Постанова від 09.08.2010 по справі 2а-2917/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-2917/10/2370

09.08.2010 р. м. Черкаси

11 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Тимошенко В.П.

при секретарі судового засідання -Кулику О.П.,

за участю представника позивача -Руденко С.А.. -за довіреністю.,

представника відповідача -Бодюк В.Ф.-за довіреністю,

представника третьої особи -Сафроненка В.А. -за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом багатофункціонального обслуговуючого еколого-комунального підприємства «Агроекологія»до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, визнання нечинним та скасування розпорядження в частині,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося багатофункціональне обслуговуюче еколого-комунальне підприємство «Агроекологія», в якій просить визнати протиправними дії Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області щодо відмови у наданні у довгострокову оренду земельної ділянки та зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо надання в оренду строком на 15 років земельної ділянки площею 25, 6111 га в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області.

В судовому засіданні представник позивача доповнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправним та скасувати положення розпорядження Черкаської районної державної адміністрації № 304 від 02.09.2009 «Про затвердження земельних ділянок для продажу та надання в оренду на аукціонах», а саме пункту Переліку щодо земельної ділянки площею 25, 7700 га -землі сільськогосподарського призначення ( землі запасу, рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, за межами населеного пункту.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.05.2005 багатофункціональне обслуговуюче еколого-комунальне підприємство «Агроекологія»(далі -позивач) звернулося з клопотанням до Черкаської районної державної адміністрації ( далі -відповідач) про надання у довгострокове користування на умовах оренди терміном на 15 років земельної ділянки площею 25,666 га із земель запасу Червонослобідської сільської ради. 07.06.2005 відповідач дозволив замовити в організації, яка має дозвіл (ліцензію), технічну документацію по заключенню договору оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 25, 666 га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, в довгострокову оренду на 15 років. 13.05.2008 проведена державна експертиза, згідно з якою було визначено рішення про надання земельної ділянки у користування позивачеві. Позивач неодноразово звертався до відповідача з листами про затвердження технічної документації із землеустрою щодо передачі земельної ділянки в довгострокову оренду на 15 років та укласти договір оренди без проведення аукціону. Дані звернення систематично ігнорувалися, а у двох відповідях на звернення відповідач зазначив, що відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності або право на них, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах. Позивач зазначив, у розділі 10 Перехідних Положень Земельного кодексу України чітко визначено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року, передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Оскільки рішення відповідача на замовлення технічної документації прийняте 07.06.2005, тобто до 1 січня 2008 року, а тому позивач вважає дії відповідача неправомірними.

Представник відповідача та представник третьої особи проти позову заперечували та просили у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі, мотивуючи тим, що статтею 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності або право на них, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах, крім випадків встановлених частиною 2 даної статті. Відповідач зазначав, що рішення про погодження місця розташування земельної ділянки не приймалося і не надавався дозвіл на розроблення проекту відведення.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, представника третьої особи, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Згідно пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Судом встановлено, що 23.05.2005 позивач звернувся з клопотанням до відповідача про надання у довгострокове користування на умовах оренди терміном на 15 років земельної ділянки площею 25,666 га із земель запасу Червонослобідської сільської ради.

07.06.2005 відповідач надав дозвіл на замовлення в організації, яка має дозвіл (ліцензію), технічну документацію по заключенню договору оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 25, 666 га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, в довгострокову оренду на 15 років.

30.03.2006 позивач надав державному підприємству «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку. Документацію розроблено підприємством та передано до Черкаського районного відділу земельних ресурсів.

Черкаський районний відділ земельних ресурсів, розглянувши технічну документацію, погодив її та зазначив, що вважає можливим передати багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія»для ведення сільськогосподарського виробництва у довгострокову оренду на 15 років земельну ділянку площею 25,6111 га ріллі за рахунок земель запасу в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області ( а.с.14).

Відповідно до висновку державної експертизи № 515 від 13.06.2006 справу направлено на доопрацювання із зауваженнями -відсутність висновку конкурсної комісії про надання земельної ділянки.

Судом встановлено, що 02.11.2007 на засіданні районної конкурсної комісії по розгляду заяв громадян про надання земельних ділянок для ведення селянських (фермерських) господарств вирішено надати дозвіл багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія»на виготовлення проектної документації на земельну ділянку площею 25,6 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Червонослобідської сільської ради в оренду на 15 років.

Висновком державної експертизи від 13.05.2008 № 1816, зокрема у пункті 10.1 «Зауваження та пропозиції до землевпорядної документації»зазначено, що надання земельної ділянки необхідно здійснити згідно вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». У пункті 11 висновку державної експертизи «Підсумкова оцінка результатів державної експертизи»надано висновок: «позитивна оцінка при умові виконання п.10.1»та зазначено, що Законом України № 509-V1 від 06.09.2008 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»надання земельної ділянки проводиться без аукціону.

