№ 2а-2930/10/2370
13.08.2010 р. м. Черкаси
10 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
представника позивача -Павленка О.М. за довіреністю,
відповідач -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Кам'янському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій,
18 червня 2010 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась державна податкова інспекція у Кам'янському районі, в якій просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість по штрафних санкціях за порушення порядку здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в сумі 3960 грн. 67 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час здійснення перевірки господарської одиниці відповідача працівниками податкового органу встановлено факт порушення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, про що складено акт №002720 від 31.03.2009 р. та винесені рішення про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 3960 грн. 67 коп. Відповідачем в добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції не сплачені.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач у судове засідання не з'явився, свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином.
Оцінюючи поважність причин не явки відповідача в судові засідання суд зазначає, що ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі від 18 червня 2010 року судовий розгляд справи призначений на 3 серпня 2010 року. Відповідач був повідомлений про призначення судового засідання 5 липня 2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №2744044 від 07.07.2010 р.
08 липня 2010 року від відповідача надійшла заява (вхідний №13251/2а-2930/10/2370), в якій він зазначив, що не зміг бути присутнім на розгляді справи, призначеної на 3 липня, оскільки отримав повідомлення з суду 6 липня. Суд звертає увагу на те, що судовий розгляд призначений саме на 3 серпня 2010 року.
У зв'язку з неявкою відповідача у судове засідання на 3 серпня 2010 року розгляд справи відкладений на 13 серпня 2010 року, про що повідомлено відповідача. Про даний факт свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 09.08.2010 р.
11 серпня 2010 року від відповідача надійшла телеграма, в якій він інформує суд, що не зможе бути присутнім на засіданні суду, у зв'язку з відпусткою.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України, сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.
Аналізуючи норми чинного законодавства України, суд встановив, що позивач може реалізовувати свою правосуб'єктність щодо участі в даній справі, як особисто, так і через свого представника.
Враховуючи те, що відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду на 03.08.2010 р. та 13.08.2010р. без поважних причин не прибув у судові засідання та не направив свого представника для участі в адміністративному процесі, суд вирішив розглядати справу без його участі.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Кам'янською районною державною адміністрацією Черкаської області 19.12.2002 р., що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В02 № 802079.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. №509-XII на органи державної податкової служби покладені контрольні функції за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) через реєстратори розрахункових операцій, інших вимог законодавства, шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265-95 ВР від 06.07.1995 р.) (далі -Закон № 265).
27 лютого 2010 року головою ДПА в Черкаській області затверджений план проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на березень 2010р., де за № 141 вказана перевірка магазину ОСОБА_2
Відповідно до направлень № 002235 та № 002218 від 07.04.2010 р. посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області Прудким Є.В. та Бабенком Є.В. в присутності продавця ОСОБА_6 31 березня 2010 року о 18 год. 10 хв. проведена планова перевірка магазину, де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2 за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Шевченка, 2а.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. № 327 затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за №925/11205.
Згідно пункту 1.7 зазначеного Порядку факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
За результатами перевірки господарської одиниці відповідача за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, посадовими особами ДПА в Черкаській області складено акт № 002720 від 31.03.2010 р. Продавець магазину від підпису в акті перевірки відмовилась, про що працівниками ДПА в Черкаській області складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки №002720 від 31.03.2010 р.
Перевіркою встановлено факт реалізації товару, а саме: 2 пляшки пива «Оболонь»(0,5л) по ціні 3 грн. 80 коп. за пляшку, 1 пляшки горілки «Холодний Яр»(0,5 л) по ціні 20грн. 50 коп. та 1 пачки сиру «Сулугуні»по ціні 14 грн. 90 коп. на загальну суму 43 грн. Продавець отримала готівку номіналом 100 грн., поклала гроші до коробки за прилавком, звідки видала здачу, видала товар, але розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій не провела, не роздрукувала та не видала відповідний розрахунковий документ (чек). Реєстратор розрахункових операцій на місці проведення розрахунків відсутній. Також перевіркою встановлено, що готівкові кошти в сумі 407 грн. 00 коп., що знаходяться на час перевірки на місці проведення розрахунків являються готівковими коштами за реалізований товар з початку робочого дня, що не були проведені через реєстратор розрахункових операцій. Факт наявності готівкових коштів у сумі 407 грн. 00 коп. підтверджується описом наявних готівкових коштів, який складений власноруч продавцем магазину ОСОБА_6, копія якого знаходиться в матеріалах справи. Внаслідок чого порушено пункти 1, 2 статті 3 Закону № 265, відповідальність за які передбачена п. 1 ст. 17 Закону № 265.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
За порушення вимог цього Закону, відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (5 х 450грн. 00коп. = 2250грн. 00коп.).
Окрім цього перевіркою встановлено, що в магазині, де здійснює діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2 здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями без придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та без придбання відповідного торгового патенту.
Як вбачається з матеріалів перевірки, працівниками ДПА в Черкаській області складено акт зняття залишків товарних запасів на торговельному об'єкті (в складських приміщеннях), який є додатком до акту № 002720 від 31.03.2010 р., всього на загальну суму 711 грн. 30 коп. Від підпису в зазначеному акті продавець магазину відмовилась.
Внаслідок чого порушено ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.1996 р. № 98/96-ВР, відповідальність за яку передбачена ст. 8 вказаного Закону та ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 р. № 481/95-BP, відповідальність за яку передбачена ст.17 зазначеного Закону.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 3 зазначеного Закону, патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Під пунктами продажу товарів у цьому Законі слід розуміти, зокрема, магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину.
Згідно абзацу 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Відповідно до ч. 10 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. За здійснення оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
На підставі висновків акту перевірки № 002720 від 31.03.2010 р. державною податковою інспекцією у Кам'янському районі Черкаської області прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій:
- від 15.04.2010 р. № 0000082308 на суму 2250 грн. 00 коп.;
- від 15.04.2010 р. № 0000102308 на суму 10 грн. 67 коп.;
- від 15.04.2010 р. № 0000092308 на суму 1700 грн. 00 коп.
Загальна сума штрафних (фінансових) санкцій складає 3960 грн. 67 коп.
Вказані рішення направлені відповідачу поштою та отримані ним 05.05.2010 р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ст.25 Закону № 265, суми фінансових санкцій, які визначені ст.ст.17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Станом на момент розгляду справи, як вбачається з пояснень представника позивача, штрафні (фінансові санкції) залишаються відповідачем не сплаченими.
Враховуючи, що заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій на момент розгляду справи фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 перед позивачем, всупереч ст.25 Закону № 265, не погашена та складає 3960 грн. 67 коп., суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 167, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (20800, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету через державну податкову інспекцію у Кам'янському районі Черкаської області (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Декабристів, 2, код 34464043) штрафні санкції за порушення порядку здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в сумі 3960 (три тисячі дев'ятсот шістдесят) грн. 67 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 13 серпня 2010 року.
Суддя Р.В. Холод