ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
05 грудня 2022 року м. Київ № 640/24079/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом Управління Держпраці у Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, 18-а, код ЄДРПОУ 39790560)
до Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (03035, м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3, код ЄДРПОУ 36716128) в особі Філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (12110, Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 39391950)
про застосування заходів реагування,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Управління Держпраці у Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, 18-а, код ЄДРПОУ 39790560) (далі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (03035, м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3, код ЄДРПОУ 36716128) в особі Філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (12110, Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 39391950) (далі по тексту - відповідач), в якому просить з урахуванням уточнення позовних вимог: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Акціонерного товариства «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ФІЛІЯ "ІРПІАНСЬКИИ ГІРНИЧО- ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ОБ'ЄДНАНА ГІРНИЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ" в частині: Осинової ділянки Межирічного родовища; Букінської ділянки Межирічного родовища, до усунення порушень зазначених в акті перевірки № 925/11-706 від 31.05.2021 року у повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено вимоги законодавства у сфері охорони праці, у зв'язку з чим до відповідача необхідно застосувати заходи реагування спрямовані на недопущення завдання шкоди життю і здоров'ю людей.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Копію ухвали суду від 27 вересня 2021 року направлено за адресою місця реєстрації відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідачем надано до суду відзив з приводу заявлених позовних вимог, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог..
З огляду на викладене вище, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі направлення на проведення перевірки від 18.05.2021 № 925/11 та на підставі розпорядчого документа, на виконання якого проводиться захід державного нагляду (контролю) - наказу № 18.05.2021 N 1072, посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено планову перевірку ФІЛІЯ "ІРШАНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ'' АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ОБ'ЄДНАНА ГІРНИЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ" на предмет дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці, додержання законодавства під час геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання та переробки мінеральної сировини.
Відповідно до вимог статті 7 Закону № 877-V результати проведеної перевірки оформлені актом № 925/11-706 від 31.05.2021 року.
Відповідно до Опису виявлених порушень вимог законодавства зазначених у таблиці Акту перевірки суб'єкта господарювання зафіксовані такі основні порушення які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства, а саме:
Відсутній дозвіл на устаткування зі збагачення корисних копалин а саме: батарея СА VEX 500 CVX з 6 гідроциклонів;
Відсутній дозвіл на устаткування зі збагачення корисних копалин а саме: батарея СА VEX 500 CVX3 6 гідроциклонів;
Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази на машин, механізмів, устаткування підвищено небезпеки:
великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб а саме:
екскаватор DOOSAN DX200A зав. №0001807;
Відсутній дозвіл на устаткування зі збагачення корисних копалин а саме: батарея СА VEX 400 CVX з 5 гідроциклонів;
З боку основного проходу для людей уздовж конвеєра № 8,9,14 ролики робочої та холостої гілок стрічки не огороджуються;
Монтажний прохід вздовж робочої і холостої ланки конвеєрних ліній № 8,9,14 не обладнаний дверима зблокованими з приводом конвеєра;
Прохід під конвеєрними лініями №13,15,16 не захищені суцільними навісами;
Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази на машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб а саме:
екскаватор JCB 4СХ14Н2 зав. №15992 навантажувач СА Т 962 держ.№ НОМЕР_1 ;
План ліквідації аварій не погоджено з аварійно-рятувальним загоном;
Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки:
утворення і експлуатація відвалів гірничих порід, обкладання та скріплення укосів, бортів, уступів кар'єрів;
Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: ремонт гідротехнічних споруд, зведення нарощування дамб гідротехнічних споруд і гідро відвалів.
Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки:
Розмив порід з використанням гідромоніторів та інших засобів гідромеханізації;
Технологічні транспортні засоби не пройшли щорічний технічний огляд;
П/С 35/6Кв «Юрская» (1 шт), «Емилівка» (1шт), «Кар'єр-9» (1 шт), П/С110/6Кв «Лемня» (1шт), КТП 6/0,4Кв: кар'єр - 9(Зшт), кар'єр-8 (3 шт), кар'ер-7 (7 шт), ЦРП- 1 ( 12шт) КТП №1,2-6/0,4Кв-ЛР (4шт) не пройшли технічне посвідчення після експлуатації 25 років.
