Постанова від 02.11.2022 по справі 160/15058/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року м. Дніпросправа № 160/15058/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Шальєвої В.А., Олефіренко Н.А., секретаря судового засідання Соловей Л.А., за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивачів Гриценко Д.В., представника відповідача Семчук Н.В., третьої особи ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року в адміністративній справі №160/15058/21 за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 до Дніпровської міської ради , треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "Екологія-Д", ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 . ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 про визнання протиправним та скасування рішення в частині,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпровської міської ради (далі - відповідач, міськради), третя особа: Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради Товариство з обмеженою відповідальністю "Екологія-Д" Соколова Анна Василівна, ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , в якому просили: визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської міської ради від 23 червня 2021 року за №67/8 “Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі” в частині пункту 26 додатку “Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення” до рішення Дніпровської міської ради від 23 червня 2021 року за №67/8 “Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі”.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року відмовлено в задоволені позовних вимог.

Позивачі, не погодившись з прийнятим судовим рішенням, подали апеляційні скарги, в яких просять рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування скарг зазначено, що рішенням Дніпровської міської ради від 23 червня 2021 року за № 67/8 «Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі» було взято до уваги неможливість подальшої експлуатації вбудованих котелень, які надають послуги із централізованого опалення до житлових будинків, згідно з переліком (додаток).

В преамбулі рішення сесії зазначається, що воно приймалось на підставі листа КП «Теплоенерго» Дніпровської міської ради від 03.06.2021 р. (вх. № 46/623) та з урахуванням, зокрема, тривалого терміну експлуатації нібито морально застарілого, фізично зношеного обладнання і теплових мереж котелень, у зв'язку з неможливістю подальшої їх експлуатації, поліпшення якості житлово-комунальних послуг, задоволення потреб населення та господарського комплексу в послугах з енергоефективного теплопостачання тощо.

Відповідно до п. 26 додатку до вказаного рішення сесії котельня та будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який є багатоквартирним та має чотири поверхи, включений до переліку адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення.

02 вересня 2021 року засобами електронного зв'язку була отримана відповідь на колективне звернення (лист Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради від 04.08.2021 р. за № К-1698/0-1/09-21), в якому на перші три пункти колективного звернення відсутня відповідь та яка-небудь інформація і реакція, а по четвертому пункту повідомлено, що: а) за інформацією КП «Теплоенерго» відповідно до п. 9.50 ДБН В.2.5- 20:2018 «Влаштування теплогенераторних у приміщеннях, що безпосередньо примикають або розташовані над та під приміщеннями з можливим масовим перебуванням людей, в підвальних і цокольних поверхах та в межах сходових клітин не допускається»; б) після виходу Правил будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПа. Водогрійних котлів та водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115°С, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 23.07.96р. № 125, підприємством виконується робота щодо виведення із експлуатації цих котелень, якщо є можливість переключення споживачів на інші джерела теплопостачання.

Відсутність теплопостачання в будинку в опалюваний період 2021-2022 підтверджується актом, який підписано мешканцями будинку.

Апелянти зазначають, що суд першої інстанції зробив помилковий висновок щодо відсутності розпорядчих заходів спрямованих на відключення будинків від центрального опалення в рішенні Дніпровської міської ради від 23 червня 2021 року за № 67/8 «Про регулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі», оскільки вказані обставини підтверджуються учасниками справи та свідками, які допитувались в судовому засіданні, так і наявними в матеріалах справи доказами., зокрема, наказом КП «Теплоенерго» ДМР від 05.07.2021 р. за № 347. Встановлення альтернативних джерел опалення з дотриманням державних будівельних норм та чинного законодавства в галузі будівництва є неможливим та може призвести до завдання шкоди життю та здоров'ю мешканців нашого будинку.

Рішення відповідача щодо включення котельні та будинку споживачів АДРЕСА_1 до Переліку адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення, не містить законодавчого обґрунтування та згоди споживачів, співвласники жодного рішення про відключення будинку від мереж централізованого постачання комунальних послуг не приймали.

