Постанова від 27.07.2010 по справі 2а-3292/10/2570

Справа № 2а-3292/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2010 р.

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бородавкіної С.В.

при секретарі - Андрушко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Білі Береги" до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень ,-

ВСТАНОВИВ:

23.06.2010 року позивач звернувся з позовом до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області і просить визнати частково нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000222310/0 від 14.06.2010 р., та визнати нечинним і скасувати податкове повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000232310/0 від 14.06.2010 р.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та зазначили, що згідно пункту 5.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності. Крім того згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 цього ж Закону до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті. Оскільки, витрати, здійснені підприємством (позивачем) на отримання послуг від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, пов'язані з господарською діяльністю ТОВ «Білі береги» та обмеження щодо віднесення таких витрат до складу валових витрат не міститься в пунктах 5.3 - 5.7 статті 5 вказаного Закону, то підприємство правомірно включило до складу валових витрат вартість зазначених послуг в сумі 296722 грн. Таким чином, без здійснення витрат на послуги ФОП ОСОБА_1 ТОВ «Білі береги» не зможе здійснювати закупівлю молочної сировини для переробки і не зможе працювати без з такої сировини. А, отже, ці послуги безпосередньо пов'язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва молочної продукції. Товариство, повністю виконуючи вимоги Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», включало до складу валових витрат суми витрат тільки за наявності документу, що підтверджує фактичне отримання результатів робіт (послуг). Тому вважає, що ТОВ «Білі береги» не порушило п.п. 5.1, п.п. 5.2.1, п.п.5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та не завищило валові витрати.

Щодо порушень законодавства про податок на додану вартість зазначили, що статтею 2 Закону України «Про молоко та молочні продукти» встановлено його сферу дії, зокрема те, що цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, транспортування, переробки, зберігання і реалізації, ввезення на митну територію та вивезення з митної території України молока, молочної сировини та молочних продуктів, і поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять господарську діяльність у цій сфері. Жодна норма цього закону не вказує на те, що він застосовується до податкових відносин. В розумінні Закону України „Про молоко та молочні продукти” атестація виробництва є способом контролю за виробництвом, а не процедурою встановлення статусу виробника. Відповідно до положень п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» (в ред. 2007-2008 р.р.) сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. ТОВ «Білі береги» має статус переробного підприємства згідно довідки АБ № 315837 з ЄДРПОУ від 01.04.2005 р. за КВЕД 15.51.0 перероблення молока та виробництво сиру та фактично здійснює виробництво молочних продуктів. Таким чином, відповідно до чинного законодавства, Статуту ТОВ «Білі береги», довідки АБ № 315837 з ЄДРПОУ від 01.04.2005 р., Дозволу на роботу молокоприймального пункту, виданого Бахмацькою районною санітарно-епідеміологічною санстанцією від 21.04.2005 р. № 90, Товариство з обмеженою відповідальністю «Білі береги» є переробним підприємством.

Представники Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області позовні вимоги не визнали та пояснили, що відповідно до вимог пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 22.05.1997 року № 2 83/97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення яких передбачена правилами ведення податкового обліку». ТОВ „Білі береги» до складу валових витрат віднесено витрати з придбання посередницьких послуг від ФОП ОСОБА_1 за період з 01.04.2008 року по 31.12.2008 року згідно договору про надання посередницьких послуг від 01.01.2008 року в загальній сумі 296722 грн., в тому числі за квітень 2008 року в сумі 24092 грн., травень 2008 року в сумі 31144 грн., червень 2008 року в сумі 32615 грн., липень 2008 року 34524 грн., серпень 2008 року в сумі 42786 грн., вересень 2008 року в сумі 38720 грн., жовтень 2008 року в сумі 33751 грн., листопад 2008 року в сумі 29221 грн., грудень 2008 року в сумі 29869 грн. При перевірці було встановлено, що первинні документи, а саме акти виконаних робіт та протоколи узгодження плати за надання послуг до них не підтверджують здійснення господарських операцій щодо надання посередницьких послуг ФОП ОСОБА_1, які передбачені вимогам Договору від 01.01.2008 року та складені в порушення вимог ст.1, п.2 ст.9 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року № 996-ХIV та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 24.05.1995, № 88, а саме не підтверджують факт здійснення господарської операції по наданню посередницьких послуг.

