01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua
Головуючий у першій інстанції: Гарань С.М.
Суддя-доповідач: Епель О.В.
06 грудня 2022 року Справа № 580/2834/22
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Епель О.В.,
суддів: Губської Л.В., Мєзєнцева Є.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року у справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Черкаській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Історія справи.
1. ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - Відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо складання та направлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), визначених станом на 19.11.2019;
- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Черкаській області підготувати та направити Позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (за формою, установленою чинним законодавством України), з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), визначених станом на 19.11.2019.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що він звільнений з ГУ НП в Черкаській області на підставі наказу від 06.05.2016, перебуває на пенсійному обліку, отримуючи відповідну пенсію, та 06.06.2022 звернувся до Відповідача із заявою про надання йому довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, але у відповідь на таку заяву Відповідач протиправно, на думку Позивача, відмовив у видачі відповідної довідки.
Водночас Позивач стверджував, що він має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, з якої його було звільнено зі служби, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що не були передбачені під час проходження ним служби, але виплачувалися за аналогічною посадою пізніше, зокрема станом на листопад 2019 року.
2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що станом на час звернення Позивача до Відповідача із заявою про видачу довідки для перерахунку його пенсії зміни до Постанови № 988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських, не вносилися, а згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії військовослужбовцям можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в даній справі не відбулося.
При цьому суд зазначив, що у зв'язку зі змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, у Позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, на визначення складових грошового забезпечення для перерахунку якої мають безпосередній вплив судові рішення у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18. Поряд з цим, пенсія Позивачу призначена після 01.01.2016.
Разом з тим суд зазначив, що розмір і складові грошового забезпечення для призначення пенсії обчислювалися Позивачу на підставі положень Постанови № 988. У свою чергу встановлення поліцейському за посадою, з якої звільнився Позивач, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також інших додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорій осіб в розумінні ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.
3. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, зазначаючи, що станом на час його звільнення зі служби в поліції надбавка за специфічні умови проходження служби до серпня 2019 року не виплачувалася і тому при його звільненні у довідці про грошове забезпечення поліцейського для обчислення пенсії у відповідній графі зазначено « 0».
За таких обставин Апелянт вказує, що фактично з серпня 2019 року у поліцейських збільшився розмір грошового забезпечення внаслідок здійснення їм виплати надбавки за специфічні умова проходження служби.
Водночас, на переконання Апелянта, зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення є підставою для здійснення перерахунку його пенсії.
З цих та інших підстав Апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.
4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2022 та від 06.10.2022 відкрито апеляційне провадження у справі, установлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду.
5. Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити таку скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, наполягаючи на необґрунтованості доводів Апелянта та правильності висновків суду першої інстанції.
6. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2022 у Відповідача та в органу ПФУ витребувано додаткові докази у справі.
7. 29.11.2022 та 01.12.2022 від Відповідача та органу ПФУ до суду надійшли витребувані докази.
8. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.
9. Обставини справи, установлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач проходив службу в органах Національної поліції на посаді старшого оперуповноваженого Уманського районного відділення поліції Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 61 о/с від 06.05.2016 Позивача звільнено із служби в поліції за п. 2 ст. 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію».
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності.
06.06.2022 Позивач звернувся до ГУ НП в Черкаській області із заявою, в якій просив підготувати і надати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом № 37/Р-86 від 22.06.2022 Відповідач повідомив Позивача про те, що від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не надходили списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії, та відмовив у видачі відповідної довідки.
10. Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з цим позовом.
11. Нормативно-правове обґрунтування.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988), постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294), Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом МВС від 27.05.2016 № 260 (далі - Порядок № 260).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно ч. ч. 1, 2, 4 якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Положеннями пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Відтак, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, органи Національної поліції, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу І Інструкції № 760 остання визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Положеннями пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України як структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
У свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок №260.
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком № 260, зокрема, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Висновки суду апеляційної інстанції.
12. Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що зміна грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії осіб, які до виходу на пенсію займали відповідні (аналогічні) посади, на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та надає право особі на такий перерахунок з 01.01.2016, тобто з наступного місяця після виникнення обставин, наслідком яких стало виникнення в особи права на перерахунок пенсії.
13. Відповідна довідка про розмір грошового видається, зокрема за заявою особи про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, а також, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
14. Разом з тим перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що станом на час звернення Позивача до Відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії зміни до Постанови № 988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських, не вносилися.
Водночас, як відзначалося вище, згідно з приписами ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсії можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.
Втім, станом на час виникнення спірних правовідносин у цій справі підвищення грошового забезпечення за посадою, яку займав Позивач до виходу на пенсію, не відбулося.
У зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, у відповідної категорії осіб виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Саме для визначення складових грошового забезпечення для перерахунку такої пенсії (з 01.01.2016) мають безпосередній вплив вказані вище судові рішення у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18.
Однак, як було встановлено вище, Позивачу пенсія призначена після 01.01.2016, а тому встановлення за посадою, з якої звільнився Позивач, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, а також інших додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорій осіб в розумінні Закону № 2262-ХІІ та, відповідно, не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.
15. Доводи Апелянта про те, що станом на час його звільнення зі служби в поліції надбавка за специфічні умови проходження служби до серпня 2019 року не виплачувалася і тому при його звільненні у довідці про грошове забезпечення поліцейського для обчислення пенсії у відповідній графі зазначено « 0», колегія суддів відхиляє з підстав, наведених вище.
16. Твердження Апелянта про те, що фактично з серпня 2019 року у поліцейських збільшився розмір грошового забезпечення внаслідок здійснення їм виплати надбавки за специфічні умова проходження служби, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки, як відзначалося вище, встановлення за посадою, з якої звільнився Позивач, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, а також інших додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, не збільшенням розміру грошового забезпечення та/або введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорій осіб в розумінні Закону № 2262-ХІІ та, відповідно, не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.
17. Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності достатніх правових підстав для визнати протиправною бездіяльності Відповідача щодо складання та направлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), визначених станом на 19.11.2019 та зобов'язання підготувати та направити Позивачу відповідну оновлену довідку.
18. Надаючи оцінку всім доводам Апелянта, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Відповідно до ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» висновки ЄСПЛ є джерелом права.
19. Отже, суд першої інстанції повно встановив обставини справи, дійшов правильного та обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в цій справі та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
20. Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
21. Таким чином, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року - без змін.
22. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Судове рішення виготовлено 06 грудня 2022 року.
Головуючий суддя О.В. Епель
Судді: Л.В. Губська
Є.І. Мєзєнцев