Апелянти зазначають, що котельня, розміщена всередині житлового будинку АДРЕСА_1 , забезпечує теплом виключно житловий будинок позивачів та відноситься до системи автономного теплопостачання, то Дніпровська міська рада не мала права приймати рішення про від'єднання цієї котельні від централізованого опалення.

Крім того, КП «Теплоенерго» Дніпровської міської ради, лист якого став підставою для прийняття оскаржуваного рішення, надає суперечливі пояснення щодо підстав звернення, а саме фізично застарілої котельні та неможливості її подальшої експлуатації або не відповідність котельні п. 9.50 ДБН В.2.5-20:2018 «Зовнішні мережі та споруди. Газопостачання».

Крім того з відповіді КП «Теплоенерго» вбачається, що підприємством виконується робота щодо виведення із експлуатації цих котелень, при можливості переключення споживачів на інші джерела постачання.

Відповідно до п. 1.1 ДБН В.2.5-20:2018 «Зовнішні мережі та споруди. Газопостачання» встановлюють вимоги проектування при новому будівництві, реконструкції, капітальному ремонті та технічному переоснащенню наявних систем газопостачання, що забезпечують споживачів природним газом із надлишковим тиском не більше 1,2 МПа, а також скрапленими вуглеводними газами із надлишковим І тиском не більше 1,6 МПа; в даному випадку будинок не є новоствореним, а було побудовано в 1929 році, а також в ньому не проводяться роботи з реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення.

Також, пункт 9.50 ДБН В.2.5-20:2018, на який посилаються Дніпровська міська рада та КП «Теплоенерго», знаходиться в розділі «Газопостачання громадських будинків», а не «Газопостачання житлових будинків», відповідно до п. 3.6 ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди. Основні положення» громадські будинки і споруди - це загальна назва будинків і приміщень, які призначені для розміщення закладів, підприємств, організацій, які надають послуги фізичним особам (населенню) або юридичним особам (громаді та державі). Отже, житловий будинок позивачів не є громадським будинком, а є житловим будинком.

КП «Теплоенерго» до Дніпровської міської ради не надало доказів на підтвердження обставин, викладених у листі КП «Теплоенерго» Дніпровської міської ради від 03.06.2021 р. (вх. № 46/623), який став підставою для прийняття Дніпровською міською радою рішення від 23.06.2021 р. за № 67/8 «Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі» та включення до Переліку адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення, будинку АДРЕСА_1 .

В матеріалах справи містить лист Міністерства розвитку громад та територій (Мінрегіон) від 18.11.2021 р., з якого вбачається, що Мінрегіон наголосив представникам місцевих органів самоврядування на недопустимості примусового відключення споживачів від мереж централізованого опалення.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

14.04.2021р., у зв'язку з необхідністю проведення оцінки об'єкта щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, КП «Теплоенерго» комісією проведено обстеження приміщень та обладнання газової котельні за адресою: вул.Романа Шухевича, буд.42 та складено Акт обстеження стану газової котельні.

Згідно висновків вказано Акту встановлено обставини наявності порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які неможливо усунути, та неможливість подальшу експлуатацію котельні.

Також комісією проведено обстеження газового обладнання та автоматики котельні за адресою: вул.Р.Шухевича, 42, за результатами якої складено Акт технічного стану газового обладнання та автоматики котельні за адресою: вул.Р.Шухевича, 42.

Згідно висновків вказаного Акту подальша експлуатація зазначеної котельні неможлива, оскільки: автоматика БАУ-М знаходиться в незадовільному стані, застаріла та потребує заміни або ремонту; електромагнітний відсічний клапан на вводі в котельню КГЕ-80 знаходиться в незадовільному стані та потребує замін або ремонту; сигналізатор Страж знаходиться в незадовільному стані та потребує заміни або ремонту; лічильник газу КУРС - G4с знаходиться в незадовільному стані та потребує заміни або ремонту; коректор газу Вега -2,01 знаходиться в незадовільному стані та потребує заміни або ремонту; котельня розташована в підвальному приміщені.