14.05.2008 державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»звернувся з проханням до Черкаського районного відділу земельних ресурсів направити у Черкаську районну державну адміністрацію технічну документацію із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у довгострокову оренду на 15 років площею 26,6111 га позивачу для ведення сільськогосподарського виробництва.

Позивач неодноразово звертався з листами до відповідача з проханням затвердити технічну документацію та скласти договір оренди без проведення аукціону, зокрема надсилалися звернення від 16.04.2009 № 78, 03.06.2009 № 123, від16.09.2009 № 198, від 04.02.2010 № 10.

У відповідях на звернення від 16.09.2009 № 198, від 04.02.2010 № 10 відповідач відмовляв у наданні земельної ділянки з посиланням на статтю 134 Земельного кодексу України.

Суд зазначає, що відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян та юридичних осіб.

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно абзацу 3 п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Суд, даючи оцінку діям відповідача, встановив, що 01.01.2008 р. набув чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28.12.2007 р., яким були внесені зміни, у тому числі до ст. 124 Земельного кодексу України та визначено, що у 2008 році набуття права на оренду земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, що передається в оренду бюджетним установам, музеям, підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (в тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні), Пенсійному фонду України та його органам, державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження".

Конституційним Судом України 22.05.2008 р. у справі №1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення окремих статей Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, у тому числі щодо внесення змін до ст. 124 Земельного кодексу України про набуття права оренди земельних ділянок на підставі аукціону.

З 04.06.2008 р. чинний Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VI від 03.06.2008 р., яким абзац другий частини першої статті 124 Земельного кодексу України викладено у наступній редакції: "Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні)".

Статтею 22 Конституції України від 28.06.1996 встановлено, що «при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод".

При цьому слід зазначити, що Конституційний Суд України у Рішенні №5-рп/2005 від 22.09.2005 р. зазначив, що "загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена".

Позивач, погоджуючи з відповідними установами проект відведення земельної ділянки підтверджує факт можливості дотримання ним екологічної, санітарно-епідеміологічної безпеки, забезпечення цільового використання землі, дотримання земельних сервітутів тощо.

У той же час, відповідач, за наявності законних підстав (враховуючи соціально-економічні чинники розвитку регіону, необхідність забезпечення нормальної життєдіяльності населення району та ін.), вправі прийняти рішення як про надання, так і про відмову у наданні в оренду земельної ділянки, яке має бути належним чином аргументовано.

Враховуючи, що дозвіл на виготовлення технічної документації щодо надання земельної ділянки в оренду, надано Черкаською районною державною адміністрацією позивачу листом №01-17/1012 від 07.06.2005 p., тобто до 1 січня 2008 р., то передача в оренду вказаної земельної ділянки із земель державної та комунальної власності повинна здійснюватися без проведення земельних торгів (аукціонів) в порядку встановленому ст.123 ЗК України.

Вирішуючи даний спір суд виходить з того, що статями 123, 124 Земельного кодексу України передбачено механізм розгляду питань про надання земельної ділянки в оренду.

Зокрема, виключно до компетенції райдержадміністрації віднесено прийняття за результатами розгляду поданих заявником документів відповідного рішення, а саме, про надання або про відмову у наданні в оренду земельної ділянки.

За таких обставин, суд не може підміняти державний орган та давати вказівки, які б свідчили про вирішення судом питань, які належать до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень, а в даному випадку, зобов'язувати приймати наперед визначене рішення.

А тому, за сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо надання в оренду строком на 15 років земельної ділянки площею 25, 6111 га в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області не підлягають задоволенню

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Частина 3 статті 162 КАС України передбачає, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тому, суд дійшов висновку, що гарантування дотримання і захисту прав, інтересів позивача достатнім являється зобов'язання Черкаської РДА розглянути питання щодо можливості надання багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія», в оренду земельної ділянки строком на 15 років земельної ділянки площею 25, 6111 га в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області і за результатами даного розгляду прийняти відповідне розпорядження.

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Заслухавши пояснення сторін, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Згідно ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Оскільки платіжним дорученням № 182 від 14.06.2010 підтверджено сплату судового збору позивачем у розмірі 102 грн., з державного бюджету України має бути стягнуто 51 грн.

Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов'язати Черкаську районну державну адміністрацію Черкаської області розглянути питання щодо можливості надання багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія»( 19604, Черкаська область, Черкаський район, село Червона Слобода, вулиця Жовтнева, будинок 135, ідентифікаційний код 31448741) в оренду строком на 15 років земельної ділянки площею 25, 6111 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель державної власності в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області.

Зобов'язати Черкаську районну державну адміністрацію Черкаської області забезпечити виконання цієї постанови.

Зобов'язати Черкаську районну державну адміністрацію Черкаської області подати звіт Черкаському окружному адміністративному суду про виконання цієї постанови протягом 30 днів з дня набрання нею чинності.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державної бюджету України на користь позивача судовий збір в розмірі 51 (п'ятдесят одної) гривні.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови складено 14 серпня 2010 року