Відповідно до ст.1 Закону України „Про молоко та молочні продукти" суб'єкти господарювання всіх форм власності, які здійснюють виробництво молока, молочної сировини і молочних продуктів, підлягають атестації на відповідність обов'язковим вимогам нормативно-правових актів. Об'єктами атестації виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів є нормативна документація на продукцію, а також технічне обладнання, засоби вимірювальної техніки та контролю, випробувальне обладнання. Атестат виробництва молока, молочної сировини і молочної продукції видається відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. Виробництво та переробка молока, молочної сировини і молочних продукції без атестата виробництва забороняється. В ході перевірки встановлено, що ТОВ «Білі Береги» не пройшло атестацію виробництва молока, молочної сировини і молочної продукції.

Відповідно до п.3.1 Національного класифікатора „Класифікація видів економічної діяльності", затвердженого наказом Держкомстату України від 26.12.05 №375, перероблення - це технологічний процес, здійснення якого змінює форму, властивості, склад сировини, напівфабрикатів або, в окремих випадках, готової продукції, з метою отримання нової продукції. ТОВ «Білі Береги» продавало охолоджене молоко, а охолодження молока не є процесом переробки.

Отже, ТОВ «Білі Береги» не являються переробним товариством в понятті Закону України «Про молоко та молочні продукти» та інших нормативних документів, що регламентують вказану діяльність та не мають права на спеціальний режим оподаткування з ПДВ відповідно до п. 11.21 статті 11 Закону України від 03.04.97 №168 "Про податок на додану вартість" та порядку затвердженого Кабінетом Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805 «Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі».

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:

Судом встановлено, що 08.06.2010 року працівниками Бахмацької МДПІ було проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Білі Береги" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.12.2009 року.

За результатами виїзної планової перевірки було складено акт № 678/23/33424408 від 08.06.2010 року.

В акті встановлені наступні порушення:

1. п.п.4.1.1, 4.1.6, п.4.1 ст.4, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 22.05.1997 року №283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 724658 грн., у тому числі за:

II квартал 2008 року в сумі 28946 грн.,

IV квартал 2008 року в сумі 52219 грн.,

III квартал 2009 року в сумі 291 грн.,

IV квартал 2009 року в сумі 643202 грн.

2. п.п. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.7.1 п. 7.7, ст. 7, п. 11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР, Постанови КМУ від 12.05.1999 р. № 805 «Про порядок нарахування, виплаті використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» із змінами та доповненнями, п.1 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату цій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 р. № 291, в результаті чого занижено податок на додану вартість по бюджетній податковій декларації з податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 5304879 грн.: квітень 2008 року - 510691 грн.; травень 2008 року - 507475 грн., червень 2008 року - 523 492 грн., липень 2008 року -536 995 грн., серпень 2008 року - 630 555грн., вересень 2008 року - 608 816 грн., жовтень 2008 року - 581472 грн., листопад 2008 року - 452 681 грн., грудень 2008 року - 439 040 грн., квітень 2009 року - 98 389 грн., травень 2009 року - 56 057 грн., червень 2009 року - 38 460 грн., липень 2009 року - 64 646 грн., серпень 2009 року - 51919 грн., вересень 2009 року - 65 686 грн., жовтень 2009 року - 54 184 грн., листопад 2009 року - 45 670 грн., грудень 2009 року - 38 651 грн.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 14.06.2010 за № 0000222310/0 за платежем податок на прибуток приватних підприємств на суму 907873,90 грн., з них: 724658,00 грн. - за основним платежем, 183215,90 грн. - за штрафними санкціями, № 0000232310/0 за платежем податок на додану вартість на суму 10609758,00 грн., з них: 5304879,00 грн. - за основним платежем, 5304879,00 грн. - за штрафними санкціями.

Відповідно до пункту 5.1. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» N 283/97-ВР від 22.05.97, валові витрати виробництва та обігу (валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Відповідно до пункту 5.2.1. п.5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» N 283/97-ВР від 22.05.97, до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Відповідно до пункту 5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно п. 1.32 ст. 1 цього Закону господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.