Листом вих.№1388 від 02.06.2021р. (вх.№46/623 від 03.06.2021р.) КП «Теплоенерго» ДМР звернулося з листом до міського голови Філатова Б.А. з проханням вжити заходів щодо передбачення компенсації громадянам міста для встановлення альтернативних джерел теплопостачання, які отримують субсидії. В обґрунтування звернення зазначено, що на балансі КП перебуває ряд вбудованих котелень, які надають послуги централізованого опалення до житлових будинків, але мають значний термін експлуатації, переважно це підвальні котельні, реконструкцію або модернізацію в яких заборонено. Також в листі зазначено про тривалий термін експлуатації морально застарілого, фізично зношеного обладнання і теплових мереж зазначених котелень, та неможливістю подальшої їх експлуатації.

Пунктом 1 Рішенням VIII скликання Дніпровської міської ради №67/8 від 23.06.2021р. «Про врегулювання питань тепло-постачання у місті Дніпрі» вирішено взяти до уваги неможливість подальшої експлуатації вбудованих котелень, які надають послуги із централізованого опалення до житлових будинків, згідно з переліком (додаток).

Також, в констатуючій частині рішення рекомендовано надавати технічні умови на встановлення альтернативних джерел опалення споживачам (п.2); Департаменту житлового господарства вжити заходів щодо грошової компенсації витрат на отримання технічних умов на встановлення альтернативних джерел опалення та закупівлю обладнання громадинам, які отримують житлові субсидії та мають право на пільги (п.3); затверджено Порядок надання грошової компенсації витрат на отримання технічних умов на встановлення альтернативних джерел опалення та закупівлю обладнання для альтернативних джерел опалення громадянам міста Дніпра (п.4).

У вступній частині вказано рішення зазначено, що керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Про теплопостачання», «Про енергозбереження», відповідно до листа Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради від 03.06.2021р. вх.№46/623, ураховуючи тривалий термін експлуатації морально застарілого, фізично зношеного обладнання і теплових мереж котелень, у зв'язку з неможливістю подальшої їх експлуатації, з метою забезпечення фінансової стабільності в галузі теплопостачання у м.Дніпрі, поліпшені якості житлово-комунальних послуг, задоволення потреб населення та господарського комплексу в послугах з енергоефективного тепло постачання.

Додатком до рішення міської ради 23.06.2021р. №67/8, затверджений Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення, зокрема під порядковим номером 26 зазначено «Адреса котельні» - вул.Романа Шухевича, буд.42, «Адреса споживачів» - вул.Романа Шухевича, буд.42.

Наказом Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради №347 від 05.07.2021р. «Про припинення роботи котелень», на підставі рішення Дніпровської міської ради від 23.06.2021р. №67/8 «Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі», наказано начальникам теплових дільниць припинити експлуатацію вбудованих котелень, згідно з переліком (додаток), у зв'язку із неможливістю їх подальшої експлуатації.

Додатком до наказу 05.07.2021р. №347, затверджений Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення, зокрема під порядковим номером 26 зазначено «Адреса котельні» - вул.Романа Шухевича, буд.42, «Адреса споживачів» - вул.Романа Шухевича, буд.42.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що констатуюча частина спірного рішення, не містить розпорядчих заходів спрямованих на відключення будинків від центрального опалення, а спрямована на констатацію обставин неможливістю подальшої експлуатації обладнання і теплових мереж певних котелень, з метою затвердження міською радою Порядку надання грошової компенсації витрат на отримання технічних умов на встановлення альтернативних джерел опалення та закупівлю обладнання для альтернативних джерел опалення громадянам міста Дніпра.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Спірним у справі є наявність (відсутність) порушення з боку відповідача порядку прийняття рішення в частині пункту 26 додатку “Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення” до рішення Дніпровської міської ради від 23 червня 2021 року за №67/8 “Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі”.

