Справа № 212/6092/22
3/212/2886/22
30 листопада 2022 року м. Кривий Ріг
Суддя Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ваврушак Н.М., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Полку патрульної поліції в м. Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровської області Департаменту патрульної поліції у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець вч НОМЕР_1 , зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участі представника правопорушника адвоката Дорош С.П.
ОСОБА_1 , 25.10.2022 року о 02.45 годині в місті Кривий Ріг в Покровському районі по вул. Едуарда Фукса, біля будинку 85, керував транспортним засобом марки «Mersedes-Benz 200D» номерний знак « НОМЕР_2 », з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, яка не відповідала обстановці. Від проходження у встановленому порядку огляду на визначення стану сп'яніння, водій ОСОБА_1 , відмовився, що було зафіксовано на нагрудні відеореєстратори475250, 475254. Факт руху транспортного засобу зафіксовано на бодікамеру 475250. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху України. Правопорушення скоєно повторно на протязі року, таким чином ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст.130 КУпАП.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, що притягується до адміністративної відповідальності були роз'яснені вимоги ст.268 КУпАП України й зміст ст.63 Конституції України.
ОСОБА_1 до суду не прибув, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник правопорушника адвокат Дорош С.П. звернувся з письмовим клопотанням про закриття провадження у справі в зв'язку з допущеними поліцейськими порушеннями при складані протоколу про адміністративне правопорушення, а саме: огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків; при застосування поліцейськими технічних засобів відеозапису, повинен проінформувати про це водія. З наданих суду відеоматеріалів вбачається відсутність відеоматеріалів протягом 44 хвилин. Матеріали відео фіксації не містять жодного та будь якого доказу керування транспортним засобом ОСОБА_1 .. Просить суд закрити провадження по справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Перевіривши та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23 грудня 2005 року передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247 і 280 КУпАП. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Європейський суд з прав людини приділяє особливу увагу дотриманню аналізованих принципів як невід'ємної складової права на справедливий суд, практичне застосування яких відбувається при досліджені доказів та оскарженні невмотивованих рішень суду, коли влучні аргументи сторін судом просто проігноровані.
Стаття 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 р. № 14, судам слід враховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП, несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
З відеозапису з місця події, що здійснений за допомогою відеореєстатора (бодікамери), дослідженого в судовому засіданні, підтверджено скоєння ОСОБА_1 правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП. Відеозапис чітко підтверджує факт адміністративного порушення, а саме повідомлення екіпажу патрульної поліції про рух транспортного засобу в нічний час з відсутнім освітленням, зафіксовано момент заїзду автомобіля «Merсedes» у двір по вул. Едуарда Фукса, біля будинку 85, надання працівниками поліції вимоги щодо зупинки транспортного засобу, шляхом включення проблискових маячків, момент зупинки автомобіля, та перебування на місці водія зупиненого автомобіля саме ОСОБА_1 .
Відповідно до п.2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Долученим до справи відеозаписом зафіксовано, що водій ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду в медичному закладі, а також на місці зупинки за допомогою газоаналізатора на місці зупинки, пояснюючи відмову надуманими причинами, що він не керував транспортним засобом і таким чином намагався уникнути встановлення факту знаходження його в стані алкогольного сп'яніння.
Так, з відеозапису з місця події, що здійснений за допомогою відеореєстатора (бодікамери), дослідженим в судовому засіданні, підтверджено скоєння ОСОБА_1 правопорушення та відсутність з боку працівників поліції порушення норм нормативно-правових актів: наказу МВС від 07.11.2015р. № 1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», сумісного Наказу МВС та МОЗ України від 09.11.2015р. № 1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» розроблених на виконання законів України «Про дорожній рух», «Про Національну поліцію» та Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до цих нормативно-правових актів, водію ОСОБА_1 роз'яснено права та обов'язки, останньому було неодноразово запропоновано пройти медичний огляд на місці зупинки за допомогою газоаналізатора чи проведення такого огляду у медичному закладі, від чого водій відмовився.
Щодо позиції адвоката Дороша С.П., про відсутність свідків, для підтвердження факту відмови від проходження медичного огляду, суд зазначає, відповідно до ст.266 КУпАП Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного , наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Судом встановлено, що при огляді ОСОБА_1 поліцейськими застосувались технічні засоби відеозапису, які долучені до матеріалів справи. Враховуючи запровадження на території міста комендантської години з 22:00 години до 05:00 години, коли забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів, поліцейські законно проводився огляд застосуванням технічних засобів, без залучення свідків.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, чим допустив грубе порушення Правил дорожнього руху України, приходжу до висновку про доцільність накладення адміністративного стягнення, в межах санкції передбаченої ч.2 ст.130 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами.
Оплатне вилучення транспротного засобу судом (суддею) у цьому провадженні не підлягає застосуванню, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б дозволити установити належність ОСОБА_1 у власності транспортного засобу.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з винної особи підлягає стягненню судовий збір.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.24, 27, ч.2 ст. 130, ст. 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, та накласти на нього штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що становить 34000,00 (тридцять чотири грн. 00 коп.) в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 гривень на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві (м.Київ) 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її ухвалення до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя: Н. М. Ваврушак