Таким чином, системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що платник податку має право на віднесення до складу валових витрат, які понесені ним у зв'язку з веденням діяльності, яка здійснювалась безпосередньо таким платником податку, є для нього регулярною, постійною та суттєвою і направлена на одержання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999, № 996-XIV первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до п.2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до п.1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 24.05.1995, № 88, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Відповідно до п. 2.1 цього ж Положення, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Пункт п. 2.2 Положення, первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи.

Відповідно до п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції діючому законодавству, логічна ув'язка окремих показників.

ТОВ „Білі береги» до складу валових витрат віднесено витрати з придбання посередницьких послуг від ФОП ОСОБА_1 за період з 01.04.2008 року по 31.12.2008 року згідно договору про надання посередницьких послуг від 01.01.2008 року в загальній сумі 296722 грн., в тому числі за квітень 2008 року в сумі 24092 грн., травень 2008 року в сумі 31144 грн., червень 2008 року в сумі 32615 грн., липень 2008 року 34524 грн., серпень 2008 року в сумі 42786 грн., вересень 2008 року в сумі 38720 грн., жовтень 2008 року в сумі 33751 грн., листопад 2008 року в сумі 29221 грн., грудень 2008 року в сумі 29869 грн.

На підтвердження виконання вказаного договору між ТОВ „Білі береги" та ФОП ОСОБА_1 складено щомісячно за період з 01.04.2008 року по 31.12.2008 року акти виконаних робіт, відповідно до яких суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 виконала наступні послуги: пошук постачальників молочної сировини та організація укладення договорів купівлі-продажу, розробка оптимальних маршрутів постачання молока, здійснення контролю за кількістю та якістю молочної сировини, що постачається.

В актах виконаних робіт за період з 01.04.2008 року по 31.12.2008 року вказано, що відповідно до п.2 «...послуги вказані у п. 1 дійсного Акта, були надані в повному обсязі, що підтверджують слідуючи факти:

- заключення договору на постачання молока з ПСП «Пісківське», ТОВ «Агрофірма ім. Шевченка», СТОВ ім. Ватутіна, ПСП «Авангард», ПСП «Фортуна», ПОСП «Бережівка»;

- узгодження цін на молочну сировину і складання відповідних протоколів по сільськогосподарських підприємствах: ПСП «Пісківське», ТОВ «Агрофірма ім..Шевченка», СТОВ ім. Ватутіна, ПСП «Авангард», ПСП «Фортуна», ПОСП «Бережівка»;

- організація збору постачання молока із вище згаданих підприємств, оптимізація маршрутів постачання;

- контроль за розрахунками за молоко між ТОВ «Білі береги» і вказаними постачальниками молока.

На підставі дійсного акту здійснюється виплата винагороди у відповідності п.4 Договору. Закуплено по договорам, заключених за участю Виконавця ....»

Але в ході перевірки було встановлено, що з такими постачальниками, що перелічені в Акті виконаних робіт ТОВ «Білі береги» вже мало тривалі господарські відносини.

Для підтвердження факту здійснення господарських операцій по наданню посередницьких послуг ФОП ОСОБА_1 для ТОВ «Білі береги» відповідачем було надіслано запити до ТОВ «Агрофірма ім. Шевченка» (від 28.04.2010 року №590/10/23-109) , СТОВ ім. Ватутіна (від 28.04.2010 року №593/10/23-108), ПСП «Авангард» (від 28.04.2010 року №592/10/23-109), ПСП «Пісківське» (від 28.04.2010 року №591/10/23-109).

На надіслані запити отримано відповіді про те, що ФОП ОСОБА_1 не співпрацювала з переліченими господарствами та документи за участю ОСОБА_1 не складались, вказаний підприємець не залучалась до господарської діяльності господарств, що відповідно не підтверджує факт надання посередницьких послуг.

Суд критично ставиться до наданих в якості доказів актів перевірки якості молока, оскільки вони по-перше не були надані працівникам ДПІ при проведенні перевірки, по-друге більшість з них не засвідчена підписами всіх осіб, які брали участь в їх складанні.

Таким чином, суд вважає, що первинні документи, а саме акти виконаних робіт не підтверджують зв'язок понесених витрат на оплату послуг ФОП ОСОБА_1 з господарською діяльністю позивача у відносинах з ТОВ «Агрофірма ім. Шевченка», СТОВ ім. Ватутіна, ПСП «Авангард», ПСП «Пісківське», а тому неможливо встановити економічну доцільність витрат на послуги ФОП ОСОБА_1 та визначити чи направлені ці витрати на максимізацію доходів чи мінімізацію витрат.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача про скасування податкового повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області від 14.06.2010 за № 0000222310/0 в частині 296722 грн. задоволенню не підлягають.