Частина 2 статті 19 Конституції України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 57 Конституції України. Кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Частина 1 статті 143 Конституції України визначає, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Частина 1 статті 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частина 2 статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування (м. Страсбург, 15 жовтня 1985 року; ратифікована Законом України від 15.07.1997р. № 452/97-ВР) органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції та вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (далі - Закон № 2189-VIII) визначено:

виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору;

житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;

індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;

споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач;

внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку - механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення (для систем газопостачання - від запірного пристрою на вводі в будинок до запірних пристроїв включно перед місцями підключення газових приладів, газоспоживального обладнання, теплових агрегатів тощо);

Частина 1 ст.3 Закону №1875-IV визначає, що предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

За положенням п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону, до житлово-комунальних послуг належать: 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно ч.1, п.12 ч.2 ст. 6 Закону, учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Виконавцями комунальних послуг є: послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом.

За ч.1 ст. 7 Закону, споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

За положенням п. 5, 6 ч. 2 ст. 4 Закону, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належить: встановлення порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води; встановлення порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.

За ч.3 ст.4 вказаного закону, до повноважень органів місцевого самоврядування належать: 1) затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання комунальних послуг; 4) інформування населення відповідно до законодавства про стан виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також про відповідність якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; 5) здійснення моніторингу стану виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; 6) встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами; 7) прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами; 8) передача відомостей до електронного реєстру багатоквартирних будинків; 9) зберігання та забезпечення доступу до технічної та іншої передбаченої законодавством документації на багатоквартирні будинки та їх прибудинкові території, зокрема документів за обов'язковим переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, документів, на підставі яких багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічних паспортів будинків, планів інженерних мереж, документів, що засвідчують право власності чи користування земельними ділянками, документації щодо проведення робіт з капітального ремонту в багатоквартирних будинках; 10) зберігання примірників рішень (протоколів) загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків та розміщення на своїх офіційних веб-сайтах інформації про рішення, прийняті такими зборами.

За п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону, у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж (систем), не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж (систем), у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від цих мереж (систем) інших власників квартир та нежитлових приміщень.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання, визначені Законом України «Про теплопостачання» (далі - Закон №2633).

Статтею 2 Закон №2633 визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності.

Стаття 1 вказаного Закону визначає:

постачанням теплової енергії (теплопостачанням) є господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.

балансоутримувач (будинку, групи будинків, житлового комплексу) - власник відповідного майна або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно і уклала договір купівлі-продажу теплової енергії з теплогенеруючою або теплопостачальною організацією, а також договори на надання житлово-комунальних послуг з кінцевими споживачами;

джерело теплової енергії - виробничий об'єкт, призначений для виробництва теплової енергії;

об'єкти у сфері теплопостачання - теплогенеруючі станції чи установки, теплові електростанції, теплоелектроцентралі, котельні, когенераційні установки, теплові мережі, які призначені для виробництва і транспортування теплової енергії, а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що використовуються для забезпечення безпечної та надійної експлуатації теплових мереж;

постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору;

сфера теплопостачання - сфера діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам;

споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договор.

Відповідно до ст.13 Закону №2633 до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать:регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері; затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території; встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством; щоквартальне оприлюднення встановлених для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій, атомних електростанцій та когенераційних установок); перегляд за власною ініціативою та/або за зверненням суб'єкта господарювання тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій, атомних електростанцій та когенераційних установок), але не більше одного разу на квартал; погодження інвестиційних програм стосовно об'єктів теплопостачання, що перебувають у комунальній власності, крім тих, що виробляють теплову енергію на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії; сприяння провадженню інвестиційної діяльності у сфері теплопостачання.

За ст. 25 Закону, теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право, зокрема: обмежувати або припиняти постачання теплової енергії споживачам після письмового попередження, надісланого не пізніше ніж за три робочі дні, в разі заборгованості за спожиту теплову енергію в порядку, встановленому законодавством; обмежувати або припиняти постачання теплової енергії споживачам у разі виникнення обставин непереборної сили, передбачених у договорі.

