06 грудня 2022 року № 480/4290/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, що складається: з військового збору у сумі 14 652,09 грн; з податку на доходи фізичних осіб у сумі 194 466,78 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 194 466,78 грн., військового збору у розмірі 14 652,09, що в цілому становить 209118,87 грн., який добровільно не було сплачено, у зв'язку з чим контролюючий орган просить стягнути заборгованість у примусовому порядку.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 позов задоволено повністю.
Стягнуто з ОСОБА_1 податковий борг в загальному розмірі 209118,87 грн, що складається з:
- з військового збору, який сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у cyмi 14652,09 грн, розрахунковий рахунок UA528999980000031115063018278, код платежу 11011000, отримувач УК Путивльського району Сумської області, код отримувача 37235451, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка отримувача 899998;
- з податку на доходи фізичних ociб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у cyмi 194466,78 грн, розрахунковий рахунок UA058999980000033113341018279, код платежу 11010500, отримувач УК Путивльського району (м. Путивль) Сумської області, код отримувача 37235451, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка отримувача 899998.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 по справі № 480/4290/19 скасовано.
Справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - направлено на розгляд до Київського окружного адміністративного суду за встановленою підсудністю.
02.05.2022 наведена вище адміністративна справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.05.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Київській області.
З матеріалів справи судом встановлено, що у лютому 2019 року Головним управлінням ДПС у Сумській області була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка відповідача щодо своєчасності, достовірності, повноти, нарахування та сплати до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу, одержаного у вигляді анулювання (прощення боргу) за кредитним договором за період з 01.01.2015 по 31.12.2015. За результатами перевірки складено акт від 28.02.2019 № 231/18-28-13-03/2414415141/48. На підставі акту 21.03.2019 прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 0003251303, яким затосовано штрафну (фінансову) санкцію з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 170 грн;
- № 0003261303, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 111162,13 грн, затосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 27790,53 грн. На підставі ст. 129 ПК України відповідачу нарахована пеня у розмірі 55344,12 грн;
- № 0003271303 яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на 8382,83 грн, затосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 2095,71 грн. На підставі ст. 129 ПК України відповідачу нарахована пеня у розмірі 4173,55 грн
Оскільки, заборгованість добровільно не сплачено, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
В статті 67 Конституції України та підпункті 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункті 36.1 статті 36 Податкового кодексу (далі - ПК України) закріплено, що на відповідача покладений обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 21 Податкового кодексу України на податкові органи покладено, зокрема, такі обов'язки: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Грошове зобов'язання платника податків, відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Унормуванням п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено: у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як убачається із матеріалів справи, станом на 23.09.2019 за відповідачем рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 194 466,78 грн., військового збору у розмірі 14 652,09, що в цілому становить 209118,87 грн.
Вказана заборгованість виникла в результаті нарахованих ГУ ДПС у Сумській області сум грошових зобов'язань та підтверджується карткою особового рахунку, податковими повідомленнями-рішеннями № 0003251303 від 21.03.2019, № 0003261303 від 21.03.2019, № 0003271303 від 21.03.2019.
Статтею 42 Податкового кодексу України встановлено порядок листування з платником податків.
Податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу (п. 42.1. ст. 42 ПК України).
За визначенням п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, встановленому пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно п. 45.1 ст. 45 Податкового кодексу України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України обумовлено, що податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Пунктом 59.1. ст.59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Так, судом апеляційної інстанції було встановлено, що згідно реєстру Бучанської міської територіальної громади, місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровано за адресою : АДРЕСА_2 , з 22.05.2009 по теперішній час. Вказане також підтверджується копією паспорта відповідача серії НОМЕР_2 з відміткою про його місце проживання.
При цьому, як слідує із матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення № 0003251303 від 21.03.2019, № 0003261303 від 21.03.2019, № 0003271303 від 21.03.2019 направлялись ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак, поштове відправлення ОСОБА_1 отримане не було.
Також, як слідує із матеріалів справи, 13.05.2019 позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу №5754-17 на суму 209118,87 грн.
Податкова вимога направлялась ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 .
До матеріалів справи долучено не вручений конверт зі вмістом поштового відправлення з відміткою поштового відділення зв'язку: "за зазначеною адресою не проживає".
Разом із тим, як зазначалось судом вище, з 22.05.2009 місце проживання відповідача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, податковим органом не надано належних доказів (заяв, повідомлень) того, що відповідач зверталась до контролюючого органу та самостійно визначила адресу: АДРЕСА_3 , як свою податкову адресу.
Отже, судом встановлено, що позивачем направлено податкову вимогу та податкові повідомлення-рішення на адресу, до якої відповідач не має жодного відношення.
В даному ж випадку, з огляду на приписи статті 42 ПК України, відсутні підстави вважати, що податкову вимогу належним чином вручено відповідачу, що з огляду на приписи п. 79.2 ПК України свідчить про недотримання контролюючим органом вимог Податкового кодексу України.
У постановах Верховного Суду від 31.08.2018 справа №826/14195/16 та від 23.05.2019 справа №807/2011/16, серед іншого, відзначено, що перевірка дотримання податковим органом заходів щодо стягнення податкового боргу у порядку, передбаченому Податковим кодексом України є предметом доказування у справі щодо стягнення податкового боргу.
За таких обставин, суд позбавлений можливості, як встановити факт наявності податкової вимоги, як невід'ємного елементу у процесі стягнення податкового боргу, так і відповідність такої (за наявності) вимогам, чинного на момент її винесення законодавства.
На переконання суду сам лише факт відображення податкового боргу в ІКП відповідача навіть за наявності відповідних узгоджених податкових повідомлень-рішень не є достатньою правовою підставою для стягнення такого у судовому порядку.
Аналогічні висновки відображені в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2021 року по справі №120/2329/20-а.
Таким чином позивачем не доведено наявність правових підстав для стягнення заявленого у цій справі податкового боргу, а тому у задоволенні позову потрібно відмовити повністю.
При цьому, суд наголошує, що в межах даного рішення судом не заперечується наявність у відповідача заявленого до стягнення податкового боргу, а лише вказується про необхідність дотримання визначеної ПК України процедури його стягнення, адже за відсутності належних доказів вручення відповідачу податкової вимоги, звернення до суду із вимогами щодо стягнення відповідного боргу, на переконання суду, є передчасним.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.