Відповідно до довідки АБ №315837 з єдиного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 01.04.2005 року ТОВ «Білі береги» здійснює такі види діяльності за КВЕД, як:

• 15.51.0 перероблення молока та виробництво сиру,

• 51.19.0 посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту,

• 51.33.0 оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, олією, тваринним маслом та жирами,

• 52.11.0 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту.

ТОВ «Білі береги» зареєстровано як платник податку на додану вартість та відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України від 03.04.1997, № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", користуючись статусом переробного підприємства, подавало дві декларації з податку на додану вартість: повну та скорочену.

Товариство в господарській діяльності використовує власне та орендоване обладнання для переробки молока, згідно до договорів оренди, які зазначені в акті перевірки.

Відповідно до п.11.21 Закону України від 03.04.1997, № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Відповідно до п. 6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 12.05.1999, № 805 переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі.

За результатами окремого обліку готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації. Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість, з урахуванням коштів, перерахованих відповідно до пункту 5 цього Порядку. Переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Державного казначейства з небюджетного рахунка.

Перевіркою встановлено, що позивачем було відкрито не бюджетний рахунок в управлінні Державного казначейства в Бахмацькому районі, на який в подальшому товариство перераховувало суми податку на додану вартість, визначені за податковими деклараціями з ПДВ переробного підприємства з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року та відповідно перераховувало фізичним та юридичним особам -постачальникам сільськогосподарської продукції дотації.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про молоко і молочні продукти” атестація - процедура оцінки відповідності вимогам нормативних документів санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного та технічного стану виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів.

Переробне підприємство - підприємство, яке закуповує молоко та молочну сировину, має виробничі потужності та умови для переробки молочної сировини, виробляє молочні продукти, що відповідають вимогам безпечності та якості.

Відповідно до ст. 11 Закону України „Про молоко і молочні продукти” суб'єкти господарювання всіх форм власності (крім особистих селянських господарств, фізичних осіб), які здійснюють виробництво молока, молочної сировини і молочних продуктів, підлягають атестації на відповідність обов'язковим вимогам нормативно-правових актів. Об'єктами атестації виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів є нормативна документація на продукцію, а також технологічне обладнання, засоби вимірювальної техніки та контролю, випробувальне обладнання.

Відповідно до п. 1.2 Порядку проведення атестації виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів суб'єктів господарювання, затвердженого наказом Міністерство аграрної політики, від 21.01.2005, № 23/17, атестація виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів проводиться атестаційними комісіями відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань аграрної політики з метою оцінки технічних можливостей виробників щодо виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів, які відповідають вимогам чинних нормативно-правових актів та технічних документів.

Враховуючи наведене, суд не погоджується з твердженням представників відповідача, що у разі не проведення позивачем атестації виробництва молока, молочної сировини і молочної продукції змінюється його статус і товариство стає непереробним підприємством і вважає, що на підставі наданих відповідачем доказів суд не може визнати позивача непереробним підприємством. Таким чином, суд приходить до висновку, що ТОВ «Білі береги» має статус переробного підприємства згідно довідки АБ №315837 з ЄДРПОУ від 01.04.2005 р. за КВЕД 15.51.0 перероблення молока та виробництво сиру та фактично здійснює виробництво молочних продуктів; має власне та орендоване обладнання для переробки молока; здійснює закупівлю молока молочної сировини виключно у сільськогосподарських підприємств та особистих селянських господарств, які безпосередньо їх виробляють, а тому має право на застосування спеціального режиму оподаткування відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України від 03.04.1997, № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". Оскільки позивачем було дотримано всі вимоги Закону України "Про податок на додану вартість" та Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі у відповідача відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення - рішення № 0000232310/0 від 14 червня 2010 року

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення за порушення Закону України "Про податок на додану вартість", а тому воно підлягає скасуванню.

Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000232310/0 від 14 червня 2010 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в повному обсязі 03.08.2010 р.