Ухвала від 06.12.2022 по справі 640/20608/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

06 грудня 2022 року м. Київ № 640/20608/22

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами

ОСОБА_1

до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву",

Міністерства внутрішніх справ України

про скасування наказу, поновлення на посаді, зобов'язання вчинити дії, стягнення компенсації за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву", Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить суд:

- скасувати наказ від 25.10.2022 № 778 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області";

- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області",

- зобов'язати перевести ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" на рівнозначну посаду,

- стягнути з відповідачів компенсацію за час вимушеного прогулу та моральну шкоду у розмірі 25000,00 гривень.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положень пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.

Пунктом 2 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

При цьому пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Для набуття спором ознак публічно-правового в контексті статті 19 КАС України спірні правовідносини мають безпосередньо випливати з перебування особи на посаді, яка віднесена до публічної служби, та здійснення нею службової діяльності.

Згідно пункту 2 розділу І Положення про Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1437 в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2016 № 828 (опубліковано у загальному доступі на офіційному веб-сайті Державної установи), Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" є бюджетною, неприбутковою установою, що знаходиться у сфері управління Міністерства внутрішніх справ України та оперативно підпорядкована Управлінню охорони здоров'я та реабілітації МВС.

Відповідно до пункту 5 розділу І Положення ТМО очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється державним секретарем Міністерства внутрішніх справ України за поданням начальника УОЗР.

Відповідно до наказу державного секретаря Міністерства внутрішніх справ України від 01.10.2018 № 1175 о/с ОСОБА_1 призначено начальником Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" - лікарем. Підстава: контракт від 01.10.2018 № 33/1-2076.

За правилами частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

З огляду на викладене державні підприємства, установи чи організації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України, а діяльність керівника державного підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної КАС України.

Таким чином, спір у правовідносинах, які виникають із трудових відносин, не пов'язаних з проходженням публічної служби, є приватноправовим незалежно від участі у ньому суб'єкта публічного права та повинен розглядатись в порядку цивільного судочинства.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі № 520/6612/17.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Частиною п'ятою статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. Частиною шостою цієї статті передбачено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.

2. Роз'яснити ОСОБА_1 , що розгляд справи належить здійснювати за правилами цивільного судочинства.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку, визначеному ст.ст. 293-298 КАС України. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом 15-ти днів з дня складення її повного тексту.

Суддя І.А. Качур