Справа № 750/7047/22
Провадження № 2/750/1564/22
06 грудня 2022 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
суддіСупруна О.П.,
секретарСтеченко К.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 750/7047/22 за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
26.10.2022 Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 3 617 грн 96 коп.
Ухвалою судді від 02.11.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 21.11.2022.
21.11.2022 розгляд справи відкладений на 06.12.2022 у зв'язку з неявкою сторін.
У судове засідання 06.12.2022 представник позивача не з'явилася, подала заяву, в якій позов підтримала та просила провести розгляд справи без її участі у порядку заочного провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи оповіщалася у встановленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомила, відзиву не подала.
За письмовою згодою представника позивача суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи, у відповідності до статті 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України).
У відповідності до вимог частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 25.06.2020 54/VII-13 «Про припинення управлінь праці та соціального захисту населення шляхом реорганізації» Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради 18.12.2020 припинено шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, який є правонаступником усіх прав та обов'язків Управління, про що 18.12.2020 внесено відповідний запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за № 1000641120010002574 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та про підставу для його внесення - рішення щодо реорганізації.
19.09.2018 ОСОБА_1 подала до органу праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, довідки про доходи та копії трудових книжок (а.с. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12).
На підставі поданих документів відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2018 по 28.02.2019 (а.с. 14 зворот).
Як убачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 11.04.2018 № 09-27/3151 ОСОБА_2 , чоловіку відповідача, на праві власності належить земельна ділянка на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії IV-ЧН 001993 від 28.03.2022 (а.с. 16, 25).
02.01.2015 між ОСОБА_2 (орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,4300 га, в тому числі рілля 1,4300 га, строком на 10 років (а.с. 21-23).
З довідки, виданої Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» вбачається, що ОСОБА_2 в липні 2018 року отримав орендну плату в сумі 4 074 грн 40 коп. (а.с. 19).
Проте, відомості про наявність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а також дохід у вигляді орендної плати не були задекларовані відповідачем при зверненні за призначенням допомоги.
Відповідно до заключення відділу державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів від 05.08.2019 № 245, на підставі інформації ДФС від 08.04.2019 № 130, від 17.04.2019 № 3395, від 30.05.2019 № 4881, від 24.06.2019 № 5677 та від 01.08.2019 № 6726, ОСОБА_1 припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з квітня 2019 року, позбавлено права звернення за призначенням допомоги на 6 місяців, у зв'язку з поданням недостовірної інформації (а.с. 28 зворот).
Враховуючи, що відповідач вказані обставини вчасно не повідомила позивачу, їй було здійснено перерахунок призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно з яким сума надміру виплачених коштів за період з 01.09.2018 по 28.02.2019 складає 9 123 грн 75 коп.
Відповідачем переплату було визнано. На підставі її заяви від 16.03.2020
№ 03-14/1680 та розпорядження від 04.08.2020 № 03-17/5058 було утримано суму ДСД малозабезпеченим сім'ям у розмірі 50 % (відсоток збільшено з 20% до 50% на прохання заявниці).
Позивач зазначає, що залишок переплати після утримання станом на 01.12.2021 становить 3 617 грн 96 коп.
Відповідачу було надіслано повідомлення № 15-08/221-1 від 18.12.2020, № 15-08/221-2 від 27.04.2021 та № 15-07/1804/221-2 від 01.07.2022, якими запропоновано повернути надміру виплачену соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі
3 617 грн 96 коп. (а.с. 35,36), однак коштів відповідач у добровальному порядку не повернула.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно із пунктом 14 вказаного Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Відповідно до пункту 5.16 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва (садівництва), сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі.
Пунктом 12 Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно із пунктом 28 Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Враховуючи, що сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3 617 грн 96 коп. не була повернута відповідачем, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 481,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 137, 141, 258, 259, 263-265, 273, 280-282, 289, 354 ЦПК України, суд
Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 3 617 грн 96 коп. (три тисячі шістсот сімнадцять гривень 96 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 2 481 грн 00 коп. (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню 00 копійок) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43649464.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Суддя