Справа № 496/5719/22
Провадження № 3/496/4145/22
29 листопада 2022 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого в ТОВ «ВЄКТОР-СПРІНТ» на посаді водія,
за ч. 4 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
17.11.2022 року старшим оперуповноваженим УСР в Одеській області ДСР НПУ капітаном поліції Токарчук І.В. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 737237 і ставиться йому в провину те, що він 17.11.2022 року об 11 год 00 хв. здійснював переміщення пального на транспортному засобі «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом «TOMPSON», реєстраційний номер НОМЕР_2 , без товарно-транспортної накладної та на транспортному засобі, не зазначеному в аркушах накладних, складених на операції при здійсненні який переміщується пальне.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав. При цьому пояснив, що працює в ТОВ «ВЄКТОР-СПРІНТ» на посаді водія. 17.11.2022 року він перевозив дизельне пальне на автомобілі «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом «TOMPSON», реєстраційний номер НОМЕР_2 , без товарно-транспортної накладної, оскільки забув її в офісі, хоча усі документи, необхідні для перевезення пального, були оформлені належним чином і у нього не було жодного умислу на перевезення дизельного пального без товарно-транспортної накладної. На підтвердження своїх доводів просив долучити копії відповідних документів. Що стосується відмінності транспортних засобів, яким він керував та який вказаний в акцизних накладних зазначив, що внесення інформації до Єдиного реєстру акцизних накладних про транспортний засіб, яким переміщається пальне, не входить в його обов'язки, як водія транспортного засобу, а тому він не є суб'єктом інкримінованого йому адміністративного правопорушення. Просив провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, надані докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 4 ст. 164 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно положень ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Тобто, законною підставою для накладення на конкретну особу адміністративного стягнення є достатні дані про вчинення цією особою правопорушення, за яке і накладається дане стягнення.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 4 ст. 164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом «а» пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Отже, обов'язок щодо складання акцизної накладної та її реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних покладено на особу, яка реалізує пальне.
Згідно п. 231.3 ст. 231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день, зокрема, реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.
Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального або спирту етилового, зокрема, з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного.
Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов'язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального або спирту етилового.
Розпорядник акцизного складу/розпорядник акцизного складу пересувного - отримувач пального або спирту етилового зобов'язаний зареєструвати другий примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних після реєстрації першого примірника такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний.
Якщо платник податку одночасно є особою, яка реалізує та отримує пальне або спирт етиловий, складання та реєстрація акцизних накладних у двох примірниках здійснюються у встановленому цим пунктом порядку для складання та реєстрації акцизних накладних у двох примірниках.
З матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб марки «DAF FT XF 105.410», державний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом «TOMPSON», реєстраційний номер НОМЕР_2 , який знаходиться в розпорядженні автопідприємства «ВЄКТОР-СПРІНТ» здійснював перевезення дизельного палива масою 19051,493245 кг. Транспортування пального здійснювалось з пункту навантаження в м. Ізмаїл Одеської області. Замовником та вантажоодержувачем є ТОВ «ТОПГРУПП».
За таких обставин, саме ТОВ «ТОПГРУПП» було зобов'язане скласти та зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно умов договору про надання послуг з перевезення вантажу №11/01-2021 від 02.01.2021 року, укладеного між ТОВ «ТОПГРУПП» (Замовник) та ТОВ «ВЄКТОР-СПРІНТ» (Перевізник), останній зобов'язується отримувати ввірений йому для перевезення вантаж та доставляти його транспортними засобами, що належать йому на праві власності або на правах оренди до пункту призначення і видавати уповноваженій на одержання вантажу особі, а замовник зобов'язується своєчасно оплачувати послуги перевізника.
З наказу (розпорядження) ТОВ «ВЄКТОР-СПРІНТ» про прийняття на роботу від 01.07.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 прийнятий на роботу з 01.07.2022 року в основний підрозділ на посаду водія автотранспортних засобів з окладом 3300 грн.
За таких обставин, ОСОБА_1 лише здійснював переміщення дизельного палива і не був зобов'язаний складати та реєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Чинне законодавство також не зобов'язує водія перевіряти наявність таких зареєстрованих накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних перед початком переміщення пального.
Водночас, суд приймає до уваги те, що реєстраційний номер напівпричепа «TOMPSON», в якому переміщувалось дизельне пальне, співпадає з реєстраційним номером напівпричепа, який зазначений і в товарно-транспортній накладній, і в акцизних накладних.
Згідно підпункту 14.1.6-1. п. 14.1. ст. 14 ПК України транспортний засіб, в якому переміщується пальне, право власності на яке переходить від одного суб'єкта господарювання до іншого, вважається іншим акцизним складом пересувним, що свідчить про те, що ОСОБА_1 , керуючи вказаним транспортним засобом, який набув статусу акцизного складу пересувного, переміщував дизельне пальне до іншого акцизного складу пересувного.
Відповідно до п. 231.5. ст. 231 ПК України при реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового.
Пунктом 231.6. ст. 231 ПК України встановлено, що реєстрація першого примірника акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється при реалізації пального з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу пересувного. Підтвердженням особі, яка реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Слід також зауважити, що відповідно до вищевказаного пункту ст. 231 ПК України, з метою отримання акцизної накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну в електронному вигляді. Така акцизна накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отримана отримувачем пального.
Викладене в черговий раз свідчить про те, що в даному випадку виключно особа, яка реалізує пальне та отримувач пального мають доступ до Єдиного реєстру акцизних накладних, і законодавець не покладає на ОСОБА_1 , як водія та перевізника пального, обов'язку складання та реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, обов'язку контролю за даним процесом, а також обов'язку мати при собі підтвердження про реєстрацію акцизної накладної у відповідному реєстрі під час переміщення ним пального, а тому ОСОБА_1 не може бути суб'єктом відповідальності за ч. 4 ст. 164 КУпАП.
Будь-яких інших доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, суду не надано.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
З огляду на вищевикладене, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що докази вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 4 ст. 164 КУпАП, в матеріалах справи відсутні.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищенаведеного вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 164, 247, 251, 256, 280, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Повернути ТОВ «ВЄКТОР-СПРІНТ» автомобіль «DAF» білого кольору, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , напівпричіп-спеціалізований THOMPSON CARMAICHAEL MT38-3 білого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 , дизельне пальне у кількості 22600 л, ключі від автомобіля.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.
Суддя Л.О. Пендюра