Справа № 201/9324/22
Провадження № 1-кс/201/3473/2022
іменем України
29.11.2022 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі в режимі відеоконференції клопотання слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу 3 управління ( з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_5 , погодженого прокурором Сватівської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000234 від 21.06.2022 р. відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Мирне (Червоноармійське) Білокуракинського району Луганської області, громадянки України, депутата Лозно-Олександрівської селищної ради VIII скликання, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання клопотання слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу 3 управління ( з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваної ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні, внесеному 21.06.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000234 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання погоджено прокурором Сватівської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 .
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні просив суд ухвалити рішення на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Слідчим відділом 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування, а Луганською обласною прокуратурою - нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №22022130000000234 від 21.06.2022 за фактом добровільного зайняття громадянкою України ОСОБА_6 посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 15.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 21.04.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб до 23.08.2022.
Законом України від 22.05.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, тобто до 22.11.2022.
Законом України від 15.08.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, приблизно з 03.03.2022 військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, спільно з представниками незаконних збройних формувань так званої «лнр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили вторгнення та тимчасову окупацію території Сватівського району Луганської області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.05.2022 № 100 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24 травня 2022 року. Згідно зазначеного переліку, Лозно-Олександрівкська селищна територіальна громада Сватівського Луганської області, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування, так званого «лнр».
Встановлено, що з початку березня 2022 року (більш точного часу в ході проведення досудового розслідування встановити не виявилось можливим), громадянка України ОСОБА_6 , будучи депутатом Лозно-Олександрівської селищної ради 8-го скликання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на території смт. Лозно-Олександрівка Сватівського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади окупаційної влади в смт. Лозно-Олександрівка Сватівського району Луганської області, та реалізуючи його вступила в злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «лнр», та отримавши від них пропозицію на зайняття посади в адміністративному органі окупаційної влади в смт. Лозно-Олександрівка Сватівського району Луганської області, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодилась на вказану пропозицію.
Відповідно до Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про хабарництво" організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_6 , з кінця березня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянкою України, перебуваючи на території смт. Лозно-Олександрівка Сватівського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «лнр», умисно, добровільно зайняла посаду - «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр», тобто посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - «адміністрації Білокуракинського району лнр», що діє на території Лозно-Олександрівської селищної ради Сватівського району Луганської області.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Сватівського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 214 (7335) від 05.10.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 09 годину 00 хвилин на 10.10.2022, ІНФОРМАЦІЯ_2 та 12.10.2022 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Крім того, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 223 (7344) від 18.10.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та 13.10.2022 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_6 на 09 годину 00 хвилин на 24.10.2022, ІНФОРМАЦІЯ_3 та 26.10.2022 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
На жоден з викликів громадянка України ОСОБА_6 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до прокурора відділу Луганської обласної прокуратури та слідчого СВ 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях не повідомила.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог
ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_6 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, шляхом публікації повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 13.10.2022 за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та в газеті «Урядовий кур'єр» № 223 (7344) від 18.10.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
02 листопада 2022 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклики слідчого та прокурора, в порядку ст. 281 КПК України, її оголошено в розшук.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням та окупацією Сватівського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окуповані території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
У зв'язку із переховуванням підозрюваної, до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у відповідності до ст. ст. 40, 111, 131, 132, 135, 176-178, 183, 184, 193, 194 КПК України, Розпорядження Верховного Суду від 06.03.2022 за № 1/0/9/-22 подане клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою після затримання ОСОБА_6 , яке 09.11.2022 слідчим суддею задоволено та обрано підозрюваній ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 14.08.2022, в ході якого оглянуто сторінку сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 », де міститься відповідна текстова публікація, що стосується зустрічі депутата народної ради «лнр» з місцевими мешканцями с. Мирне Білокуракинського району Луганської області та фотосвітлина, на якій, ймовірно, зображена ОСОБА_6 поруч з вищевказаним депутатом. Вказаним оглядом підтверджується факт діяльності так зв. «відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр», перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 30.08.2022, в ході якого оглянуто сторінку сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 », де міститься відповідна текстова публікація, що стосується святкування АДРЕСА_2 . В ході перегляду вказаної публікації, встановлено, що в ній мається фотосвітлина святкування вказаної дати, де, ймовірно, серед присутніх зафіксовано ОСОБА_6 . Крім того в тексті вказаної публікації серед іншого зазначено, що зі святом присутніх місцевих мешканців та гостей селища привітала також і «начальник ОБЖД Назарова Алена». Вказаним оглядом підтверджується факт зайняття ОСОБА_6 «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр» та факт її перебування на тимчасово окупованій території Луганської області;
