Постанова від 06.12.2022 по справі 314/2995/22

Справа № 314/2995/22

Провадження № 3/314/1763/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2022 м. Вільнянськ

Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Кіяшко В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділення поліції № 2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Вільнянським РВ УМВС у Запорізькій області 05.07.2008, РНОКПП НОМЕР_2 ,

у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП,

встановив:

до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 916088 від 08.11.2022 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , 08.11.2022 об 11-40 годині, за адресою: м. Вільнянськ, вул. Шевченка, буд. 2, зберігав без мети збуту тютюнові вироби без марок акцизного збору різного найменування, чим по вимоги ст. 226 ПК України та ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, щодо призначення покарання покладається на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , якому інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, вважаю, що провадження у даній справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.

Виходячи з вимог ст. 62 Конституції України, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише у разі доведення її вини в установленому законом порядку належними та допустимим доказами, що є складовою справедливого правосуддя у розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.

Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За змістом ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності з ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством. У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

При цьому, ч. 1 ст. 164-5 КУпАП передбачено відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання виробництва і обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Об'єктивна сторона правопорушення полягає у вчиненні таких діянь: зберіганні або транспортуванні алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.

Суб'єктивна сторона цих правопорушень характеризується наявністю умислу.

Суб'єктами правопорушення можуть бути посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв або тютюнових виробів.

Отже, обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП є спеціальний суб'єкт, яким є виключно посадові особи підприємств - виробників, імпортери і продавці таких товарів.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

До матеріалів справи про адміністративне правопорушення не надано жодних доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів чи продавців таких товарів.

Будь-яких інших доказів адміністративний матеріал не містить.

Зважаючи на вказані обставини, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

При цьому суд враховує, що у своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року ЄСПЛ повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Таким чином, з огляду на вказане сам по собі протокол про адміністративне правопорушення ВАБ № 916088 від 08.11.2022, складений відносно ОСОБА_1 , не може бути беззаперечним доказом його вини, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки не випливає зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих, не спростованих презумпцій факту.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з підстав відсутності складу адміністративного правопорушення.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 186-р, а також відповідно до рішень військового командування про примусове відчуження або вилучення майна, ухвалених на підставі приписів Закону України «Про правовий режим воєнного стану», конфісковане майно підлягає передачі для потреб Збройних Сил.

Кабінетом Міністрів України 26.03.2022 прийнято постанову № 414 «Про внесення зміни до Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», відповідно до якої доповнено Порядок пунктом 20 наступного змісту: «Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, визнане безхазяйним відповідно до законодавства, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, паливо, інша підакцизна продукція, що не загрожує безпеці та життєдіяльності людини (далі - безхазяйне майно), може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету (далі - суб'єкти, яким передається безхазяйне майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності…».

Як вбачається з матеріалів справи, а саме письмових пояснень ОСОБА_1 (а.с. 7) та протоколу огляду та вилучення від 08.11.2022 (а.с. 8), ОСОБА_1 зберігав тютюнові вироби іноземного походження без марок акцизного збору, а саме: «Compliment» - 64 шт., «Marlboro» - 30 шт., «Credo» - 12 шт., «Winston» - 9 шт., «Прима» - 18 шт., «Astru» - 5 шт., «Ritm» - 8 шт., «Military» - 1 шт., «Армейские» - 2 шт., «Jin Ling» - 9 шт., «D&B» 7 шт., «Lucky Strike» - 2 шт., «Kent» - 7 шт., «Focus» - 6 шт., «Regina» - 3 шт., «Lifa» - 6 шт., «Mac» - 6 шт., «Rotmans» - 7 шт., «Parlament» - 1 шт., «LD» - 2 шт., «NZ» - 1 шт., «Marble» - 4 шт., а саме в торгівельному павільйоні. Також, ОСОБА_1 зазначив, що вказані цигарки він особисто знайшов між ж/д вокзалом та вул. Шевченка м. Вільнянськ, які він переніс до вказаного торгівельного павільйону та 08.11.2022 добровільно видав працівникам поліції.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вказані тютюнові вироби, які не мають марок акцизного збору є такими, що є предметом протиправного діяння і речовими доказами у даній справі, які слід конфіскувати в дохід держави, та передати на потреби Збройних Сил України через акт приймання-передачі товару.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд, -

постановив:

закрити провадження у справі про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Тютюнові вироби іноземного походження без марок акцизного збору, а саме: «Compliment» - 64 шт., «Marlboro» - 30 шт., «Credo» - 12 шт., «Winston» - 9 шт., «Прима» - 18 шт., «Astru» - 5 шт., «Ritm» - 8 шт., «Military» - 1 шт., «Армейские» - 2 шт., «Jin Ling» - 9 шт., «D&B» 7 шт., «Lucky Strike» - 2 шт., «Kent» - 7 шт., «Focus» - 6 шт., «Regina» - 3 шт., «Lifa» - 6 шт., «Mac» - 6 шт., «Rotmans» - 7 шт., «Parlament» - 1 шт., «LD» - 2 шт., «NZ» - 1 шт., «Marble» - 4 шт., які вилучені згідно протоколу огляду та вилучення від 08.11.2022 та квитанції № 423 про отримання на зберігання речових доказів, вилучених по адміністративному правопорушенню, згідно протоколу ВАВ № 916088 - конфіскувати в дохід держави.

Передати конфісковані тютюнові вироби на потреби Збройних Сил України через акт приймання-передачі товару.

Про виконання постанови повідомити суд.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя В.О. Кіяшко

06.12.2022