про залишення позовної заяви без руху
02 грудня 2022 року м. Київ № 320/11019/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Київської обласної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київської обласної військової адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що оскаржується рішення Київської обласної державної адміністрації №37-21 від 13.12.2021 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
В позовній заяві не вказана дата отримання оскаружваного рішення.
Тож, шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду починається з 14.12.2022 року і закінчується 14.06.2022 року.
З загальнодоступних джерел вбачається, що активні бойові дії на Київщині велись до початку квітня 2022 року і в позивача була можливість ще протягом двох місяців звернутись до суду.
У Постанові Верховного Суду у справі №500/1912/22 від 29.09.2022 року зазначеється, що сам факт запровадження воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення до суду саме позивачем у встановлені строки, у зв'язку із запровадження такого, не може безумовно вважатись поважною причиною для безумовного поновлення цих строків.
Щодо посилання позивача на засоби досудового врегулювання спору.
З відповіді Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації вбачається, що від позивача була заява про перегляд рішення №37-21 від 13.12.2021 року.
Враховуючи характер у сфері публічно-правових відносин, досудове врегулювання спору здійснюється шляхом подання скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень вищестоячому органу.
Також позивач в позовній заяві не вказав, що законом встановлено порядок досудового врегулювання спору в даних правовідносинах, який включав би й розумні строки на таке врегулювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки може бути усунуто шляхом вказання на інші підстави поновлення строку.
Керуючись ст.ст. 120, 122, 123, 161, 169, 171 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Київської обласної військової адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Терлецька О.О.