Справа №635/1362/22
Провадження по справі №3/635/620/2022
05 грудня 2022 року сел. Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Лук'яненко С.А.., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліції №3 Харківського РУП №1 Головного Управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 ,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №382969 від 14 листопада 2022 року, ОСОБА_1 14 листопада 2022 року біля 13 години 00 хвилин за місцем мешкання вчинив сварку з батьком ОСОБА_2 , в ході якої висловлювався нецензурною лайкою та загрожував фізичною розправою, чим вчинив домашнє насильство (психологічне).
Як вбачається з положень ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, витребування необхідних додаткових матеріалів.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (уразі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення не може бути розглянутий та підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 254 КУпАП України, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо ознайомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальностізі змістом вищевказаного протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності та у зв'язку з відсутністю його підпису у протоколі про адміністративного правопорушення - направлення такого протоколу за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини 1 статті 173-2 КУпАП об'єктивною стороною правопорушення є вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Дії ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення кваліфіковані за ч.173-2 КУпАП, однак, стаття, яка передбачає відповідальність за дане правопорушення, має дві частини, а опис обставин відповідає диспозиції статті за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В порушення вищевказаних вимог, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №382969 від 14 листопада 2022 року не конкретно визначена об'єктивна сторона правопорушення, тобто особою, яка його склала, не зазначено наслідки, настання яких є обов'язковою умовою згідно диспозиції статті 173-2 КУпАП.
Крім того, в порушення вимог ст. 256 КУпАП у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені відомості про місце вчинення адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , що унеможливлює в порядку ч.1 ст. 276 КУпАП визначити територіальну підсудність даної справи.
Враховуючи викладене суд вважає, що адміністративна справа не може бути розглянута і підлягає поверненню органу, який направив матеріал, для з'ясування зазначених обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 254, 256, 278 КУпАП, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №382969 від 14 листопада 2022 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 повернути до Відділу поліції №3 Харківського РУП №1 Головного Управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя С.А. Лук'яненко