Рішення від 05.12.2022 по справі 522/16339/22

05.12.22

Справа № 522/16339/22

Провадження № 2а/522/429/22

РІШЕННЯ

Іменем України

05 грудня 2022 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого - судді Чернявської Л.М.,

за участю секретаря судових засідань Тофан Л.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в місті Одеси справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2022 року Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з позовом до громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

Мотивують вимоги тим, що 26.07.2022 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів співробітниками Амур-Нижньодніпровським відділом у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області було виявлено за адресою: АДРЕСА_1 , особу, який назвався громадянином Республіки Таджикистан ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні.

Громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України у 21.01.2021 року легально через КПП «Бориспіль». Мета приїзду - приватні справи. Під час виявлення у відповідача відсутній паспорт громадянина Республіки Таджикистан для виїзду за кордон.

Амур-Нижньодніпровським відділом у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

26.07.2022 року за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МДН № 003704 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.07.2022 року відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

Амур-Нижньодніпровським відділом у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області прийнято рішення від 26.07.2022 № 15 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 16.08.2022. Рішення від 26.07.2022 № 15 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 16.08.2022 громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 самостійно територію України не залишив. У визначений термін громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території України не виїхав та є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення.

03.12.2022 року ОСОБА_6 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області та 03.12.2022 року за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 009256 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 03.12.2022 ПН МОД № 009347 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн

ГУ ДМС в Одеській області вважає за необхідне зазначити про наявність фактів порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування його на території України, не виконання ним рішення про примусове повернення, а також небажання залишати територію України. Складені відносно відповідача протоколи про адміністративні правопорушення № 003704 від 26.07.2022 року та № 009256 від 03.12.2022 року містять пояснення останнього, які за своїм змістом є підтвердженням вини у вчиненні адміністративного правопорушення, яке ставиться йому в провину. Інформація щодо оскарження відповідачем рішення Амур-Нижньодніпровського відділу у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області від 26.07.2022 року № 15 про примусове повернення в країну походження та зобов'язання покинути територію України у термін до 16.08.2022 року в матеріалах справи відсутня. Правом звернутися в установленому законом порядку із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту відповідач не скористався. Докази про те, що в країні походження відповідач піддавався переслідуванням за політичні чи релігійні переконання, расові або етнічні ознаки матеріали справи не містять.

Беручи до уваги той факт, що Відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУаАП, зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення. Враховуючи викладене, Відповідач підлягає примусовому видворенню за межі території України на підставі постанови адміністративного суду.

Ухвалою від 05 грудня 2022 року відкрито провадження у справі.

В судове засідання 05 грудня 2022 року сторони не з'явились, сповіщались належним чином. Від представника Позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності. Відповідач, громадянин республіки Таджикистан ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) надав заяву про розгляд справи за відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі, зазначив, що адвокат та переклад йому не потрібні.

Суд, дослідивши доводи учасників справи та оцінивши докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

За ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилитиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави вважати, що клопотання про затримання щодо іноземця або особи без громадянства може бути подано стосовно особи, до якої подано та розглядається адміністративний позов про примусове видворення, при цьому підставою затримання повинні слугувати докази на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі.

Матеріалами справи встановлено, що 26.07.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів співробітниками Амур-Нижньодніпровським відділом у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області було виявлено за адресою: АДРЕСА_1 , особу, який назвався громадянином Республіки Таджикистан ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні.

Громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України у 21.01.2021 легально через КПП «Бориспіль». Мета приїзду - приватні справи. Під час виявлення у відповідача відсутній паспорт громадянина Республіки Таджикистан для виїзду за кордон.

Амур-Нижньодніпровським відділом у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

26.07.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МДН № 003704 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.07.2022 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

Амур-Нижньодніпровським відділом у місті Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області прийнято рішення від 26.07.2022 № 15 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 16.08.2022.

Рішення від 26.07.2022 № 15 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 16.08.2022 громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 самостійно територію України не залишив.

03.12.2022 ОСОБА_6 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.

03.12.2022 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 009256 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 03.12.2022 ПН МОД № 009347 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.

Згідно до частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі…».

За розглядом справи суд вбачає, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 є по суті громадянином Республіки Таджикистан ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не заперечувалось учасникам справи.

У зв'язку з чим, суд розглядає позовні вимоги про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судом встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 на теперішній час не має документу, що посвідчує його особу.

Як свідчать матеріали справи, відповідач з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС України в Одеській області не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає.

Згідно до п. 14 ст. 1 цього Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Згідно до частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Отже, відомості про перебування на території України на законних підставах громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні, що вказує порушення відповідачем вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Таким чином, відповідач проживає на території України без документів на право проживання в Україні та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, у нього відсутній паспортний документ, який надає право здійснити виїзд з території України, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відповідно до якої в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

Зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилитиметься від виконання рішення про примусове повернення, не має документів для перетинання державного кордону України на законних підставах і тому не має можливості на даний час здійснити виїзд з території України, що унеможливлює ідентифікацію особи відповідача та забезпечення примусового видворення за межі України.

Беручи до уваги той факт, що Відповідач проживав на території України без документів на право проживання в Україні вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, у нього відсутній паспортний документ, який надає право здійснити виїзд з території України, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відповідно до якої в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України, суд вважає за можливим застосувати до громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , найбільш суворий захід, передбачений ч. 11 ст. 289 КАС України, як затримання з поміщенням останнього до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання та до 01 грудня 2022 року.

Згідно з ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Таким чином, громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_5 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 не має законних підстав для перебування на території України та існує ризик перешкоджання проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його втечі, оскільки в останнього відсутні документи, що дають право на виїзд з України.

Враховуючи вище наведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 241, 244, 246, 289 КАС України, ст. ст. 4, 9, 16, 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України- задовольнити.

Затримати громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 03 травня 2023 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання 03 грудня 2022 року та не більше ніж до 03 травня 2023 року.

Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. М. Чернявська