Справа № 162/670/22
Провадження № 3/162/425/2022
07 грудня 2022 року смт Любешів
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Гладіч Н.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління патрульної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого в ДП «Львівський облавтодор» філії «Волинський автодор» Любешівський ремонтний пункт (начальник ДРП), громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 13 листопада 2001 року Любешівським РВ УМВС України у Волинській області, протягом року однорідного адміністративного правопорушення не вчиняв, адміністративному стягненню не піддавався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ст. 188-28 КУпАП,
До Любешівського районного суду Волинської області із Управління патрульної поліції у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 188-28 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 113053 від 16 листопада 2022 року, 16 листопада 2022 року о 14 год. 24 хв. на автомобільній дорозі Т-03-08 Любомль-Дубечне-Здомишель-Ратне-Камінь-Каширський-Любешів-Р-14-3км. 138-км.139+900, гр. ОСОБА_1 будучи відповідальною посадовою особою за утримання в належному стані вулично-шляхової мережі, не виконав вимогу Управління патрульної поліції у Волинській області №257 від 02 листопада 2022 року в частині забезпечення безпеки дорожнього руху для всіх його учасників шляхом ліквідування вибоїн та ямковості, чим порушив п. 1.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ст. 188-28 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надав письмове пояснення, в якому винним себе не визнав, оскільки відносно нього працівниками поліції було складено протокол про адміністративне правопорушення від 16 листопада 2022 року за невиконання вимоги №257 від 02 листопада 2022 року. Вказує, що дана вимога складена відносно ОСОБА_2 . Оскільки відповідальним за виконання даної вимоги є інша особа просить суд провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності закрити.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Тобто адміністративне правопорушення це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 188-28 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Із диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих незаконних діянь, які врегульовані правилами, нормами і стандартами. Тобто, у разі складання протоколу, необхідно зазначати пункти та статті конкретних нормативно-правових актів (стандартів та правил) положення яких порушені суб'єктом правопорушення.
Крім того із наведеного слідує, що суб'єктом вчинення вищевказаного адміністративного правопорушення є як громадяни, так і посадові особи щодо яких було висунуто вимогу (припис) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
На обґрунтування вини ОСОБА_1 надано протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 113053 від 16 листопада 2022 року, копію вимоги № 257 від 02 листопада 2022 року, акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі на автомобільній дорозі Т-03-08 Любомль-Дубечне-Здомишель-Ратне-Камінь-Каширський-Любешів-Р-14-3км. 138-км.139+900 та іншими матеріалами справи.
Судом при дослідженні доказів було встановлено, що відносно ОСОБА_1 . Управлінням патрульної поліції у Волинської області було складено припис №66 від 16 листопада 2022 року, строк виконання якого був встановлений до 21 листопада 2022 року. Що стосується виконання вимоги Управління патрульної поліції у Волинської області №257 від 02 листопада 2022 року за невиконання якої на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 113053 від 16 листопада 2022 року, суд зазначає, що згідно змісту даної вимоги, особою, яка відповідає за виконання вимоги є ОСОБА_3 .
Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами адміністративного права сукупність ознак, при наявності яких те чи інше протиправне діяння можна кваліфікувати як правопорушення.
До цих ознак належать:
-Об'єкт адміністративного правопорушення - це суспільні відносини, врегульовані нормами адміністративного права, яким завдано шкоди адміністративним правопорушенням. Іншими словами, це те, на що спрямовано адміністративне правопорушення.
-Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення - це зовнішні ознаки та обставини які характеризують адміністративне правопорушення.
-Суб'єкт адміністративного правопорушення - це особа, яка вчинила адміністративне правопорушення. Суб'єктом адміністративного правопорушення може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку, та юридична особа незалежно від форми власності.
-Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення - внутрішнє (психічне) ставлення суб'єкта правопорушення до скоєного діяння і його шкідливих наслідків.
Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні належні докази того, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП, а обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях та всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на його користь.
Застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності належних та достатніх доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень.
Будь-яких інших доказів, ніж ті, які долучено до протоколу про адміністративне правопорушення, досліджені та оцінені суддею, до суду не надіслано та клопотань про витребування таких доказів не заявлено.
За таких обставин, суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 188-28 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 188-28 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Н.І. ГЛАДІЧ