ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/46
05 грудня 2022 року м. Київ № 640/2707/22
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування при обчисленні пенсії державного службовця заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.09.2018 за №521/14/28-10-05-02-55 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і які на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 18.09.2018 №522/14/28-10-05-02-55, виданих Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби;
зобов'язати відповідача провести з 01.08.2021 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.09.2018 за № 521/14/28-10-05-02-55 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і які на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 18.09.2018 № 522/14/28-10-05-02-55, виданих Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.
Ухвалою суду від 31.02.2022 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.
15.07.2022 р. надано відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 29.12.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
18.09.2018 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Листом від 16.10.2018 за № 94212/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки за записами трудової книжки не вбачається, що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 відпрацьовано 10 або 20 років на відповідних посадах, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернулась до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2019 р. у справі №640/1786/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 18.09.2018 призначити та провести виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Зокрема, суд дійшов висновку про те, що з огляду на встановлені у суді обставини, враховуючи, що стаж державної служби позивача 20 років 02 місяці 20 днів та досягнення позивачем пенсійного віку 58 років 6 місяців суд приходить до висновку, що позивач набула право на призначення їй пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ.
На виконання вказаного судового рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві обчислено загальний страховий стаж позивача - 37 років 11 місяців 24 дні (врахований по 31.12.2014 р.), з них стажу на посадах, віднесених до категорії державної служби за рішенням суду - 20 років 2 місяці 22 дні, в розмірі 60 % від середньомісячної заробітної плати на посадах державного службовця, яка становить 44 290, 58 грн., за період роботи з 01.08.2018 р. по 31.08.2018 р.
Розмір пенсії з врахуванням максимального обмеження з 18.09.2018 р. склав 14 350 грн. і поступово збільшувався з огляду на збільшення максимального розміру пенсії.
Для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 надано до органу пенсійного фонду довідку Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. №521/14/28-10-05-02-55 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, згідно з якою за серпень 2018 р. загальний їх розмір склав 7700 грн.; довідку Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. за №№522/14/28-10-05-02-55 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, згідно з якою станом на серпень 2018 р. їх загальний розмір склав 36 590, 58 грн.
У серпні 2021 р. органом Пенсійного фонду України було проведено детальну перевірку матеріалів пенсійної справи щодо вірності проведеного перерахунку пенсії за рішенням суду, в ході якої виявлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2019 р. у справі №640/1786/19 зобов'язано призначити пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" без зазначення номеру довідки.
Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 зменшено, про що її повідомлено листом від 30.08.2021 р. №2600-0201-8/137849.
28.08.2021 р. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з заявою про роз'яснення судового рішення по справі №640/1786/19, а саме - щодо врахування довідок Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. №521/14/28-10-05-02-55, від 18.09.2018 р. за №№522/14/28-10-05-02-55 при розрахунку пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2021 р. у справі №640/1786/19 відмовлено у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення.
Зокрема, в ухвалі суду зазначено, що питання врахування конкретних довідок при призначенні пенсії позивачем не заявлялося і судом не досліджувалося.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказані дії протиправними з таких підстав.
Позивач зазначає, що станом на час звернення органу Пенсійного фонду України до суду з заявою про роз'яснення судового рішення у серпні 2021 р. воно вже було виконано, і не могло бути предметом роз'яснення згідно зі ст. 254 КАС України.
Щодо обчислення розміру її пенсії на підставі довідок Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. №521/14/28-10-05-02-55, від 18.09.2018 р. за №522/14/28-10-05-02-55 позивач зазначає, що вони оформлені на надані відповідачу згідно з вимогами чинного законодавства, зокрема, п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622, Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 10.05.2017 р. №750, і мали бути враховані відповідачем згідно зі ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку №22-1.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2019 р. у справі №640/1786/19 на підставі довідок Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. №521/14/28-10-05-02-55, від 18.09.2018 р. за №№522/14/28-10-05-02-55, оскільки вони не зазначені у рішенні суду.
Оскільки це було встановлено у серпні 2021 р., саме з цього періоду було проведено перерахунок пенсії позивача без врахування вказаних довідок.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з п. 4, 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Відповідна форма довідки затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017р. № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", і саме згідно з вказаними вимогами оформлено довідки Офісом великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. №521/14/28-10-05-02-55, від 18.09.2018 р. за №522/14/28-10-05-02-55 для розрахунку пенсії позивачу.
Як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2019 р. у справі №640/1786/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 18.09.2018 призначити та провести виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Під час розгляду справи питання щодо довідок про складові заробітної плати, на підставі яких має проводитися цей перерахунок, не розглядалося, про що свідчить зміст вказаного судового рішення та ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2021 р. у справі №640/1786/19.
Оскільки вказане питання під час розгляду вказаної справи не розглядалося, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, виконуючи судове рішення, могло призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, без врахування наданих нею довідок, якщо були підстави для їх неврахування (що ним і було зроблено у серпні 2021 р.), і що могло би бути оскаржене позивачем.
Між тим, згідно з матеріалами справи, виконуючи судове рішення, відповідач врахував попередньо надані позивачем довідку Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. №521/14/28-10-05-02-55 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, згідно з якою за серпень 2018 р. загальний їх розмір склав 7700 грн.; довідку Офісу великих платників податків ДФС від 18.09.2018 р. за №№522/14/28-10-05-02-55 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, і не знайшов підстав для відмови у їх врахуванні.
Посилаючись на перегляд свого попередньо прийнятого рішення, відповідач посилається на проведення детальної перевірки матеріалів пенсійної справи щодо вірності проведеного перерахунку пенсії за рішенням суду, проте, доказів призначення такої перевірки та оформлення її результатів не надає.
Таким чином, фактично відповідач переглянув попередньо прийняте ним рішення необґрунтовано, з незрозумілих підстав, оскільки, як зазначено вище, відсутність у рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2019 р. у справі №640/1786/19 посилання на конкретні довідки надавало відповідачу право прийняти рішення про можливість врахування наданих довідок при виконанні судового рішення.
Відсутність у рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2019 р. у справі №640/1786/19 посилання на конкретні довідки підставою для їх неврахування не є; інших підстав для неврахування вказаних довідок для розрахунку пенсії позивача відповідач не навів.
Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів власних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийнятні (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституції та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних принципів у даному випадку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.09.2018 за №521/14/28-10-05-02-55 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і які на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 18.09.2018 № 522/14/28-10-05-02-55, виданих Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) провести з 01.08.2021 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) з врахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.09.2018 за № 521/14/28-10-05-02-55 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і які на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 18.09.2018 № 522/14/28-10-05-02-55, виданих Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.
4. Присудити до стягнення на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) 992, 4 грн. судового збору.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 05.12.2022 р.