06 грудня 2022 року м. Житомир справа № 240/17157/21
категорія 113070000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (вул.Покровська, 96, м.Житомир, 10031, код ЄДРПОУ 40112081), в якому просить:
- визнати бездіяльність регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області, яка полягає в невчиненні дій щодо реєстрації належного ОСОБА_1 автомобіля СІТROEN ВЕRLINGO, 2001 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 , протиправною;
- зобов'язати регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Житомирській області провести державну реєстрацію належного ОСОБА_1 автомобіля СІТROEN ВЕRLINGO, 2001 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 .
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 позовну заяву залишено без руху та надано термін для усунення недоліків на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
18.08.2021 на адресу суду від позивача надійшла заява разом з квитанцією про сплату судового збору від 17.08.2021 на суму 908,00 грн, якими позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
У позовній заяві ОСОБА_1 стверджує, що імпортував на територію України автомобіль Citroen Berlingo, виконав усі митні формальності та сплатив митні платежі, після чого отримав документи для реєстрації транспортного засобу. Позивач неодноразово звертався до органів реєстрації з питання реєстрації свого автомобіля, однак отримує відмову у проведенні реєстрації через відсутність інформації про оплату митних платежів, незважаючи на те, що митні платежі були сплачені, що підтверджує Українська митниця. Вважає протиправною бездіяльність відповідача, просить зобов'язати його зареєструвати автомобіль (а.с. 1-6).
17.12.2021 за вх. №80593/21 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні. У відзиві відповідач стверджує, що у територіальних сервісних центрах відсутня повна інформація про розмитнення транспортного засобу та його вартість, які необхідні для розрахунку суми збору до Пенсійного Фонду, що унеможливлює проведення реєстрації транспортного засобу (а.с. 45-53).
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України 30 червня 1993 року №3353-XIІ "Про дорожній рух" (далі - Закон України "Про дорожній рух"), та Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок №1388).
Згідно з абзацом 13 статті 4 Закону України "Про дорожній рух" до компетенції Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху належить визначення порядку здійснення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, проведення їх обов'язкового технічного контролю та визначення обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, визначення переліку обладнання, необхідного для одержання суб'єктами господарювання права на здійснення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування та зареєстрованих територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, а також переліку документів, що подаються для одержання такого права та інші повноваження, визначені цим Законом.
Абзацом першим пункту 8 Порядку №1388 врегульовано, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Відповідно до абзацу дев'ятнадцятого пункту 8 Порядку №1388 документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків (абзац тридцятий пункту 8 Порядку №1388).
Пунктом 28 Порядку №1388 передбачено, що ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС.
Отже, для державної реєстрації транспортного засобу особа має пред'явити один із документів, визначених пунктом 8 Порядку №1388, яким, зокрема, є видане митним органом посвідчення про реєстрацію транспортного засобу в сервісних центрах МВС, а також сплатити податки, митні та інші обов'язкові платежі.
Окрім того, автомобіль має відповідати обов'язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності (пункт 10 Порядку №1388) та має бути пред'явлений для огляду під час проведення державної реєстрації (пункт 15 Порядку №1388). Та у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави (Пункт 29 Порядку №1388).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 5 липня 2007 року ввіз на митну територію України в зоні діяльності Мостиської митниці Держмитслужби для вільного використання автомобіль Citroen Berlingo 2001 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 (а.с. 7, 10).
Відповідно до даних уніфікованої митної квитанції форми МД-1 серії КА №319630 від 5 липня 2007 року визначена митна вартість автомобіля у розмірі 10187,10 грн та розраховані митні платежі на загальну суму 4502,69 грн (а.с. 11).
ОСОБА_1 сплатив необхідні митні платежі підтвердженням чого є відповідні платіжні доручення (а.с. 9).
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Київської митниці Держмитслужби для отримання посвідчення про реєстрацію транспортного засобу в підрозділі МВС України, та 11 червня 2020 року отримав посвідчення НОМЕР_3 (а.с. 14).
ОСОБА_1 неодноразово звертався до ТСЦ №1843 РСЦ ГСЦ України в Житомирській області з метою державної реєстрації автомобіля, однак 21.07.2020 позивачу було відмовлено у реєстрації транспортного засобу через відсутність в базі даних підсистеми НАІС Єдиного державного реєстру МВС інформації про розмитнення автомобіля (а.с. 18, 19), а 12.05.2021 відмовлено у реєстрації транспортного засобу через відсутність митної декларації отриманої органами МВС від митних органів за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та розміщеної в автоматизованій інформаційній системі "Митний документ" (а.с. 25).
На підставі наявних у матеріалах справи документів судом встановлено, що посилання відповідача на відсутність в базі даних підсистеми НАІС Єдиного державного реєстру МВС інформації про розмитнення автомобіля не відповідає дійсності.
Так, згідно листа Галицької митниці Держмитслужби від 30.03.2021 №7.4-2-28-03/10/6820 в Єдиній автоматизованій інформаційній системі Держитслужби наявна уніфікована митна квитанція МД-1 серії КА №319630, згідно якої визначено митну вартість автомобіля та митні платежі, про що свідчить витяг з Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держитслужби (а.с. 23-24).
Посилання відповідача на відсутність митної декларації отриманої органами МВС від митних органів за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та розміщеної в автоматизованій інформаційній системі "Митний документ" не відповідає положенням пункту 8 та 28 Порядку №1388, згідно з якими підставою для реєстрації транспортного засобу може бути як митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація так і видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Позивачем було пред'явлено для реєстрації транспортного засобу саме видане митним органом посвідчення про реєстрацію (а.с. 14).
Виконав позивач і вимоги пункту 10 Порядку №1388 надавши сертифікат відповідності транспортного засобу (а.с. 15) та пункту 29 Порядку №1388 надавши реєстраційний документ держави, де автомобіль перебував в експлуатації (а.с. 7).
Отже, позивач пред'явив усі необхідні документи для проведення державної реєстрації транспортного засобу, а у відповідача наявна інформація як про вартість транспортного засобу так і про сплачені митні платежі, що дозволяє провести державну реєстрацію транспортного засобу та розрахувати платіж до Пенсійного Фонду.
Не є перешкодою для реєстрації транспортного засобу і невиконання обов'язку, встановленого пунктом 7 Порядку №1388, про реєстрацію транспортного засобу протягом десяти діб з дня придбання або митного офрмлення.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності, тому суд задовольняє адміністративний позов.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягує понесені позивачем судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (вул.Покровська, 96, м.Житомир, 10031, код ЄДРПОУ 40112081) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області, що виразилась у непроведенні державної реєстрації транспортного засобу Сitroen Вerlingo, 2001 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 .
Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Житомирській області провести державну реєстрацію належного ОСОБА_1 транспортного засобу Сitroen Вerlingo, 2001 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області на корить ОСОБА_1 908 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін