Рішення від 06.12.2022 по справі 240/33261/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2022 року м. Житомир справа № 240/33261/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії на підставі направленої Управлінням СБУ в Житомирській області довідки №57/85-3147 від 21.07.2021 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити обчислення, перерахунок та виплату з 01.04.2019 основного розміру моєї пенсії на підставі наданої Управлінням СБУ в Житомирській області довідки №57/85-3147 від 21.07.2021 з урахуванням зазначених в ній всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи з 77% відповідних сум грошового забезпечення, визначених в довідці №57/85-3147 від 21.07.2021, та без обмеження максимального розміру пенсії, зазначеного в частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визнаної рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 неконституційною;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку з 01 січня 2018 року по 01 січня 2020 року частинами, тобто з 01 січня 2018 року - 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01 січня 2019 року - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після проведеного перерахунку розміру пенсії у відповідності до пункту 2 позовних вимог здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок розміру виплаченої із період з 01.01.2018 по 01.01.2020 пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена свого часу з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1-3 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103.

В обґрунтування позову вказує, що із 01.01.2018 відповідачем протиправно здійснювалась виплата пенсії з урахуванням відсоткового обмеження сум підвищення пенсії. Обгрунтовуючи позовні вимоги в частині відмови у перерахунку пенсії згідно нової довідки, позивач вказує, що Управлінням СБУ в Житомирській області, на адресу відповідача було направлено довідку. Зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки зазначеної довідки, однак відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Крім того, позивач вказує, що відповідач протиправно зменшив основний розмір його пенсії до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення, замість встановлених йому раніше 77 % сум грошового забезпечення. Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вважає, що дії відповідача є протиправними, а його права - порушеними.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив на позовну заяву. Заперечуючи позовні вимоги, відповідач вказує, що підстави для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2018 та з урахуванням 100% суми підвищення відсутні. Також вказано, що у ГУПФУ в Житомирській області немає правових підстав для перерахунку і виплати йому пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Управління СБУ в Житомирській області, оскільки нормативно-правові акти щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій не приймались.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що виплату пенсії позивача відсотків сум підвищення визначеного постановою КМУ №103.

Управлінням СБУ в Житомирській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про грошове забезпечення позивача.

Позивача звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Управління СБУ в Житомирській області, однак Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області у листом відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмовив, зазначивши про те, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Вважаючи дії та відмову відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року по 01 січня 2020 року частинами, тобто з 01 січня 2018 року - 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01 січня 2019 року - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Суд звертає увагу, що дана справа та зразкова справа № 160/3586/19 є типовими, а відповідно до ч.3ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно висновків Верховного суду, викладених в рішенні від 06.08.2019 та постанові від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано; отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Таким чином, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними, а тому позов підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 була чинною та підлягала застосуванню до 05.03.2019. Таким чином, дії відповідача до цієї дати були правомірними.

Таким чином, з 05.03.2019, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, у відповідності до вимог статей43і63 Закону №2262-ХІІтастатті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Отже, судом встановлено, що з 05.03.2019, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій позивачу, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність дій щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу з 05.03.2019 визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позов у цій частині слід задовольнити частково та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії станом на 01.03.2018.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною відмову у проведенні перерахунку та виплати з 01.04.2019 належної пенсії відповідно до довідки Управління СБУ в Житомирській області довідки №57/85-3147 від 21.07.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019.

Згідно із ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ(далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч.2ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.

Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.112019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.

Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІтастатті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Відповідно до п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(далі - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 по зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ,статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Управлінням СБУ в Житомирській області виготовлено довідку №57/85-3147 від 21.07.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача, що не заперечується відповідачем.

Таким чином, у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв'язку з отриманням зазначеної довідки виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019.

Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Управлінням СБУ у Житомирської області відповідної довідки.

Однак відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати з 01.04.2019 позивачу належної пенсії відповідно до довідки Управління СБУ в Житомирській області №57/85-3147 від 21.07.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019.

Разом з тим, в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області виходячи провести перерахунок пенсії виходячи з 77% відповідних сум грошового забезпечення, визначених в довідці №57/85-3147 від 21.07.2021, та без обмеження максимального розміру пенсії, зазначеного в частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визнаної рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 неконституційною належить відмовити, оскільки перерахунок пенсійної виплати наразі не виконано.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

Однак, вказаними позовними вимогами позивач фактично просить захистити право, що може бути порушено у майбутньому.

При цьому, суд виходить з того, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.

Позовні вимоги в цій частині заявлено позивачем передчасно.

Крім того, позивачем не було надано жодного доказу щодо того, що йому було призначено пенсію у розмірі 77% сум грошового забезпечення.

Частиною 1 та 2статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У листі Головного управління Пенсійного фонду України від 22.07.2021 вказано, що відсотковий розмір пенсії позивача становить 70% сум грошового забезпечення, разом з тим, у якому розмірі позивачу було призначено пенсію і у цьому листі не відображено.

З огляду на наведене, позивачем не доведено, що відповідачем порушено його право щодо зменшення відсоткового розміру пенсії.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на встановлені у ході судового розгляду обставини та норми законодавства, що їх регулюють, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01.04.2019 належної пенсії відповідно до довідки Управління СБУ в Житомирській області довідки №57/85-3147 від 21.07.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум ) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.04.2019 належної пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Управління СБУ в Житомирській області №57/85-3147 від 21.07.2021, з врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева