Справа № 496/5789/22
Провадження № 3/496/4188/22
06 грудня 2022 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М., розглянувши матеріали військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, матроса, водій електрик відділення штабних машин батареї управління, адреса проживання: АДРЕСА_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_2
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду надійшов протокол А1325 № 101 від 24.11.2022 року відносно матроса ОСОБА_1 .
Згідно викладеного, особа відповідальна за складання протоколу вбачає в діях ОСОБА_2 ознаки складу адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Суд, дослідивши протокол та додані до нього матеріали прийшов до наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП вбачається, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Виконуючи положення ст. 278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд проходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення до Військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання, виходячи з наступного.
Згідно Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення від 23.10.2021 № 329 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 р. за № 1622/37244.
Пунктом 2 Розділу І Інструкції визначено,склад посадових осіб, що мають право складати протокол про адміністративне правопорушення за ст. ст. 172-10-172-20, 221, 255, 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
командири (начальники) військових частин (військових навчальних закладів, установ) (далі - військова частина) щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
командири (начальники) підрозділів, які уповноважені на те командиром (начальником) військової частини, щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
посадові особи органів військового управління Збройних Сил України (далі - орган військового управління), органу управління Державної спеціальної служби транспорту (далі - орган управління ДССТ), які уповноважені на те відповідними начальниками органів військового управління, органу управління ДССТ щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
посадові особи органів управління Служби правопорядку, які уповноважені на те відповідними начальниками органів управління Служби правопорядку.
Командири підрозділів військової частини, уповноважені складати протоколи, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.
Уповноважені посадові особи органів військового управління, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів військового управління.
Уповноважені посадові особи Служби правопорядку, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів управління Служби правопорядку.
Уповноважені посадові особи органу управління ДССТ, яким надано право складати протоколи, визначаються наказом начальника органу управління ДССТ.
До протоколу додано Наказ № 520 від 01.11.2022 року, підписаний тимчасово виконуючим обов'язки командира в/ч НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 , відповідно якого начальнику інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 лейтенанту ОСОБА_4 до 13.11.2022 року було доручено провести службове розслідування стосовно факту колективного вживання алкогольних напоїв особовим складом окремого зведеного стрілкового взводу в/ч НОМЕР_1 , в тому числі скласти акт службового розслідування та проект наказу за результатами службового розслідування.
Даний протокол складено командиром батареї управління в/ч НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_5 .
Таким чином, як встановлено матеріалами протоколу, він складений особою, яка не має права складати протокол, що не відповідає вимогам Інструкції, так як до протоколу не надано наказу щодо надання повноважень капітану С. Осначу на складання протоколу, тобто в розумінні п. 5 Розділу ІІ Інструкції протокол не підписаний уповноваженою посадовою особою, яка його склала.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
В порушення ст. 256 КУпАП в протоколі не зазначено місце скоєння адміністративного правопорушення.
З огляду на вищевказане, до протоколу необхідно надати наказ, яким уповноважено особу, що склала протокол на його складання та підписання, даний факт унеможливлює прийняти у справі законне й обґрунтованого судове рішення, тому суд вважає за необхідне направити дану справу до Військової частини НОМЕР_1 , для належного оформлення .
За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
Керуючись ст. ст. ст.245, 251, 256, 278 КУпАП,-
Адміністративний матеріал за протоколом А1325 № 101 від 24.11.2022 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - повернути до в/ч НОМЕР_1 , для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Буран