Справа № 740/3791/22
Провадження № 3/740/1608/22
Іменем України
07 грудня 2022 року м.Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Гагаріна Т.О., за участю секретаря судового засідання Ісаєнко А.М., особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
13.10.2022 о 14 год. 20 хв. в м.Ніжині по вул.Борзнянський Шлях, 70, водій ОСОБА_1 керувала автомобілем Opel Astra-g-caravan д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки в встановленому порядку відмовилася під запис на камеру, чим порушила п.2.5 ПДР.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що дійно керувала транспорним засобом, але була твереза, перехвилювалася та не розумла, що відбувається.
Дослідивши матеріали справи, у відповідності до положень ст.252 КУпАП, а саме: оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до наступного.
Пунктом 11 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху (далі ПДР) його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів.
Пунктом 2.5 ПДР встановлено, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР передбачена ст.130 КУпАП.
Відповідно до вимог п.п.6, 7 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС, МОЗ України 09.11.2015 №1452/735, п.п.4, 6 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 (зі змінами), огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу із використанням спеціальних технічних засобів у присутності двох свідків, або лікарем закладу охорони здоров'я.
За змістом ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №158201 від 13.10.2022 ОСОБА_1 керувала автомобілем з ознаками алкогольного сп'яніння і факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду у закладі охорони здоров'я підтверджується дослідженим відеозаписом, що міститься на DVD-диску, напрявленням на огляд, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, відмову водія від огляду на стан сп'яніння, відповідні її дії та ознаки сп'яніння були зафіксовані засобами відеофіксації та у протоколі про адміністративне правопорушення працівником поліції.
Відеозапис із нагрудного відеореєстратора інспектора, є доказом, що може підтверджувати факт вчинення водієм порушення Правил дорожнього руху (див. постанову КАС ВС у справі № 678/991/17 від 15.11.18).
Надавати згоду на проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння чи відмовлятися від такого є правом особи, дане право особа використовує на свій розсуд.
На дослідженому у судовому засіданні судом відеозаписі ОСОБА_1 здійснює активні, свідомі та вольові дії, розуміє ситуацію, у якій опинилася, вільно спілкується з поліцейськими та іншим особами в телефонному режимі, усвідомлює істотні негативні наслідки для себе як водія у випадку притягнення до відповідальностіза ст. 130 КУпАП та намагається вплинути на поліцейського шляхом пропонування неправомірної вигоди.
При цьому, поліцейські поводили себе ввічливо та коректно, попередили її про кримінальну відповідальність за пропонування неправомірної вигоди та жодним чином не змушували її до будь-яких дій.
Отже поведінка правопорушниці, повністю виключає її версію щодо схвильованого стану або не розуміння обставин в яких вона опинилася.
З огляду на наведене, суддя вважає, що наявні у справі докази згідно ст.251 КУпАП підтверджують порушення ОСОБА_1 п.2.5 Правил дорожнього руху, що є підставою для її притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції даної статті з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» 496 грн. 20 коп. судового збору підлягають стягненню із ОСОБА_1 в дохід держави.
Керуючись ст.33, 221, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд
постановила:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення постанови про накладення штрафу у порядку примусового виконання постанови відділом державної виконавчої служби стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. судового збору на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.О.Гагаріна