79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
15.11.2022 Справа № 914/2219/22
Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А., розглянув заяву Львівського міського центру зайнятості, м. Львів.
про: залучення до участі у справі правонаступника
у справі за позовом Львівського міського центру зайнятості, м. Львів
до відповідача Львівської митниці ДФС, м. Львів
про стягнення 41526,57 грн
за участю представників сторін: не викликались
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Львівського міського центру зайнятості до Львівської митниці ДФС про стягнення 41526,57 грн.
25.10.2022 представником позивача подано заяву вх.№3434/22 про заміну сторони її правонаступником, відповідно до якої просить суд залучити в якості відповідача у справі №914/2219/22 Державну митну службу України в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці.
Подана заява обґрунтовується тим, що Львівська митниця як відокремлений підрозділ Держмитслужби здійснює покладені на неї функції і повноваження з реалізації державної митної політики, та є уповноважена у відносинах, щодо яких виник спір, а відтак дана обставина є підставою для залучення Державної митної служби України в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці - правонаступника Львівської митниці ДФС у справі №914/2219/22.
08.11.2022 на адресу суду надійшло заперечення вх.№23217/22 на клопотання про залучення до участі у справі правонаступника відповідача. Зокрема, відповідач зазначив, що згідно з наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи», митниці як відокремлені підрозділи Державної митної служби України розпочали з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення покладених на них функцій і повноважень. Таким чином, відбулось фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво у сфері митних правовідносин, за яким передано адміністративну компетенцію в цих правовідносинах, зокрема, від Галицької митниці Держмитслужби до Державної митної служби України. Водночас, спір у даній справі виник у сфері майнових правовідносин. Таким чином, дані відносини не стосуються публічно-владних функцій у сфері реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи чи інших функцій, що були передані Державній митній службі України. Станом на даний час, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відомості про припинення Львівської митниці ДФС та Галицької митниці Держмитслужби як юридичної особи відсутні, а, відтак, з урахуванням ч.5 ст. 104 Цивільного кодексу України є юридичною особою, яка не припинилася. Аналогічна за своєю суттю правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.06.2021 року у справі №640/19105/19, в якій зазначено, що ураховуючи, що зобов'язання, що випливає з рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 квітня 2020 року, не стосувалося публічно-владних функцій, що були передані Державній митній службі України, і на момент вирішення судами питання про заміну боржника до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не був унесений запис про припинення Державної фіскальної служби України як боржника за вказаним рішенням суду, висновок судів попередніх інстанцій про вибуття останньої і наявність підстав для її заміни на Державну митну службу України є передчасним. Така ж позиція викладена і в постановах Верховного Суду від 11 лютого 2021 року у справі №826/9815/18, 14 квітня 2021 року у справі №826/14904/18, 13 травня 2021 року у справі №826/2850/17.
Розглянувши заяву (вх.№3434/22 від 25.10.2022) Львівського міського центру зайнятості про залучення до участі у справі правонаступника, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019р. № 1217-р з 08.12.2019р. Державна митна служба здійснює покладені на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функції і повноваження Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» №895 від 30.09.2020 реорганізовано територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком (зокрема і Галицьку митницю Держмитслужби) шляхом їх приєднання до Державної митної служби.
Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020р. № 460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів», відповідно до статті 211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», статті 546 Митного кодексу України та на виконання абзацу третього завдання 2 Плану заходів з реформування та розвитку системи органів, що реалізують митну політику, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.05.2020р. №569-р «Деякі питання реалізації концептуальних напрямів реформування системи органів, що реалізують державну митну політику», з метою забезпечення належного здійснення митної політики в частині реалізації концепції єдиної юридичної особи та визначення умов її належного функціонування, наказано утворити територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України, зокрема, Львівську митницю.
Наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 №489 затверджені положення про територіальні органи Держмитслужби, зокрема Положення про Львівську митницю.
Згідно п.1 Положення про Львівську митницю, визначено, що Львівська митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності безпосередньо здійснює митну справу, забезпечує виконання завдань, покладених на митний орган, а також реалізацію делегованих повноважень Державної митної служби України, як її відокремлений підрозділ.
Водночас, п. 16 Положення про Львівську митницю, затвердженого наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 №489 визначено, що митниця утворюється як територіальний орган Держмитслужби без статусу юридичної особи, має окремий баланс, майно, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів та банках.
При цьому, згідно п. 7 Положення про Державну митну службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019р № 227, Держмитслужба здійснює повноваження безпосередньо та через територіальні органи. До територіальних органів Держмитслужби належать митниці та спеціалізовані органи.
Наказом Державної митної служби України від 30.06.2021р. № 472 розпочато роботу митниць як відокремлених підрозділів Державної митної служби України з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року.
Відповідно до ч.1 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Частиною 5 статті 104 ЦК України передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Тим не менш, станом на час розгляду заяви, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Львівська митниця ДФС (код ЄДРПОУ 39420875) перебуває в стані припинення, а відтак, з урахуванням ч.5 ст.104 ЦК України не є юридичною особою, яка припинена.
З огляду на викладене, підстави для заміни сторони відповідача його правонаступником станом на час розгляду заяви відсутні.
Суд звертає увагу позивача, що він не позбавлений права та можливості повторно звернутися до суду із відповідною заявою про заміну сторони відповідача її правонаступником в разі настання відповідних обставин, зокрема, після внесення у Єдиний державний реєстр відомостей про припинення юридичної особи відповідача.
Відповідно положень статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 52, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні заяви (вх.№3434/22 від 25.10.2022) Львівського міського центру зайнятості про залучення до участі у справі правонаступника відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в Західному апеляційному господарському суді в строки, передбачені розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складений 08.12.2022.
Суддя Кидисюк Р.А.