Ухвала від 18.11.2022 по справі 201/9029/22

Справа № 201/9029/22

Провадження № 1-кс/201/3335/2022

УХВАЛА

іменем України

18.11.2022 р. м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши в режимі відеоконференції у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання прокурора у кримінальному провадженні-прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000099 від 19.09.2022 р. відносно

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Новоайдар Новоайдарського району Луганської області, громадянина України, українця, на час вчинення депутата Щастинської районної ради восьмого скликання, раніше не засудженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора

у кримінальному провадженні-прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні, внесеному 19.09.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000099 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.

Захисник в судовому засіданні ухвалення рішення у справі залишив на розсуд суду.

Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000099 від 19.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом добровільного зайняття громадянином України ОСОБА_6 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме посади "заступника голови адміністрації Новоайдарського району Луганської народної республіки".

Пунктом 6 частини 1 статті 480 КПК України передбачено особливий порядок кримінального провадження стосовно депутата місцевої ради.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 481 КПК України письмове повідомлення про підозру депутату місцевої ради здійснюється Генеральним прокурором, його заступником, керівником обласної прокуратури в межах його повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільських, селищних та міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів, якщо інше не встановлено законом.

ОСОБА_6 , будучи громадянином України, та депутатом Щастинської районної ради 8 скликання, скоїв кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; На території України не допускається розташування іноземних військових баз; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року

№ 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 15.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022, продовжуено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022 року). Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, - до 21 листопада 2022 року.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, у період з 24.02.2022 по 02.03.2022, більш точні дату та час під час досудового розслідування встановити не виявилось можливим, окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «лнр» захоплено (окуповано) смт Новоайдар Щастинського району Луганської області.

У період з червня 2022 по серпень 2022, більш точні дату та час під час досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області та маючи умисел на зайняття посади в незаконних органах влади на окупованій території смт. Новоайдар та району, а саме посади в окупаційній адміністрації смт Новоайдар Луганської області, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, реалізуючи зазначений злочинний умисел, перебуваючи у невстановленому населеному пункті, розташованому на окупованій території Луганської області, вступив у злочинну змову з невстановленими представниками окупаційних військ та так званої «лнр», та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно погодився на зайняття посади в незаконному органі влади, а саме окупаційній адміністрації, що розташована в смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_6 у період з червня 2022 по серпень 2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «лнр» окупаційної адміністрації російської федерації, умисно, добровільно зайняв посаду - «заступника голови адміністрації Новоайдарського району лнр», пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - «адміністрації Новоайдарського району лнр», що діє у Щастинському районі Луганської області.

ОСОБА_6 , обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт Новоайдар Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_4 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано повістку про виклик особи -

ОСОБА_6 на 22.10.2022 - 10:00, 23.10.2022 - 10:00, 24.10.2022 - 10:00, за вказаною в повістці адресою за місцезнаходженням Щастинської окружної прокуратури Луганської області для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132600000099 від 19.09.2022, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.

Однак у жодний із призначених дати та часу ОСОБА_6 за викликом не з'явився, про неможливість та/або причини неприбуття за місцем розташування Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

Також під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 зареєстрований, мешкає та знаходиться в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, яке у зв'язку зі збройною агресією російської федерації було захоплене представниками військових формувань рф та незаконних збройних формувань т.зв ЛНР.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

26 жовтня 2022 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Новоайдар Новоайдарського району Луганської області, українця, громадянина України, на час вчинення депутата Щастинської районної ради восьмого скликання, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог

ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_6 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8

З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 26.10.2022 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_6 , на 31.10.2022 - о 10:00, 01.11.2022 - о 10:00, 02.11.2022 - о 10:00.

В жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_6 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією смт Новоайдар Щастинського району Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

10.11.2022 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.

У зв'язку із переховуванням підозрюваного до Жовтневого районного суду Дніпропетровської області у відповідності до ч. 6 ст. 193 КПК України прокурором подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_6 , яке ухвалою слідчого судді від 10.11.2022 задоволено та обрано підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколом огляду від 20.09.2022, відповідно до якого оглянуті публікації, розміщені у Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 »/мовою оригіналу/, а саме розміщені 09.08.2022 о 14:59 про проведення прийому громадян, зокрема «заступником голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 16.08.2022 о 11:30 про проведення наради за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 23.08.2022 о 10-16, 23.08.2022 о 10:16 щодо участі «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 » у конференції, 30.08.2022 о 14:25 щодо проведення конференції освітніх закладів за участі «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 05.09.2022 о 14:23 щодо проведення наради за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 06.09.2022 о 12:08 щодо виїзду до закладів культури району, за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 08.09.2022 о 8:51 щодо виїзду до закладів культури району, за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », ІНФОРМАЦІЯ_10 о 17:07 щодо про проведення наради за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 »;

