 708412 серії АБК з 01.12.2008 року по 05.04.2009 року, виданого жіночою консультацією № 1 м.Чернігова ОСОБА_2, допомога виплачена 16.03.2009 року, відображена у звіті Ф4-ФСС з ТВП за 2008 рік. Відсутність підстав для нарахування та виплати заробітної плати призвела до безпідставного, необґрунтованого та неправомірного нарахування допомоги по вагітності та пологах, оскільки допомога по вагітності та пологах повинна надаватись застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Сума витрат, які були проведені з порушенням склала 36727,50 грн.
28.05.2010 року виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено припис на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 21.05.2009 року, яким пропонувалось ФОП ОСОБА_1 усунути порушення порядку витрачання коштів Фонду при розрахунку допомоги по вагітності та пологах до 27.06.2010 року та відобразити у звіті про нараховані страхові внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (Ф-4-ФСС з ТВП): витрати - рядок 7, в сумі 36727,50 грн. та у вказаний термін проінформувати Чернігівську міську виконавчу дирекцію Чернігівського обласного Фонду соціального страхування з тимчасовою втрати працездатності за адресою: м.Чернігів, пр. Перемоги,62. При невиконанні зазначених у приписі вимог щодо усунення порушень, виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності будуть застосовані фінансові (штрафні санкції) відповідно до ст. 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”.
08.07.2010 року виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі ч.1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та керуючись п.6 ст.28 зазначеного закону, прийнято рішення № 721, яким вирішено зарахувати до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не прийнятих до заліку витрат в сумі 36727,50 грн. та застосовано до позивача штрафні санкції за порушення порядку використання коштів в розмірі 18363,75грн.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 р. №2240, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Діяльність Фонду регулюється цим Законом та статутом Фонду, який затверджується його правлінням.
Відповідно до ст..28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” та п. 3.1 Статуту, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 5 червня 2001 р. N 9 Фонд має право: видавати у межах своєї компетенції постанови, розпорядження, накази, положення, інструкції, методичні рекомендації з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; зупиняти операції підприємств, установ, організацій і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують найману працю, з розрахунковими та іншими рахунками в банківських установах у разі відмови їх від реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду як платників страхових внесків або відмови від сплати страхових внесків; застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи, передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи; розглядати звернення страхувальників і застрахованих осіб у разі виникнення спірних питань щодо фінансування та надання допомоги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Відповідно до ст.. 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” страхувальник-роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання страхових коштів. За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Відповідно до п. 15.1. Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої правлінням Фонду від 19.09.2001 р. № 38, ревізія страхувальників повинна сприяти зміцненню фінансової дисципліни, поліпшенню надходження коштів до бюджету Фонду, ефективному і цільовому їх використанню.
Згідно п. 15.14.1. вищевказаної Інструкції, по результатах ревізії або перевірки складається акт. В акті ревізії (перевірки) зазначається: за який період проведено ревізію (перевірку), які виявлено порушення в нарахуванні і сплаті страхових внесків та пені, обчисленні і виплаті допомоги, у здійсненні інших виплат за рахунок коштів Фонду; відображаються суми додатково нарахованих страхових внесків і пені, суми витрат, які не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків чи належать до виплати застрахованим особам додатково.
Відповідно до п. 15.14.5. Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за матеріалами акта ревізії протягом 20 календарних днів керівники виконавчої дирекції Фонду або його відділень, їх заступники приймають рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника. Рішення приймається за встановленою формою (додаток 1) відповідно до ст. 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". У рішенні вказуються суми фінансових санкцій, які належить зарахувати до бюджету Фонду, шляхом відображення у звіті страхувальника по коштах Фонду (за формою Ф4-ФСС з ТВП).
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 21.05.2009 року «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» постановлено органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності видавати суб'єктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом;
приймати рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути);
Відповідно до п.2 Постанови постановлено привести у місячний строк власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
Виходячи із вищенаведеного, нормами, на підставі та в межах повноважень яких діє відповідач, не передбачено винесення припису, за невиконання вимог якого можуть бути застосовані фінансові (штрафні) санкції відповідно до ст.30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що припис виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про усунення порушень № 44 від 28.05.2010 року винесений з порушенням законодавства, а тому є протиправним і підлягає скасуванню.
Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про усунення порушень № 44 від 28.05.2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в повному обсязі 06.08.2010 року.
Суддя Бородавкіна С.В.