Нульовий робочий провідник заземлений послідовно через корпус КТП;
Струмопровідні частини не захищені від випадкових дотиків;
Струмопровідні частини не захищені від випадкових дотиків;
Струмопровідні частини не захищені від випадкових дотиків;
Відсутній проект розробки Осинової ділянки Межирічного родовища відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами № 6027 від 11 лютого 2015 (зі імінами);
Відсутній Акт про надання гірничого відводу Осинової ділянки Межирічного родовища;
Відсутній проект розробки Букінської ділянки Межирічного родовища відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами № 6027 від 11 лютого 2015 (зі змінами);
Відсутній Акт про надання гірничого відводу Букінської ділянки Межирічного родовища.
У зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядку № 1-22 таблиці (7, 10, 18, 19, 24-26, 28-33, 46, 51, 60, 64, 68, 74-77 Акт), передбачено необхідність негайного зупинити експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
- устаткування зі збагачення корисних копалин:
- батарея CAVEX 500 CVX з 6 гідроциклонів (збагачувальна фабрика кар'єру № 8) (п. 1/7)
- батарея CAVEX 500 CVX з 6 гідроциклонів (збагачувальна фабрика кар'єру № 7) (п. 2/10)
- батарея CAVEX 400 CVX з 5 гідроциклонів (збагачувальна фабрика кар'єру М 9) (п. 4/19)
- великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб:
- екскаватор DOOSAN DX200A зав.М0001807 (п. 3/18)
- екскаватор JCB 4СХ14Н2 зав.№15992 (п. 8/28)
- навантажувач CAT962 держ.М08063АМ(п. 8/28)
- Заборонити експлуатацію технологічних транспортних засобів, які не прошили щорічний технічний огляд (п. 13/33)
- Заборонити експлуатацію конвеєра № 8, 9, 14 (ролики робочої та холостої гілок стрічки не огороджуються) (п. 5/24)
- Заборонити експлуатацію конвеєра № 8, 9,14 (Монтажний прохід вздовж робочої і холостої ланки конвеєрних ліній не обладнаний дверима зблокованими з приводом конвеєра) (п. 6/25)
- Заборонити експлуатацію конвеєрних ліній М13,15,16 (прохід під конвеєрними лініями не захищені суцільними навісами (п. 7/26)
- Заборонити експлуатацію:
- П/С 35/6Кв «Юрская»(1шт),
- «Емилівка» (1шт) -«Кар 'єр-9»(1шт),
- П/СНО/бКв «Лемня»(1шт),
- КТП 6/0,4Кв:кар'єр-9(Зшт),
- кар'єр-Н(Зшт),
- кар'єр-7 ( 7 шт),
-ЦРП-1 ( 12шт)
- КТП №1,2-6/0,4Ke-JIP (4шт) (не пройшли технічне опосвідчення після експлуатації 25 років) (п. 14/46)
- Заборонити експлуатацію КТП № і 6/0,4Кв (Струмопровідні частини не захищені від випадкових дотиків)(п. 16/60)
- - Заборонити експлуатацію КТП № 2 6/0,4Кв (Струмопровідні частини не захищені від випадкових дотиків) (п. 17/64)
- Заборонити експлуатацію КТПЖз З 6/0,4Кв (Струмопровідні частини не захищені від випадкових дотиків) (п. 18/68)
- Заборонити експлуатацію ПКТПМ 2 6/0,4Кв (нульовий робочий провідник заземлений послідовно через корпус КТП) (п. 15/51)
Негайно зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки:
- утворення і експлуатація відвалів гірничих порід, обкладання та скріплення укосів, бортів, уступів кар'єрів (п. 10/30)
- ремонт гідротехнічних споруд, зведення нарощування дамб гідротехнічних споруд і гідро відвалів (п. 11/31)
- розмив порід з використанням гідромоніторів та інших засобів гідромеханізації (п. 12/32)
- Заборонити роботи в Гірничому участку збагачувальної фабрики № 1 у зв'язку з тим, що план ліквідації аварій не погоджено з аварійно-рятувальним загоном (п. 9/29)
- Заборонити роботи Осинової ділянки Межирічного родовища (відсутній проект розробки Осинової ділянки Межирічного родовища відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами № 6027 від 11 лютого 2015 (зі змінами) (п. 19/74);
- Заборонити роботи Осинової ділянки Межирічного родовища (ділянка Осинова) (відсутній Акт про надання гірничого відводу) (п. 20/75)
- Заборонити роботи Букінської ділянки Межирічного родовища (відсутній проект розробки Бу кінської ділянки Межирічного родовища відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами № 6027 від 11 лютого 2015 (зі змінами) (п. 21/76)
- Заборонити роботи Букінської ділянки Межирічного родовища (відсутній Акт про надання гірничого відводу) (п. 22/77)
Враховуючи те, що під час проведення перевірки відповідача виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, що створює, на думку позивача, загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся з позовом до суду щодо застосування заходів реагування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
У розумінні ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України "Про охорону праці".