Відповідно до ст.24 цього Закону споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

За ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Постановою КМ України № 630 від 21.07.2005р. затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).

Пунктами 24-28 зазначених Правил передбачена можливість відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Зокрема, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (п.24).

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (п.25).

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п.26).

Наказом Міністерстварегіонального розвитку,будівництвата житлово-комунальногогосподарства України від 26.07.2019 № 169, відповідно до пункту 6 частини другої статті 4 Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197, затверджено Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, який визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». (п.1 р.І)

За п.4 розділу I, орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п'яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.

Рішення Комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Відповідно до п. 1 розділу II Порядку N 169, рішення щодо відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, від ПО та/або ГВП приймається органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства за письмовою заявою власника (співвласників) такої будівлі, в тому числі житлового будинку, з урахуванням рішення Комісії. Рішення органів місцевого самоврядування можуть бути оскаржені в судовому порядку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що міська рада, як орган місцевого самоврядування, у спірних правовідносинах наділений повноваженнями по відключенню житлових будинків, від ПО та/або ГВП (комунальних послуг), шляхом прийняття відповідного рішення.

При цьому, зазначене рішення приймається виключено за письмовою заявою власника (співвласників) такої будівлі, та з урахуванням рішення Комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.

Частиною 1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

За загальним правилом рішенням визнається розпорядчий документ, що приймається місцевими радами для розв'язання найважливіших питань, що належать до їх компетенції, та за допомогою яких здійснюється розпорядча діяльність чи оперативне керівництво.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Конституційний Суд в рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 вирішив, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судами, рішенням VIII скликання Дніпровської міської ради №67/8 від 23.06.2021р. «Про врегулювання питань тепло-постачання у місті Дніпрі», керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Про теплопостачання», «Про енергозбереження», відповідно до листа Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради від 03.06.2021 вх.№46/623, ураховуючи тривалий термін експлуатації морально застарілого, фізично зношеного обладнання і теплових мереж котелень, у зв'язку з неможливістю подальшої їх експлуатації, з метою забезпечення фінансової стабільності в галузі теплопостачання у м.Дніпрі, поліпшені якості житлово-комунальних послуг, задоволення потреб населення та господарського комплексу в послугах з енергоефективного тепло постачання, вирішено взяти до уваги неможливість подальшої експлуатації вбудованих котелень, які надають послуги із централізованого опалення до житлових будинків, згідно з переліком (додаток).

Суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що констатуюча частина спірного рішення, не містить розпорядчих заходів спрямованих на відключення будинків від центрального опалення, а спрямована на констатацію обставин неможливістю подальшої експлуатації обладнання і теплових мереж певних котелень, з метою затвердження міською радою Порядку надання грошової компенсації витрат на отримання технічних умов на встановлення альтернативних джерел опалення та закупівлю обладнання для альтернативних джерел опалення громадянам міста Дніпра.

Разом з цим, Додатком до рішення міської ради 23.06.2021 р. №67/8, затверджений Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення.

Таким чином, вищезазначеним рішенням органу місцевого самоврядування фактично було затверджено Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення. Зазначений переліку містяться дані щодо адрес котелень та споживачів які підлягають від'єднанню.

Як встановлено судом, відповідач не вносив будь-яких змін до вищевказаного рішення або Переліку, у тому числі щодо його назви.

У Переліку адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення, під порядковим номером 26 зазначено «Адреса котельні» - вул.Романа Шухевича, буд.42, «Адреса споживачів» - вул.Романа Шухевича, буд.42.

При цьому, матеріали справи не містить згоди споживачів, рішення співвласників про відключення будинку від мереж централізованого постачання комунальних послуг та рішення відповідної Комісії.

Суд констатує протиправність дій відповідача в спірних правовідносинах щодо включення до переліку під порядковим номером 26 вищезазначеного об'єкту у сфері теплопостачання (котельні) та житлового будинку без виконання вказаних вище вимог закону.

