майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"01" грудня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/259/22
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.,
за участю секретаря судового засідання: Риданової Є.С.
розглянувши заяву боржника КНП "Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського" Житомирської обласної ради за підписом керівника Богдана Леськіва від 16.11.22р. (вх. г/с №01-19/66/22 від 17.11.22р.) про розстрочення виконання рішення суду у справі
за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем"Житомиргаз"
до Комунального некомерційного підприємства "Обласна клінічна лікарня імені О.Ф. Гербачевського" Житомирської обласної ради
про стягнення 237 585, 84грн,
за участю представників сторін:
від позивача: Костюкович В.М., юрисконсульт, дов. №007-28-0622 від 03.06.22р.,
від відповідача: Трофімов А.В., адвокат, ордер серії АМ №1024061 від 18.05.22р. (в судовому засіданні 29.11.22р.)
В судовому засіданні 29.11.22р. оголошувалася перерва до 01.12.22р. до 11:30 год.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 30.06.22р., залишеним в силі постановою ПЗАГС від 03.10.22р., стягнуто з КНП "Обласна клінічна лікарня імені О.Ф. Гербачевського" Житомирської обласної ради на користь АТ "Оператор газорозподільної системи" "Житомиргаз" 228 726,10грн боргу, 4595,40 грн пені, 689,32грн 3% річних, 3430,89грн інфляційних втрат, 3561,62грн витрат по сплаті судового збору ( надалі - Житомиргаз та Лікарня).
На примусове виконання рішення суду видано наказ № 906/259/22 від 18.10.22 р.
У заяві від 16.11.22р. (вх. г/с №01-19/66/22 від 17.11.22р.) Лікарня просить розстрочити виконання рішення суду строком на 12 календарних місяців рівними частинами по 20083,58грн щомісячно (надалі за текстом - Заява про розстрочку).
Заяву про розстрочку Лікарня обґрунтовує такими підставами:
- постановою головного державного виконавця Корольовського відділу ДВС у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Хмельницький) 28.10.22р. відкрито ВП №70188409 з примусового виконання наказу №906/259/22 від 18.10.22р.;
- в свою чергу, Указом Президента №64/2022 від 24.02.2022 ( з наступними змінами та доповненнями) на всій території України введений воєнний стан, дія якого продовжується до цього часу;
- відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про критичну інфраструктуру" основними завданнями операторів критичної інфраструктури є: забезпечення постійної взаємодії з підприємствами, які забезпечують централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання теплової енергії, енергопостачання, функціонування електронних комунікаційних мереж, транспортне обслуговування, медичну допомогу, безпеку та інші послуги, від яких залежить процес реагування на кризові ситуації та відновлення функціонування об'єктів критичної інфраструктури;
- відповідно до Переліку секторів (підсекторів), основних послуг критичної інфраструктури держави "Порядку віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури", затвердженого постановою КМУ №1109 від 09.10.20р., надання екстренної медичної допомоги та надання послуг стаціонарного та амбулаторного лікування та інших медичних послуг відноситься до критичної інфраструктури;
- згідно ліцензії №571958 Лікарня здійснює надання медичних послуг для населення Житомирської області за кошти бюджету Житомирської області;
- наказом начальника Житомирської ОВА №130 від 18.07.22р. "Про збільшення кількості ліжкомісць хірургічного профілю в закладах охорони здоров'я області" наказано Лікарні збільшити кількість ліжкомісць у закладі до 852;
- наказом начальника Житомирської ОВА №138 від 18.07.22р. на підставі наказу МОЗ №379 від 25.05.22р. "Щодо надання медичної допомоги в умовах воєнного стану військовослужбовцям, які беруть участь в операції об'єднаних сил", наказу МОЗ від 16.03.22р. "Про організацію надання відновного лікування та реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я військовослужбовцям сил оборони затверджений перелік закладів охорони здоров'я області для надання медичної допомоги в умовах воєнного стану військовослужбовцям та цивільному населенню, які постраждали внаслідок агресії рф", зокрема у п. 1 даного Переліку Лікарня увійшла до цього списку;
- чистий збиток Лікарні за 9 місяців склав 37 602 000,00 грн та в умовах воєнного стану Житомирська обласна рада не має змоги здійснювати фінансування та покриття цих збитків;
- накладення арешту на поточні рахунки підприємства призведе до неможливості виконувати поточні завдання, покладені на Лікарню, що є неприпустимим в даних умовах введеного воєнного стану;
- водночас розстрочення виконання судового рішення як у цій справі, так і в інших п'яти подібних, дозволить одночасно їх виконувати та здійснювати покладені на Лікарню завдання в умовах воєнного стану.