- протоколом огляду від 22.09.2022, відповідно до якого оглянуто сайт «Админістрації Новоайдарського району луганської народної республіки» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 у тому числі інформація, що міститься за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 , а саме на якому зазначено, що заступником голови адміністрації є ОСОБА_6 , номер телефону НОМЕР_5 (мовою оригіналу - Заместитель Главы Администрации ОСОБА_7 (06445) 9-49-08);

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що їй відомо те, що ОСОБА_6 зайняв посаду заступника голови Новоайдарського району лнр, де виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зокрема в гуманітарно-соціальній сфері, з питань проведення референдуму та мобілізації населення;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка пояснила, що їй відомо те, що ОСОБА_6 зайняв посаду заступника голови Новоайдарського району лнр, де виконує організаційно-розпорядчі функції;

- протоколом огляду від 06.10.2022, відповідно до якого оглянута публікація, розміщена у Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 »/мовою оригіналу/, 05.10.2022 о 18:28 щодо участі у концерті за участі «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 »;

- повідомленням про підозру ОСОБА_6 від 26.10.2022;

У відповідності до вимог п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомості про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України повністю підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:

- протоколом огляду від 20.09.2022, відповідно до якого оглянуті публікації, розміщені у Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 »/мовою оригіналу/, саме розміщені 09.08.2022 о 14:59 про проведення прийому громадян, зокрема «заступником голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 16.08.2022 о 11:30 про проведення наради за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 23.08.2022 о 10-16, 23.08.2022 о 10:16 щодо участі «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 » у конференції, 30.08.2022 о 14:25 щодо проведення конференції освітніх закладів за участі «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 05.09.2022 о 14:23 щодо проведення наради за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 06.09.2022 о 12:08 щодо виїзду до закладів культури району, за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », 08.09.2022 о 8:51 щодо виїзду до закладів культури району, за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », ІНФОРМАЦІЯ_10 о 17:07 щодо про проведення наради за участі, зокрема «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », оскільки дії, які оглянуті проходили на окупованій частині Щастинського району Луганської області;

- протоколом огляду від 22.09.2022, відповідно до якого оглянуто сайт «Админістрації Новоайдарського району луганської народної республіки» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 у тому числі інформація, що міститься за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 , а саме на якому зазначено, що заступником голови адміністрації є ОСОБА_6 , номер телефону НОМЕР_5 (мовою оригіналу - Заместитель Главы Администрации ОСОБА_7 (06445) 9-49-08);

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що їй відомо те, що ОСОБА_6 зайняв посаду заступника голови Новоайдарського району лнр, де виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зокрема в гуманітарно-соціальній сфері, з питань проведення референдуму та мобілізації населення;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка пояснила, що їй відомо те, що ОСОБА_6 зайняв посаду заступника голови Новоайдарського району лнр, де виконує організаційно-розпорядчі функції;

- протоколом огляду від 06.10.2022, відповідно до якого оглянута публікація, розміщена у Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 »/мовою оригіналу/, 05.10.2022 о 18:28 щодо участі у концерті за участі «заступника голови Новоайдарського району ОСОБА_6 », оскільки дії, які оглянуті проходили на окупованій частині Щастинського району Луганської області.

Також згідно відомостей, наданих УДМС в Кіровоградській області, ОСОБА_6 значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , тобто місцем реєстрації є тимчасово окупована територія Луганської області.

Таким чином, наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що ОСОБА_6 знаходиться на території Щастинського району Луганської області, де займає посаду і працює в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора /мовою оригіналу/ «Заместителем головы Администрации Новоайдарского района луганской народной республики», який знаходиться в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі передбачених статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Про факт переховування підозрюваного від слідства та суду свідчить і те, що він на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликався двічі, кожного разу на три дати), а також на виклик слідчого судді для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явився, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.

Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1.частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2.частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

З 02.03.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. лнр встановили та здійснюють фактичний контроль території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. лнр та російської федерації.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20.05.2022 р. № 98 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12.05.2022. Згідно вказаного Переліку Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконних збройних формувань т.зв. лнр.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 :

- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини, не прибув на судовий виклик); перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні № 42022132600000099 від 19.09.2022 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора у кримінальному провадженні-прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000099 від 19.09.2022 р. - задовольнити.

Надати дозвіл прокурору Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000099, відомості про яке 19.09.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 18.11.2022 р. о 14.00 год.

Слідчий суддя

Жовтневого районного суду

м. Дніпропетровська ОСОБА_1