№ 2а-3281/10/2370
05.08.2010 р. м. Черкаси
14 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Тимошенко В.П.
при секретарі -Кулику О.П.,
за участю представника позивача -Шевченко А.Л. -за довіреністю,
представників відповідача -Данилової В.Ю., Кульбашної О.А. -за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького про стягнення економічних санкцій,
До суду з позовною заявою звернулася державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області, в якій просить стягнути з Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 11598 грн. 33 коп.
В судовому засіданні представник позивача Шевченко А.Л. позов підтримала повністю, мотивуючи свою позицію наступним.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області в травні 2010 року на виконання плану роботи інспекції на ІІ квартал 2010 року, проведено перевірку Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького з питання формування, встановлення та застосування тарифів за платні послуги, що надаються навчальними закладами за наслідками якої складений акт від 27.05.2010 року № 1066, в якому зазначено, що відповідач допустив порушення державної дисципліни цін, в зв'язку з чим одержав необґрунтовану виручку за період з вересня 2009 року по травень 2010 року в розмірі 3866 грн. 11 коп.
На підставі вказаного акту перевірки державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області було прийнято рішення від 28 травня 2010 року №85 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Згідно вказаного рішення з відповідача підлягає вилученню в дохід державного бюджету 3866 грн. 11 коп. необґрунтовано одержаної виручки та 7732 грн. 22 коп. штрафу. В зв'язку з цим позивач просить стягнути з Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького економічні санкції в сумі 11598 грн. 33 коп.
Представники відповідача позов не визнали повністю з мотивів викладених у запереченні проти позову та просили суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог повністю.
Вислухавши пояснення представників сторін та вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення із наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000 року №1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів. У зв'язку з чим позивачу надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування до суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області в травні 2010 року проведено перевірку Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького з питання формування, встановлення та застосування тарифів за платні послуги, що надаються навчальними закладами за наслідками якої складений акт від 27.05.2010 року № 1066, в якому зазначено, що відповідач допустив порушення державної дисципліни цін, в зв'язку з чим одержав необґрунтовану виручку за період з вересня 2009 року по травень 2010 року в розмірі 3866 грн. 11 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано отримана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід державного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Крім того, стягується штраф в подвійному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
На підставі вказаного акту перевірки і вищезгаданої статті Закону України державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області було прийнято рішення
від 28 травня 2010 року №85 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Згідно вказаного рішення з відповідача підлягає вилученню в дохід державного бюджету 3866 грн. 11 коп. необґрунтовано одержаної виручки та 7732 грн. 22 коп. штрафу.
Однак, судом встановлено, що Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького було надано докази наддходження до Державного бюджету України суми економічних санкцій відповідно до рішення № 85 від 28.05.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 11598грн. 33коп.
Листом від 23.06.2010 року № 1/12-2680 «Про зменшення видатків Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького»Міністерства освіти і науки України - головного розпорядника бюджетних коштів. В даному листі зазначено, що відповідно до акту перевірки Держцінінспекції в Черкаській області від 27.05.2010 року № 1066 відповідачу зменшено видатки за спеціальним фондом державного бюджету у 2010 році на суму 11600 грн.
Крім, того відповідно до довідки про зміни до плану використання бюджетних коштів на 2010 рік, яка зареєстрована та взята на облік управлінням державного казначейства у місті Черкаси від 24.07.2010 року, Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького зменшено поточні видатки на суму 11600 грн.
Повідомленням від 29.07.2010 року № 53 відповідачу змінено річний розпис асигнувань з Державного бюджету на 2010 рік.
Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 року №2542-ІІІ визначає засади бюджетної системи України, її структура, принципи, правові засади функціонування, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин.
Статею 2 вищезазначеного Кодексу визначено основні терміни:
п. 7 частини 1- бюджетне асигнування -повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету;
п. 9 частини 1- бюджетне призначення -повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів цим Кодексом, законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування;
п. 15 частини 1- головні розпорядники бюджетних коштів -бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень;
п. 36 частини 1 - розпорядники бюджетних коштів -бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено головні розпорядники бюджетних коштів та їх основні функції:
Частина 4. Головний розпорядник бюджетних коштів:
п. 3 - отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України чи рішенні про місцевий бюджет, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (одержувачів бюджетних коштів) відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями;
п. 4 - затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, якщо інше не передбачене законодавством;
п. 5 - здійснює внутрішній контроль за повнотою надходжень, отриманих розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів, і витрачанням ними бюджетних коштів.
Стаття 23 визначає бюджетні призначення:
Частина 2. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Частина 3. Якщо в процесі виконання бюджету зміна обставин вимагає менших асигнувань головним розпорядникам бюджетних коштів, Міністр фінансів України (керівник місцевого фінансового органу) приймає рішення про приведення у відповідність бюджетного призначення Державного бюджету України (місцевого бюджету).
Відповідно п. 3.5 «Інструкції про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Мінфіну України від 03.12.2001 року № 298/519 рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування сум економічних санкцій.
Підставою для зарахування суми економічних санкцій до Державного бюджету України є наявність документально підтвердженої інформації головного розпорядника бюджетних коштів про фактичне зменшення фінансування суб'єкта господарювання, яким було допущено порушення державної дисципліни цін.
Так, як було вище зазначено розпорядником бюджетних коштів - Міністерством освіти і науки України надано всю необхідну, завірену належним чином, інформацію про зарахування до Державного бюджету України економічних санкцій в розмірі 11598 грн. 33 коп., відповідно до рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 28.05.2010 року № 85, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись Законом України «Про ціни і ціноутворення»та Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженими постановою КМУ від 13.12.2000 року №1819, ст. ст. 2, 4, 6, 17, 19, 49, 51, 71, 79, 86, 87, 94, 159, 160, 161, 162, 257 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку передбаченому статтями 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 10 серпня 2010 року.