Заяву про розстрочку Житомиргаз не підтримав та просить суд відмовити у її задоволенні з таких підстав:
- станом на 29.11.22р. Лікарня не погасила заборгованість за надані послуги розподілу природного газу протягом жовтня 2021 - травня 2022 у розмірі 631858,72 грн;
- Лікарня не довела наявність обставин, які істотно ускладнювали виконання рішень судів у подібних спорах між сторонами за період до введення воєнного стану ;
- спірні відносини виникли саме з вини Лікарні;
- Житомиргаз також є підприємством критичної інфраструктури, тому надання Лікарні можливості виконувати рішення суду на умовах розстрочення негативно впливе на фінансову спроможність виконання позивачем своїх функцій в умовах воєнного стану.
В судовому засіданні 29.11.22р. представники Житомиргаз та Лікарні підтримали свої доводи та заперечення по суті Заяви про розстрочку.
В межах оголошеної в судовому засіданні перерви 30.11.22р. представник Лікарні повідомив про підтримку Заяви про розстрочення та про її розгляд у його відсутність.
Після перерви судове засідання 01.12.22р. продовжено за участю представника Житомиргазу, який просив відмовити у задоволенні Заяви про розстрочку з наведених у запереченні підстав.
Заяву про розстрочку суд дійшов висновку задовольнити частково. Мотиви суду наступні.
1. За практикою Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід'ємна частина судового розгляду (рішення Суду у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004).
Поширюючи критерії "розумного " строку виконання судового рішення аналогічні тим, що застосовуються до строку розгляду справи, Суд вважає, що затримка у виконанні рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції ( рішення Суду у справі від 17.05.2005 у справі "Чижов проти України"). Короткі затримки, менші ніж один рік, наголошує Суд, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення п. 1 ст. 6 Конвенції ( ухвала Суду від 07.10.2003 у справі "Корнілов та інші проти України").
2. В п.2.3 мотивувальної частини Рішення КСУ від 26.06.2013 №5-рп/2013 зазначено, що у Господарському процесуальному кодексі України передбачено дві стадії, на яких суд може вирішувати питання про розстрочку виконання рішення, а саме: при винесенні рішення по суті справи, що відображається в мотивувальній та резолютивній частинах рішення (пункт 3 частини першої, частина друга статті 84), а також у наказі господарського суду; та під час виконання рішення суду (виконавчого провадження) шляхом винесення окремого процесуального документа (ухвали) про розстрочку виконання рішення (частина третя статті 121).
Розстрочка виконання рішення суду, як вважає Конституційний Суд України, означає виконання його частинами, встановленими судом, з певним інтервалом у часі. За змістом частини другої статті 84 Кодексу строки виконання рішення частинами (сплата грошових сум частками тощо) визначаються судом.
Конституційний Суд України також зазначає, що розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
За судовою практикою, як встановив Конституційний Суд України, до обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які є підставою для розстрочки його виконання, належать, зокрема, скрутне матеріальне становище боржника, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Висновки Конституційного Суду України суд вважає релевантними до застосування при вирішенні питання надання розстрочки виконання рішення суду за нормами ст. 331 чинного ГПК України (надалі - Кодекс) за змістом є тотожними нормам ст.121 ГПК України в попередній редакції.
2. Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 327 Кодексу).
Рішення Господарського суду Житомирської області від 30.06.22р. набрало чинності 03.10.22р., наказ № 906/259/22 на його примусове виконання видано 18.10.22 р., виконавче провадження №70188409 відкрито 28.10.22р.
3. За змістом ст. 331 Кодексу за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може розстрочити виконання рішення. Підставою для розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 вказаної статті передбачено, що вирішуючи питання про розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, оцінку обставин, за наявності яких можливо застосувати процесуальний механізм розстрочення виконання судового рішення в межах імперативно встановленого строку тривалістю в один рік з дня його ухвалення здійснює суд ( ч.3, 6 ст. 331 Кодексу).
У даних правовідносинах суд не надає оцінки "ступеню вини Лікарні" у виникненні спору, оскільки обставини, встановлені, зокрема, постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 03.10.20р. у даній справі, повторному доказуванню не підлягають.
Суд надає оцінку "надзвичайним подіям", які впливають на можливість виконання рішення суду у цій справі без застосування процесуального механізму його розстрочення в межах імперативно встановленого строку - до 03.10.2023.
Вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення суду у цій справі, суд враховує мотиви КСУ, викладені у Рішенні від 26.06.2013 року № 5-пр/2013 про те, що розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Відповідно до поставленої мети, предметом діяльності Лікарні є, серед іншого, надання цілодобової кваліфікованої стаціонарної, амбулаторно - поліклінічної, діагностичної та консультативної медичної допомоги громадянам України, іноземцям та особам без громадянства.
Постановою КМУ №1109 від 09.10.2020 "Про деякі питання об'єктів критичної інфраструктури" затверджено Порядок віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури, який визначає механізм віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури та їх категоризації.
У вказаному Порядку визначено, що до секторів (підсекторів), основних послуг критичної інфраструктури держави, серед іншого, віднесено Міністерство охорони здоров'я, основним типом послуги якого є: надання екстреної медичної допомоги; надання послуг стаціонарного та амбулаторного лікування та інших медичних послуг.
