Справа № 420/4532/22
07 грудня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 506-VIII від 17 серпня 2021 року «Про відмову громадянам України у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок комунальної власності», яким було відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку документації землеустрою щодо поділу земельних ділянок: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,00 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га) та виділена на викопіюванні (для визначення місцезнаходження земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади) Одеського району (раніше Лиманського) Одеської області (за межами населених пунктів);
- зобов'язати Фонтанську сільську раду Одеського району Одеської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради Лиманського району (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області (за межами населених пунктів).
5 жовтня 2022 року Одеським окружним адміністративним у справі № 420/4532/22 прийнято рішення, яке набрало законної сили 07.11.2022 року, яким вирішено, зокрема:
- адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області (місцезнаходження: вул. Степна, буд. 4, с. Фонтанка, Одеський район, Одеська область, 67571; ідентифікаційний код юридичної особи: 04379746) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково;
- визнати протиправним та скасувати рішення Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області № 506-VIII від 17 серпня 2021 року «Про відмову громадянам України у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок комунальної власності» в частині відмови у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок комунальної власності на території Фонтанської сільської ради ОСОБА_1 за клопотанням від 25.06.2021 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради Лиманського району (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області (за межами населених пунктів);
- зобов'язати Фонтанську сільську раду Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.06.2021 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради Лиманського району (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області (за межами населених пунктів), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенн;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовити;
- у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити;
- стягнути з Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) та 5000,00 грн. (п'ять тисяч гривень нуль копійок) витрат на професійну правничу допомогу.
Від представника позивача до суду надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду, вхід. № ЕП/36190/22 від 22.11.2022 року, в якій останній, з керуючись ст. 378 КАС України, п.п. 5 п. 27 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, просить: відстрочити в строк до скасування воєнного стану в Україні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 року по справі № 420/4532/22 в частині зобов'язання Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради Лиманського району (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області (за межами населених пунктів).
Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, призначеного на 07.12.2022 року, в порядку ст.ст. 124, 129 КАС України за відомими суду даними, зазначеними у заяві, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у поданих сторонами документах, наявних в матеріалах справи. 05.12.2022 року від представника позивача до суду надійшла заява, в якій останній просить, зокрема, провести судовий розгляд без участі сторін, а заяву про відстрочення виконання рішення суду розглянути в порядку письмового провадження без виклику сторін до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 9 ст. 205, ч. 2 ст. 378 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути заяву представника позивача про відстрочення виконання рішення суду, вхід. № ЕП/36190/22 від 22.11.2022 року, в порядку письмового провадження.
Відповідно до змісту заяви про відстрочення виконання рішення суду, її подано з таких підстав:
- Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» № 2145-IX від 24.03.2022 року було вирішено внести зміни до Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27) доповнити пунктом 27, де у підпункті 5) було зазначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється;
- з урахуванням ст. 58 Конституції України, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 року по справі № 420/4532/22 було розглянуто спірні правовідносини, що виникли до воєнного стану, а з огляду на внесені зміни законом № 2145-IX від 24.03.2022 року, виконання даного судового рішення від 05.10.2022 року по справі № 420/4532/22 буде можливим тільки після скасування воєнного стану;
- на даний момент воєнний стан діє та його продовжено до 19 лютого 2023 року відповідно до Постанови Верховної Ради України № 8189 від 16.11.2022 року, що зумовлює додаткову необхідність відстрочення в строк до скасування воєнного стану в Україні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.05.2022 року по справі № 420/5523/22 в зобов'язальній частині.
Позиція відповідача щодо поданої представником позивача заяви про відстрочення виконання рішення суду до суду не надійшла.
Вивчивши матеріали справи в межах розгляду заяви про відстрочення виконання рішення суду, суд вважає, що подана заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.ч. 3-5 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
При розгляді та вирішенні питання про відстрочення виконання рішення суду, судом враховано: - Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»; - закони України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», якими затверджено Укази Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, від 22.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 року № 757/2022; - рішення Ради суддів України від 24.02.2022 № 9.
Так, відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» 16 листопада 2022 року № 2738-IX, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, та Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з положеннями статті 7 «Припинення та скасування воєнного стану» Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.
Підпунктом 5 пункту 27 розділу Х Земельного кодексу України встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом. (Розділ X доповнено пунктом 27 згідно із Законом № 2145-IX від 24.03.2022, який набрав чинності 07.04.2022) Підпункт 5 пункту 27 розділу X із змінами, внесеними згідно із Законом № 2698-IX від 19.10.2022}
На підставі вищенаведеного, враховуючи введення воєнного стану в Україні та дію воєнного стану в Україні на час розгляду та вирішення поданої представником позивача заяви, що істотно ускладнює виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року у справі № 420/4532/22 в частині зобов'язання Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.06.2021 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради Лиманського району (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області (за межами населених пунктів), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, суд дійшов висновку про наявність підстав для відстрочення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року у справі № 420/4532/22 у зазначеній частині - до припинення (скасування) воєнного стану, але не довше ніж до 8 грудня 2023 року.
Заяву розглянуто, ухвалу постановлено та складено з урахуванням часу перебування головуючого судді у відпустці.
Керуючись ст.ст. 120, 205, 243, 256, 293-295, 378, Розділом VІІ Перехідних положень КАС України, суд -
постановив:
Заяву представника позивача про відстрочення виконання судового рішення - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2022 у справі № 420/4532/22 в частині зобов'язання Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.06.2021 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки: за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1841 (загальна площа 2,5216 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Олександрівської сільської ради Лиманського району (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області (за межами населених пунктів), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, - до припинення (скасування) воєнного стану, але не довше ніж до 8 грудня 2023 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, та у строк, встановлений ст. 295 КАС України.
Суддя М.Г. Цховребова