Ухвала від 06.12.2022 по справі 160/19258/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 грудня 2022 року Справа 160/19258/22

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діють ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Петриківського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах якого діють ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ,в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Петриківського відділу Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, оформлену листом за № 1253-137/1253-22 від 16.06.2022 року, у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця с. Єлизаветівка Дніпровського району Дніпропетровської області паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року№2503-ХІ;

- зобов'язати Петриківський відділ Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у вигляді книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що у зв'язку з досягненням ОСОБА_1 16-річного віку, 30 травня 2022 року він звернувся до Головного управління державної міграційної служби у Дніпропетровській області із заявою та відповідними документами щодо видачі йому паспорту у вигляді книжечки зразка, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, обґрунтовуючи бажання наявністю відповідного права на отримання паспорту саме зазначеного зразка. При цьому позивач вважає, що примушування до обробки його персональних і конфіденційних даних з метою оформлення паспорта громадянина України у формі ID -картки є неправомірним втручанням в його особисте життя з боку держави. Однак листом за № 1253-137/1253-22 від 16.06.2022 року позивачу було відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспорту-книжечки та повідомлено, що паспорти у формі книжечки можуть видаватися тільки за наявності надання всіх необхідних документів, перелічених у відповіді. Із зазначеного переліку необхідних для отримання паспорту у вигляді книжечки документів позивачу стало зрозуміло, що на отримання паспорту у вигляді книжечки надані були всі документи, окрім рішення суду. Працівником Петриківського відділу було усно підтверджено, що необхідно додати до переліку документів рішення суду, відповідно до якого може бути виданий паспорт громадянина України у вигляді книжечки.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.12.2022 року, зазначена вище справа була розподілена та 02.122022 року передана судді Пруднику С.В.

Приписами п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 43 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до ч. 4 ст. 87 Цивільного кодексу України, юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 89 КАС України, юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.

До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Згідно п. 1 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 118 «Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України», Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами.

Згідно п. 2 вказаного Положення, суб'єктами Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - Реєстр) є юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, що находяться на території України та провадять свою діяльність на підставі її законодавства (далі - суб'єкти).

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Таким чином, процесуальним законодавством передбачено, що стороною в адміністративній справі є особа, наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, що передбачає необхідність наявності статусу юридичної особи.

У позовній заяві в якості відповідача вказано - Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Петриківського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області

Однак, як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань - Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Петриківського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області не є юридичною особою, а отже не володіє адміністративною правосуб'єктністю.

При цьому, код ЄДРПОУ 37806243 належить Головному управлінню Державної міграційної служби у Дніпропетровській області.

Тож, відповідно до ч. 1 ст.42 КАС України, учасниками справи є сторони, треті особи.

Частиною 1 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Пунктом 9 частини 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Частиною 3 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Отже, ст. 42 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасниками справи є сторони та треті особи, процесуального статусу сторони, в даному випадку відповідача, як "в особі" Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.

Відповідно до п. 7 Положення "Про Державну міграційну службу України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 360, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні. На утворені територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрегіональним принципом.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2011 року №658 "Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби", утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби, зокрема, Головне управління ДМС у Дніпропетровській області.

Таким чином, Головне управління ДМС у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної міграційної служби України, а Петриківський відділ є структурним підрозділом юридичної особи - Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, якому й присвоєно код ЄДРПОУ 37806243.

З огляду на викладене, позивачу необхідно уточнити зміст позовної заяви та зазначити відповідачем суб'єкта владних повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись ст. 160, ч.1 ст. 169, ст. ст. 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діють ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Петриківського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:

- уточненого адміністративного позову із копією для вручення відповідачу з зазначенням: уточненням змісту позовних вимог із зазначенням відповідачем суб'єкта владних повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 2, частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя С. В. Прудник