Таким чином, Лікарня віднесена до об'єктів критичної інфраструктури ще у 2020 році у зв'язку із спалахом короновірусної хвороби та запровадження карантину.
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому воєнний стан неодноразово продовжено , в тому числі і по даний час.
Наказом начальника ОВА Житомирської ОВА від 18.07.22р за №130 "Про збільшення кількості ліжкомісць хірургічного профілю в закладах охорони здоров'я області" Лікарню включено до Переліку закладів охорони здоров'я області для надання медичної допомоги в умовах воєнного стану військовослужбовцям та цивільному населенню, які постраждали внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.
Цим наказом наказано Лікарні збільшити кількість ліжкомісць у закладі до 852 саме ліжкомісць хірургічного та травматологічного профілю до 40% від загальної кількості. Джерела фінансування перепрофілювання ліжкового фонду (кошти державного або місцевого бюджету) не визначені.
Лікарня, як встановлено судом за відомостями Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 9 місяців 2022, має збиток у розмірі 37602,70 млн. грн.
В межах вирішення питання про розстрочення виконання рішення суду у цій справі суд не встановлював обставини виникнення такого значного розміру збитків у Лікарні, однак враховує інші обставини, які об'єктивно впливають на фінансову можливість виконання зобов'язань перед Житомиргаз за надані послуги з розподілу природного газу за наявності встановленого судом факту не використання природного газу як джерела енергії з травня 2021 року.
Безумовно суд також приймає до уваги, що в умовах воєнного стану Житомиргаз також віднесений до об'єктів критичної інфраструктури з основним типом послуги - розподіл газу, що підтверджується наказом Міненерго від 07.09.22 №1-ДСК "Про затвердження Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури".
Суд приймає до уваги подані Житомиргаз докази заподіяння оператору газорозподільної системи збитки у розмірі 26144157,00грн внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України та бойових дій на території Житомирської області , які задокументовані відповідно до вимог чинного законодавства.
Водночас надаючи оцінку правовому статусу Житомиргазу та Лікарні як об'єктам критичної інфраструктури у цих конкретних обставинах, які склалися на стадії примусового виконання рішення суду в умовах воєнного стану, баланс майнового інтересу Лікарні має перевагу, оскільки через механізм розстрочення виконання рішення суду боржник лише намагається отримати легітимну можливість його поступового виконання одночасно здійснюючи свою безпосередню професійну діяльність - надання медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню, які постраждали та продовжують страждати від війни в України.
Разом з тим, суд вважає справедливим розстрочити виконання судового рішення у цій справі строком на шість місяців.
Керуючись статтями 233-235, 331 ГПК України, господарський суд
1. Заяву боржника КНП "Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського" Житомирської обласної ради від 16.11.22р. (вх. г/с №01-19/66/22 від 17.11.22р.) про розстрочення виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 30.06.2022 (набрало законної сили 03.10.2022 ) задовольнити частково.
2. Розстрочити виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 30.06.2022 ( набрало законної сили 03.10.2022), примусове виконання якого на підставі наказу №906/259/22 від 18.10.2022 здійснюється у виконавчому провадженні № 70188409 відкритому 28.10.2022 головним державним виконавцем Корольовського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Цимбалюк Наталією про стягнення з Комунального некомерційного підприємства "Обласна клінічна лікарня імені О.Ф. Гербачевського" Житомирської обласної ради (ідентифікаційний код 01991406) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Житомиргаз" (ідентифікаційний код 03344071): 228726,10грн боргу, 4595,40грн пені, 689,32грн 3% річних, 3430,89грн інфляційних втрат, 3561,62грн витрат по сплаті судового збору строком на шість місяць рівними частинами щомісячно та у визначений судом строк, а саме:
- 40167,22грн у строк до 30.12.2022 включно;
- 40167,22грн у строк до 31.01.2023 включно;
- 40167,22грн у строк до 28.02.2023 включно;
- 40167,22грн у строк до 31.03.2023 включно;
- 40167,22грн у строк до 30.04.2023 включно;
- 40167,23грн у строк до 31.05.2023 включно.
Ухвала набрала законної сили 01.12.2022 та може бути оскаржена.
Ухвала про розстрочення виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 30.06.2022 (набрало законної сили 03.10.2022) є його невід'ємною частиною.
Повний текст ухвали складено 05.12.22р.
Суддя Машевська О.П.
Друк:
1 - в справу
2- позивачу (через систему "Ел. суд") + на ел. адресу представника: ІНФОРМАЦІЯ_1
3- відповідачу (через систему "Ел. суд") на ел. адресу: medisazt@gmail.com + на ел. адресу адвоката : ІНФОРМАЦІЯ_2
4- голов. держ. виконавцю Цимбалюк Н.Ю. Корольовський ВДВС у м. Житомирі ЦЗМУ МЮ (м. Хмельницький) (рек. з повідом) 10014, м. Житомир, вул. Леха Качинського, буд. 12-А + на ел. пошту: info_krv@ztm.zt.dvs.gov.u