Дата документу 06.12.2022Справа № 554/10358/22
Провадження № 2/554/4632/2022
06 грудня 2022 року Октябрський районний суд м.Полтави
в складі головуючого судді Петрової Н.М.
за участю секретаря судового засідання - Онищенко Ю.Л.
за участю учасників справи:
позивача - ОСОБА_1 ,
представник відповідача Виконавчого комітету Полтавської міської ради - Дзюбла О.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Полтавської міської ради про відшкодування моральної немайнової шкоди, завданої посадовою особою органу місцевого самоврядування за бездіяльність при здійсненні нею своїх повноважень,-
Позивач ОСОБА_1 у вересні 2022 року звернулася до суду з позовом до Департаменту охорони здоров'я про відшкодування моральної немайнової шкоди, завданої посадовою особою органу місцевого самоврядування за бездіяльність при здійсненні нею своїх повноважень.
03.10.2022 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я про відшкодування моральної немайнової шкоди, завданої посадовою особою органом місцевого самоврядування та бездіяльність при здійсненні нею своїх повноважень, залишено без руху.
08.11.2022 року до суду найшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до виконавчого комітету Полтавської міської ради про відшкодування моральної немайнової шкоди, завданої посадовою особою органом місцевого самоврядування та бездіяльність при здійсненні нею своїх повноважень.
Ухвалою суду від 10.11.2022 прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито загальне позовне провадження, замінено неналежного відповідача Департамент охорони здоров'я на належного - Виконавчий комітет Полтавської міської ради.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, щовідповідач при виконанні своїх повноважень, грубо порушив Конституцію України та Закон України «Про звернення громадян», а саме: не надав відповідь на її звернення від 16.08.2022 про надання інформації щодо заробітної плати акушерки станом на серпень 2022 згідно колективного договору, чим спричинив позивачу моральну немайнову шкоду. Просить суд визнати бездіяльність посадової особи місцевого самоврядування протиправною.
В підготовчому судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 надав суду клопотання про закриття провадження в даній цивільній справі, оскільки вона не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Клопотання обґрунтовано тим, що в мотивувальній частині позову ОСОБА_1 чітко вбачається наявність ознак публічно-правового спору, зокрема вчинення дій Департаментом охорони здоров'я Полтавської міської ради під час розгляду звернень ОСОБА_1 , які остання вважає протиправними, розгляд звернення позивача в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян» та зобов'язання вчинити певні дії відповідно до вказаного Закону, тобто наявні правовідносини, в яких Департамент охорони здоров'я Полтавської міської ради здійснював публічно владно-управлінські функції щодо ОСОБА_1 . Вважає, що дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Позивач ОСОБА_1 заперечувала щодо задоволення клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відповідно до ст.255 ч.1 п.1 ЦПК України.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали даної цивільної справи в її сукупності, вивчивши правові норми, які регулюють дані правовідносини, приходить до переконання, що вище зазначена позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства з наступних підстав.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства: цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (частина 1 статті 2 КАС України).
Справою адміністративної юрисдикції у розумінні пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі, на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
За правилами пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частина 1 статті 4 КАС України).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Захист порушених прав та інтересів здійснюється судом за вимогою особи, що вважає своє право порушеним.
Захист та/або відновлення будь-якого права судом здійснюється шляхом ухвалення судового рішення як акту правосуддя. Однак судове рішення, незважаючи на те, що має ознаки нормативності, не породжує жодних правовідносин чи прав та/або обов'язків, а лише шляхом застосування відповідного способу захисту права, визначеного законом або договором, трансформує права та/або зобов'язання учасників правовідносин в іншу, прийнятну для позивача форму.
Отже, можна дійти висновку, що спори, які виникають у судах у зв'язку з невиконанням суб'єктом владних повноважень своїх функцій (щодо його незаконних дій та/або зобов'язання до виконання таких повноважень), та ухвалення за результатами розгляду цих спорів судових рішень не змінює правову природу та характер правовідносин, які виникли між сторонами, а тому спори щодо порушення своїх зобов'язань суб'єктом владних повноважень, зокрема щодо перерахування, нарахування, виплати грошових сум, у тому числі після судового рішення або на його виконання, повинні розглядатись судами за юрисдикцією, визначеною відповідно до характеру цих правовідносин.
Згідно п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Крім того, критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин.
Предметом судового розгляду цієї справи є зокрема вимога до виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання дій керівника Департаменту охорони здоров'я Полтавської міської ради під час розгляду звернень ОСОБА_1 протиправними, стягнення з відповідача моральної шкоди, тобто в порядку здійснення владних управлінських функцій, а тому такий спір, враховуючи як суб'єктивний склад, так і характер спірних правовідносин має розглядатися за правилами адміністративного судочинства, оскільки є публічно-правовим.
Вказана позиція знайшла відображення у постанові Великої палати Верховного суду від 07.07.2022 у справі № 160/2743/21, КАС ВС у постанові від 30.06.2022 у справі №420/239/20, Окружного адміністративного суду м.Києва у постанові від 12.10.2021 у справі № 200/8250/19-а.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що провадження в справі відповідно до норм п. 1 ч. 1 ст.255 ЦПК України, слід закрити.
На виконання вимог ч. 1 ст.256 ЦПК України суд роз'яснює ОСОБА_1 , що розгляд справи віднесено до юрисдикції Полтавського окружного адміністративного суду за територіальною підсудністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 255, 256, 258, 260, 354 ЦПК України, суд,-
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Полтавської міської ради про відшкодування моральної немайнової шкоди, завданої посадовою особою органу місцевого самоврядування за бездіяльність при здійсненні нею своїх повноважень - закрити у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу та роз'яснити право звернутися до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття ухвали суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повний текст ухвали складено 06.12.2022 о 16-00 годині.
Суддя Н.М.Петрова