1Справа № 335/6606/22 3/335/2176/2022
30 листопада 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Воробйов А.В., розглянувши матеріал, що надійшов з Запорізького Зонального відділу військової служби правопорядку Міністерства оборони України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2
- про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КУпАП ,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 11.10.2022 року № ДНЗ-2/1069 11 жовтня 2022 року о 02 год. 30 хв. старший солдат ОСОБА_1 , проходячи військову службу на посаді водія ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходячись за адресом біля Арочного мосту на острові Хортиця міста Запоріжжя, в супереч вимогам статей 11, 13, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1-4Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, виконував обов'язки військової служби за призначенням, в умовах воєнного стану, знаходився в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КНП „Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги" Запорізької обласної ради, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.10.2022 № 7227, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судові засідання, призначені на 07.11.2022 року, 30.11.2022 року, ОСОБА_2 не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку шляхом направлення судових повісток за адресою, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до положень ст. 268 КУпАП особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користатися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Разом з тим, ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП, не є обов'язковою.
Приймаючи до уваги, що законом передбачені певні строки притягнення до адміністративної відповідальності, поведінку ОСОБА_1 , щодо його неявки у судові засідання суд розцінює як намагання затягнути процес та уникнути відповідальності.
ОСОБА_1 мав об'єктивну можливість особисто, або через представника в повній мірі реалізувати свої права, передбачені ст. 268 КУпАП. Останній не був позбавлений можливості надати письмові клопотання, заяви, звернення чи пояснення з приводу обставин правопорушення.
За таких обставин суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 , згідно зі ст. 268 КУпАП.
Дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний повно, всебічно та об"єктивно з"ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з ч.2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного, і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. При цьому суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші відомості, що мають значення правильного вирішення справи.
У відповідності до положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Так, дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за ч.3 ст. 172-20 КУпАП як дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Проте в протоколі про адміністративне правопорушення не розкритий склад правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Так матеріали справи не містять жодних відомостей та беззаперечних доказів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 або ч.2 ст.172-20 та накладення на нього адміністративного стягнення, а також в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено кваліфікуючої ознаки як скоєння в умовах особливого стану.
Крім того, з наданого висновку лікаря КНП „Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги" Запорізької обласної ради, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.10.2022 № 7227 вбачається, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння, проте в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння.
Враховуючи те, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані невірно, а суддя позбавлений права самостійно змінювати кваліфікацію вчиненого чи змінювати фабулу викладеного правопорушення, що узгоджується із рішенням у справі «Малофєєва проти Росії», де ЄСПЛ констатував, що у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь звинувачення.
Тому суддя вважає, що за відсутності матеріальних доказів фактичних обставин правопорушення визнати особу винною у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, на думку судді, неможливо.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суддя вважає, що справа підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 221, п.1 ст. 247, 256, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити за відсутністю в його діях дії і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя : А.В. Воробйов