- показаннями свідка ОСОБА_7 , який підтвердив факт зайняття ОСОБА_6 посади «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр»;
- протоколом огляду зі свідком ОСОБА_7 сторінки сайту «Официальный сайт администрация Белокуракино луганской народной республики», де міститься відповідна текстова публікація, що стосується зустрічі депутата народної ради «лнр» з місцевими мешканцями с. Мирне Білокуракинського району Луганської області, в ході проведення якого свідок впізнав на фотосвітлині до вказаної публікації ОСОБА_6 ;
- показаннями свідка ОСОБА_8 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_6 посади «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр»;
- протоколом огляду зі свідком ОСОБА_8 , сторінки сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 », де міститься відповідна текстова публікація, що стосується зустрічі депутата народної ради «лнр» з місцевими мешканцями с. Мирне Білокуракинського району Луганської області, в ході проведення якого свідок впізнала на фотосвітлині до вказаної публікації ОСОБА_6 ;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідками ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтею 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У відповідності з п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомостями про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України свідчать наступні докази:
- протоколом огляду від 14.08.2022, в ході якого оглянуто сторінку сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 », де міститься відповідна текстова публікація, що стосується зустрічі депутата народної ради «лнр» з місцевими мешканцями с. Мирне Білокуракинського району Луганської області та фотосвітлина, на якій, ймовірно, зображена ОСОБА_6 поруч з вищевказаним депутатом. Вказаним оглядом підтверджується факт діяльності так зв. «відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр», перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 30.08.2022, в ході якого оглянуто сторінку сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 », де міститься відповідна текстова публікація, що стосується святкування АДРЕСА_2 . В ході перегляду вказаної публікації, встановлено, що в ній мається фотосвітлина святкування вказаної дати, де, ймовірно, серед присутніх зафіксовано ОСОБА_6 . Крім того в тексті вказаної публікації серед іншого зазначено, що зі святом присутніх місцевих мешканців та гостей селища привітала також і «начальник ОБЖД Назарова Алена». Вказаним оглядом підтверджується факт зайняття ОСОБА_6 «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр» та факт її перебування на тимчасово окупованій території Луганської області;
- показаннями свідка ОСОБА_7 , який підтвердив факт зайняття ОСОБА_6 посади «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр»;
- протоколом огляду зі свідком ОСОБА_7 сторінки сайту «Официальный сайт администрация Белокуракино луганской народной республики», де міститься відповідна текстова публікація, що стосується зустрічі депутата народної ради «лнр» з місцевими мешканцями с. Мирне Білокуракинського району Луганської області, в ході проведення якого свідок впізнав на фотосвітлині до вказаної публікації ОСОБА_6 ;
- показаннями свідка ОСОБА_8 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_6 посади «начальника відділу із забезпечення життєдіяльності смт. Лозно-Олександрівка адміністрації Білокуракинського району т.зв. «лнр»;
- протоколом огляду зі свідком ОСОБА_8 , сторінки сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 », де міститься відповідна текстова публікація, що стосується зустрічі депутата народної ради «лнр» з місцевими мешканцями с. Мирне Білокуракинського району Луганської області, в ході проведення якого свідок впізнала на фотосвітлині до вказаної публікації ОСОБА_6 ..
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території та станом на березень-квітень, приймає участь в протиправних діях, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що ОСОБА_6 на виклики до прокурора (10.10.2022, ІНФОРМАЦІЯ_2 , 12.10.2022, 24.10.2022, ІНФОРМАЦІЯ_3 та 26.10.2022) для проведення слідчих дій, вручення письмового повідомлення про підозру не з'явилася, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного ОСОБА_6 підтверджуються опублікованими повістками про виклик за наступними публікаціями:
- в газеті «Урядовий кур'єр» № 214 (7335) від 05.10.2022;
- в газеті «Урядовий кур'єр» № 223 (7344) від 18.10.2022;
- на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 05.10.2022
- на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 13.10.2022.
Крім того, вище наведені у даному клопотанні докази також свідчать про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду.
Враховуючи те, що підозрювана належним чином не одноразово викликалася до органу досудового розслідування, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що на опублікованих інтернет-публікаціях ОСОБА_6 на в кінці березня на початку травня 2022 року перебувала в смт. Лозно-Олександрівка Сватівського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час тимчасово непідконтрольна Україні, оскільки тимчасово окупована рф та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Під збройними формуваннями російської федерації Закон № 1207-VII визначає регулярні з'єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони російської федерації, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам російської федерації, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 4 ч. 1 ст. 1-1 Закону України № 1207-VII).
Таким чином, незаконні збройні формування так званої «лнр» відносяться до збройних формувань рф.
Пунктом 6 частиною 1 статті 1-1 Закону України № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З березня 2022 збройні формування російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль території смт. Лозно-Олександрівка Сватівського району Луганської області, а тому вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань російської федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.10.2022 № 233 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24 травня 2022 року. Згідно зазначеного переліку, Лозно-Олександрівкська селищна територіальна громада Сватівського району Луганській області, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування, так званого «лнр».
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибула на виклик без поважної причини 6 разів); перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні №22022130000000234 від 21.06.2022 стосовно підозрюваної ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000234 від 21.06.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022130000000234, відомості про яке 21.06.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 30.11.2022 р. о 12.00 год.
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська ОСОБА_1