Справа № 515/1354/22
Провадження № 3/515/1927/22
Татарбунарський районний суд Одеської області
07 грудня 2022 року м.Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Квєтка І.А., секретар судового засідання Чумаченко Д.М., розглянувши матеріали адміністративного провадження, які надійшли від Відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючої,
за ч.2 ст. 184 КУпАП,
встановив:
22 жовтня 2022 року інспектором ЮП РВП ГУНП в Одеській області Друговіною І.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 538361 стосовно ОСОБА_1 , яка 18 жовтня 2022 року близько 16:00 ухилилася від обов'язків щодо виховання дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які 18 жовтня 2022 року близько 16:00 вчинили бійку по АДРЕСА_2 з ОСОБА_6 і ОСОБА_7 , били їх по голові, рукам, кидали каміння, чим допустила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, подала суду заяву про слухання справи у її відсутність (вх № 594 07.12.2022).
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Стаття 280 зазначеного Кодексу передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують або відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Диспозиція частини 2 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, передбачає бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
За ч.2 ст.184 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються батьки або особи, які їх замінюють, за правопорушення, яке вони вчинили стосовно дитини.
Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано та судом досліджено: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №538361 від 22 жовтня 2022 року; витяг про реєстрацію повідомлення зі служби 102; свідоцтва про народження дітей на підтвердження материнства ОСОБА_1 ; заяву ОСОБА_8 від 18 жовтня 2022 року та її письмові пояснення; письмові пояснення ОСОБА_8 , 2013 року народження, та ОСОБА_9 , 2015 року народження, від 22 жовтня 2022 року; письмові пояснення ОСОБА_1 від 22 жовтня 2022 року; рапорт інспектора ЮП ВП Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області І.Друговіної від 22 вересня 2022 року; свідоцтва про народження ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та їх характеристики за місцем навчання у Тузлівському ОЗЗСО; характеристики за місцем навчання у Тузлівському ОЗЗСО дітей ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 .
Як вбачається з наданих матеріалів, ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків полягало у вчиненні її малолітніми дітьми дрібних хуліганських дій.
Разом з тим, з наданих матеріалів не можливо встановити як саме ОСОБА_1 ухилялася від виконання батьківських обов"язків щодо виховання дітей та у чому полягає притиправність її дій, у адміністративному протоколі таких обставин не зазначено.
Отже, викладені в протоколі факти щодо невиконання ОСОБА_1 обов'язків, покладених на батьків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, що є обов"язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, не доведені.
За такого, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, а тому відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, є підстави для закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283-284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 184 КУпАП - закрити, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Татарбунарський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя