07.12.2022 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/678/22
Провадження № 3/533/313/22
07 грудня 2022 року селище Козельщина
Суддя Козельщинського районного суду Полтавської області Козир В.П., за участю секретаря судового засідання Лобач М.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, керівник ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА», реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
- за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністратвине правопорушення від 04.10.2022 № 3795/12/16-31-04-06-09 посадова особа ОСОБА_1 керівник ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» (ідентифікаційний код юридичної особи 43002488) вчинив порушення порядку ведення податкового обліку, а саме: не забезпечив подання до установи банку платіжного доручення про перерахування належної до сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податковій декларації з податку на прибуток за 2021 рік у сумі 149687 грн, граничний строк сплати якого було встановлено - 31.07.2022, фактично не сплачено, чим порушив п. 57.1 ст. 57 та абзац 3 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями). Дата і час вчинення порушення: 24 год. 00 хв. - 31.07.2022.
Громадянин ОСОБА_1 у судові засідання 31.10.2022, 17.11.2022, 07.12.2022 не з'явився, належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки у судове засідання суд не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП , справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З положень ч. 2 ст. 268 КУпАП вбачається, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП не є обов'язковою.
Відтак, суд відповідно до вимог ст. 268 КУпАП уважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст. 245 КУпАП, та розгляду справи в межах строків, які передбачені ст. 38 КУпАП .
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя встановив таке.
Згідно з пп. 16.1.3, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ним Кодексом, законами з питань митої справи.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України передбачено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Підпунктом 49.18.6 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкові декларації з податку на прибуток підприємств подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на прибуток, для податкової декларації, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Згідно з п. 57.1 ст.57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останніми днем відповідного граничного строку, передбаченого ним Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 49.18.6 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України установлено, що податкові декларації з податку на прибуток підприємств подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Граничний термін подання податкової декларації з податку на прибуток за 2021 рік є 01.03.2022, граничний строк сплати податкових зобов'язань, визначених відповідно до річної декларації - 11.03.2022.
Однак, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX та Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 року № 2500-IX, починаючи з 24.02.2022 року на території України діє режим воєнного стану.
В зв'язку з цим, низкою законів були внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» доповнено пунктом 69, яким встановлено, що тимчасово, на період припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Зокрема абзацом 3 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Отже, відповідно до Податкового кодексу України граничним строком сплати податкового зобов'язання за податковою декларацією з податку на прибуток за 2021 рік є 31.07.2022.
Актом ГУ ДПС у Полтавській області № 3827/16-31-04-06-11/43002488 від 19.09.2022 про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податковій декларації з податку на прибуток за 2021 рік ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» встановлено несплату та неподання платіжного доручення на сплату узгодженої суми грошового зобов'язання за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2021 рік у розмірі 149 687,00 грн. станом на дату перевірки (тобто на 19.09.2022).
ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» (ідентифікаційний код юридичної особи 43002488) подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку па прибуток підприємств за 2021 рік 31.03.2022 (№ 9432953403).
Відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2021 рік ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» узгоджена сума грошового зобов'язання, яка підлягає сплаті, становить 149 687,00 грн.
Однак, станом на день перевірки контролюючим органом узгоджена сума грошового зобов'язання ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» не сплачена, що зафіксовано у протоколі № 3795/12/16-31-04-06-09 про адміністративне правопорушення від 04 жовтня 2022 року.
Результати камеральної перевірки свідчать про неподання керівником ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» платіжних доручень на перерахування належного до сплати податкового зобов'язання за податковою декларацією з податку на прибуток за 2021 рік, враховуючи, що граничний строк сплати податкового зобов'язання встановлено 31.07.2022, чим порушено п. 57.1 ст. 57, абзац 3 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Частиною 1 статті 163-2 КУпАП встановлено відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підтвердження вини керівника ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, надано такі докази:
- протокол № 3795/12/16-31-04-06-09 про адміністративне правопорушення від 04 жовтня 2022 року;
- корінць повідомлення № 3349/12/16-31-04-06-09 від 19.09.2022 про запрошення платників податків, зборів, платежів або його представників до контролюючого органу;
- рекомендоване повідомлення про вручення поштового повідомлення ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА»;
- супровідний лист ГУ ДПС у Полтавській області № 16834/6/16-31-04-06-09 від 19.09.2022 про направлення акту камеральної перевірки;
- акт ГУ ДПС у Полтавській області № 3827/16-31-04-06-11/43002488 від 19.09.2022 про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податковій декларації з податку на прибуток за 2021 рік ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» (код юридичної особи 43002488).
Отже, враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що в діях керівника ФГ «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, оскільки останній як керівник підприємства - ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «СОЛАРД АГРОКУЛЬТУРА» допустив несплату та неподання платіжного доручення на сплату узгодженої суми грошового зобов'язання за податковою декларацією з податку на прибуток за 2021 рік в розмірі 149 687,00 грн, чим порушив п. 57.1 ст. 57 та абзац 3 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Разом з тим, згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, встановлених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Верховний Суд у своїх постановах від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17, від 11.12.2018 у справі № 242/924/17 зробив висновки, відповідно до яких «несвоєчасна сплата» не є триваючим адміністративним правопорушенням, а тому суб'єктом владних повноважень при прийнятті постанови не враховано вимоги статті 38 КУпАП, яка в свою чергу визначає строки накладення адміністративного стягнення. Оскільки згідно частини 1 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що відповідачем притягнуто позивача до адміністративної відповідальності з порушенням строків, визначених статті 38 КУпАП та на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчився строк притягнення до відповідальності. Триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону. З огляду на те, що правопорушення, вчинене позивачем, не носить характер триваючого, та на час винесення спірної постанови відповідача закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені у частині 1 статті 38 КУпАП, відповідачем протиправно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності.
З матеріалів даної справи не вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення триваючого правопорушення. Навпаки, згідно протоколу про адміністративне правопорушення та акту про результати фактичної перевірки, зафіксоване посадовою особою державної податкової служби, порушення було вчинено 31.07.2022.
З огляду на те, що правопорушення, вчинене ОСОБА_1 , не носить характер триваючого, та на час розгляду справи у суді закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені у частині 2 статті 38 КУпАП, то суддя приходить до висновку, що строк накладення стягнення за адміністративні правопорушення закінчився, тому провадження в справі повинно бути закрито з цієї підстави.
На підставі викладеного, керуючись статтями 38, 163-2, 276-279, 280, 283-285, 287-289, 294 КУпАП, суддя
На підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В.П. Козир