Суд критично оцінює висновки суду першої інстанції що найменування додатку до рішення міської ради 23.06.2021р. №67/8 не створює розпорядчих заходів спрямованих на відключення будинків від центрального опалення, оскільки як зазначалось, вказаний додаток є затвердженим вищевказаним рішенням органу місцевого самоврядування Переліком адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення.

Крім того, як встановлено судом наказом Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради №347 від 05.07.2021р. «Про припинення роботи котелень», на підставі рішення Дніпровської міської ради від 23.06.2021р. №67/8 «Про врегулювання питань теплопостачання у місті Дніпрі», наказано начальникам теплових дільниць припинити експлуатацію вбудованих котелень, згідно з переліком (додаток), у зв'язку із неможливістю їх подальшої експлуатації.

Додатком до наказу 05.07.2021р. №347, затверджений Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення, зокрема під порядковим номером 26 зазначено «Адреса котельні» - вул.Романа Шухевича, буд.42, «Адреса споживачів» - вул.Романа Шухевича, буд.42.

Тобто, на виконання затвердженого рішенням міської ради Переліку, КП «Теплоенерго» Дніпровської міської ради припинено експлуатацію об'єкту у сфері теплопостачання (котельні) та житлового будинку щодо якого рішення не приймалось.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У пункті 70 рішення Європейського суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року у справі «Рисовський проти України» Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Із врахуванням вищевказаних вимог законодавства на підставі яких діяв відповідач при прийнятті спірного рішення, судом зазначається про те, що відповідач жодними належними та допустимими доказами не обґрунтував правомірність включення до переліку під порядковим номером 26 вищезазначеного об'єкту у сфері теплопостачання (котельні) та житлового будинку, оскільки відповідач є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами і в тому числі щодо предмету спору.

Суд зазначає, що принцип юридичної визначеності є одним із суттєвих елементів принципу верховенства права. В його основі лежить відоме з римського права положення «res judicata» (лат. «вирішена справа»), відповідно до якого остаточне рішення правомочного органу, є обов'язковим. Цей принцип має різні прояви. Зокрема, він є одним з визначальних принципів «доброго врядування» і «належної адміністрації» (встановлення процедури і її дотримання).

Відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України), відповідач повинен був дотримуючись принципу юридичної визначеності у встановленому законом порядку. У даному випадку дії відповідача суперечать принципу юридичної визначеності.

З цих підстав суд констатує, що включення до переліку під порядковим номером 26 вищезазначеного об'єкту у сфері теплопостачання (котельні) та житлового будинку, прийняте не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не безсторонньо (упереджено), не добросовісно, не розсудливо, без з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, не пропорційно, зокрема з без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивачів і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення

Вказані висновки суду також узгоджуються із правовими висновками Верховного Суду, викладеного у постанові від 24 квітня 2019 року у справі №815/1554/17, принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.

Відповідно до приписів частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень або про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Таким чином, враховуючи наведені вище норми законодавства та фактичні обставини справи щодо недотримання міською радою порядку включення до переліку під порядковим номером 26 вищезазначеного об'єкту у сфері теплопостачання (котельні) та житлового будинку, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають частково задоволенню шляхом виключення п.26 з Додатку «Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення» до рішення міської ради 23.06.2021р. №67/8.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права, рішення суду підлягає скасуванню, з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись статями 139, 242, 243, 265, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року в адміністративній справі №160/15058/21 скасувати.

Позов ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 до Дніпровської міської ради , треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "Екологія-Д", ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 . ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 про визнання протиправним та скасування рішення в частині задовольнити частково.

Виключити п.26 з Додатку «Перелік адрес котелень та споживачів, що підлягають від'єднанню від мереж централізованого опалення» до рішення Рішенням VIII скликання Дніпровської міської ради №67/8 від 23.06.2021р. «Про врегулювання питань тепло-постачання у місті Дніпрі».

В іншій частині позову відмовити.

Вступна та резолютивна частина постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 02.11.2022 року, в повному обсязі постанова складена відповідно до ст.243 КАС України.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя В.А. Шальєва

суддя Н.А. Олефіренко