Згідно зі ст. 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
У відповідності до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення № 96).
В силу ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Зокрема, пп. 16 п. 4 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Згідно пп. 5 п. 6 Положення № 96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Приписами ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається у відповідному акті перевірки.
Суд зазначає, що під час планової перевірки Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (03035, м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3, код ЄДРПОУ 36716128) в особі Філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (12110, Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 39391950) дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, позивачем встановлено ряд порушень, а саме 22 порушення.
Вказані порушення зафіксовано в акті перевірки від 31.05.2021 року № 925/1-706. Крім того, за результатами перевірки також винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, зайнятості населення від 31.05.2021.2021 року № 925/11-706.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Як передбачено ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
За приписами ч. 9 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).
Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, повинен містити такі відомості: дату складення; тип заходу (плановий чи позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); термін усунення порушень; посилання на акт, у якому були зазначені виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) порушення; найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, а також прізвище, ім'я та по батькові його керівника чи уповноваженої ним особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід; прізвище, ім'я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.
Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи від отримання розпорядчого документа щодо усунення порушень вимог законодавства він направляється рекомендованим листом або у випадках, передбачених законом, - за допомогою електронного кабінету або іншої інформаційної системи, користувачами якої є відповідний орган державного нагляду (контролю) та суб'єкт господарювання, який ним перевірявся, а на копії розпорядчого документа, який залишається в органі державного нагляду (контролю), проставляються відповідний вихідний номер і дата направлення.
Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, ані акт перевірки від 31.05.2021 року № 925/11-706, ані приписи відповідач не оскаржував у судовому порядку.
Відтак вказаний припис чинний, та, згідно вимог ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", обов'язковий для виконання суб'єктом господарювання, якому він виданий, тобто Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (03035, м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3, код ЄДРПОУ 36716128) в особі Філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (12110, Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 39391950).
Щодо наявності підстав для вжиття відповідних заходів, суд зважає на те, що в силу правил ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Верховний Суд у своїй постанові від 21.02.2020 у справі № 815/6365/17 (адміністративне провадження № К/9901/58104/18) зазначив, що поняття "загрози життю та здоров'ю" є оціночним. Однак це не спростовує необхідність дослідження судом доказів, якими обґрунтовується їх наявність та зважаючи, що такі спори розглядаються за позовними заявами суб'єктів владних повноважень, суди не повинні обмежуватися тільки даними актів перевірок. Достовірність інформації про зафіксовані в них порушення має бути перевірена судами шляхом зібрання відповідних доказів, а застосування судом обраного заходу реагування обґрунтовуватися з дотриманням всіх принципів адміністративного судочинства.
Отже, при прийнятті рішення суд враховує, що життя та здоров'я людини має бути найвищою цінністю у суспільстві.
Відповідно до ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
При цьому суд звертає увагу, що захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Таким чином, у разі усунення виявлених порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідач не позбавлений можливості звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення із повідомленням відновлення господарської діяльності.
Суд зазначає, що станом на момент винесення рішення у цій справі порушення, які зазначені в Акті від 31.05.2021 року №925/11-706, відповідачем не усунуті.
На час розгляду справи в суді, доказів, які б свідчили про повне усунення Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (03035, м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3, код ЄДРПОУ 36716128) в особі Філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (12110, Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 39391950) порушень, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, не було надано.
З урахування вищевикладеного та беручи до уваги реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей, спричинену виявленими та не усунутими відповідачем порушеннями, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд дійшов висновку, що наявні підстави для застосування до Акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (03035, м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3, код ЄДРПОУ 36716128) в особі Філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (12110, Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 39391950) заходів реагування у сфері державного нагляду у виді шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
До того ж суд акцентує увагу, що згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищезазначені факти, Суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується судових витрат, то у відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністравний позов Управління Держпраці у Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, 18-а, код ЄДРПОУ 39790560) задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Акціонерного товариства «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ФІЛІЯ "ІРШАНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ОБ'ЄДНАНА ГІРНИЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ" в частині: Осинової ділянки Межирічного родовища; Букінської ділянки Межирічного родовища, до усунення порушень зазначених в акті перевірки № 925/11-706 від 31.05.2021 року у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук