Рішення від 28.11.2022 по справі 640/32183/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року м. Київ № 640/32183/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (

АДРЕСА_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2)

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виготовлення для ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2018 року, станом на 05 березня 2019 року відповідно до судових рішень Окружного адміністративного суду міста Києва за позовами позивача, які набрали законної сили, згідно з вимогами статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір місячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премій), в тому числі: надбавки за виконання особливо важливих завдань 100 % згідно з діючою редакцією додатку 2 до Порядку №45, для здійснення перерахунку з 01 січня 2018 року та з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовити та доопрацювати раніше підготовлену довідку від 01 березня 2021 року №ВСЗ/1399 шляхом обов'язкового включення до цієї довідки відомостей про розмір надбавки за особливо важливі завдання 100 % (від ОВЗ+ПО+ПНВР), а також із включенням до довідки відповідних сум основних та додаткових видів грошового забезпечення раніше зазначених згідно з довідкою відповідача №ВСЗ/1399 від 01 березня 2021 року, які являлися складовими грошового забезпечення при обчисленні пенсії ОСОБА_1 до її перерахунку у 2018 році згідно з розрахунком пенсії за вислугу років, проведеним Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві по пенсійній справі ФА 139074 станом на 31 грудня 2017 року для подальшого перерахунку та виплати пенсії судових рішень, які надбали законної сили за позовами ОСОБА_1 з урахуванням вимог частини 2 та 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 невідкладно здійснити дії щодо своєчасного виконання вимог статей 19, 22, 58 Конституції України, статті 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, додатку 2 Порядку №45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (яка діє у попередній редакції з 05 березня 2019 року після визнання судом в справі №826/3858/18 протиправними та нечинними окремих змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року) у тому числі надіслати нові довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві для проведення перерахунку пенсії позивача та її виплату з врахування раніше виплачених сум заборгованості.

Мотивуючи заявлені вимоги позивач вказує, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахування пенсії позивача. При цьому, належним чином є оформлена довідка про грошове забезпечення, яка обов'язково серед додаткових видів грошового забезпечення повинна містити надбавку за виконання особливо важливих завдань, яка була діючою на момент виникнення у позивача права на перерахунок станом на 01 січня 2018 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У відзиві на адміністративний позов представник відповідача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, зокрема, посадового окладу в сумі 8 320,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1 480,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років (50 %) у розмірі 4 900,00 грн., а також всіх додаткових видів грошового забезпечення, в т.ч. надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % - 1 248,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % - 9 555,00 грн., премії у розмірі 35 % - 2 912,00 грн.; усього 28 415,00 грн.

Позивач надіслав до суду відповідь на відзив, у якій повідомив, що під час опрацювання нових довідок станом на 01 січня 2008 року та на 01 січня 2018 року відповідач не збирається виконувати положення постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, яка була діючою до 01 березня 2018 року. На думку позивача, відповідач ігнорує факт того, що надбавка за особливості проходження служби, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 повинна компенсувати виплату надбавки за тривалу безперервну службу, яку отримували військові ЗСУ з травня 2003 року до 01 січня 2008 року, яка продубльована у додатку №25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, але під іншою назвою - винагорода за тривалу безперервну роботу. Ця надбавка введена в дію з 01 січня 2008 року наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року №260 одночасно з надбавкою за особливі умови служби. Цей наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України №260 від 07 червня 2018 року.

З огляду на викладене вище, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Суд враховує подані позивачем клопотання про прискорення розгляду справи.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що 31 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо неповного виконання виконавчого листа від 03 березня 2021 року, виданого Окружним адміністративним судом міста Києва згідно рішення від 26 січня 2021 року в справі №22082/20, яке набрало законної сили 25 лютого 2021 року.

У даній заяві позивач вказав, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, починаючи з 01 січня 2018 року, у нього виникло право на перерахунок пенсії. При цьому, до 01 квітня 2018 року йому нараховувалася та виплачувалась надбавка за особливо важливі завдання 100 % у сумі 2 429,00 грн., що підтверджується розрахунком Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 27 серпня 2020 року.

У зв'язку з наведеним ОСОБА_1 просив підготувати на надати йому оновлену довідку після доопрацювання довідки від 01 березня 2021 року №ВСЗ/1399 шляхом включення строки «надбавка за особливо важливі завдання 100 %».

За результатами розгляду заяви позивача представник відповідача листом №10848 від 30 вересня 2021 року повідомив, що керуючись приписами статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року « 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надбавки за виконання особливо важливих завдань не передбачена чинним законодавством, натомість передбачена та відображена у довідці надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 %.

Незгода позивача із наявною на його думку бездіяльністю відповідача щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення без надбавки за виконання особливо важливих завдань 100 % зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведена норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року в справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» затвердив Порядок №45.

Відповідно до п. 1 і 5 Порядку №45 у редакції, що діяла до 24 лютого 2018 року, передбачалося наступне. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 для перерахунку пенсії уповноважені органи мали готувати довідки про розмір грошового забезпечення кожної відповідної особи за формою згідно із додатком 2. Такі довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України на виконання вимог статті 63 Закону №2262-ХІІ була прийнята Постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою були внесені зміни до Порядку №45.

Так, за змістом пункту 1 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) було визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, були визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесені такою Постановою Уряду.

Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року в справі №826/3858/18 (адміністративне провадження №К/9901/10882/19) вказані судові рішення були залишені без змін.

Таким чином, оскільки зміни, внесені постановою Кабінету міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були у судовому порядку визнанні нечинними, відтак з 05 березня 2019 року, тобто, з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві та ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Так, після прийняття рішення у справі №826/3858/18 судом в межах адміністративного спору, вирішеного в справі №640/22082/20, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

З наявного в матеріалах справи листа ІНФОРМАЦІЯ_1 №15035 від 23 листопада 2021 року вбачається, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/22082/20 за позовом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 склав та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії, відповідно до вимог рішення суду.

Факт видачі відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення від 01 березня 2019 року №ВСЗ/1399 на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 січня 2021 року у справі №640/22082/20 позивачем не заперечується та підтверджується наявними матеріалами справи.

Вказаною довідкою визначено, що станом на 05 березня 2019 року розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року для перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року становить: посадовий оклад - 8 320,00 грн., оклад за військовим званням - 1 480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50 %) - 4 900,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 9 555,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 1 248,00 грн.; премія (35 %) - 2 912,00 грн.; усього 28 415,00 грн.

Водночас, позивач вважає, що видана відповідачем довідка повинна містити таку обов'язкову складову додаткових видів грошового забезпечення як надбавки за особливо важливі завдання 100 %, адже на думку позивача, надбавка НОУС, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 повинна компенсувати виплату надбавки за тривалу безперервну службу, яку отримували військові ЗСУ з травня 2003 року до 01 січня 2008 року.

При цьому, листом №15035 від 23 листопада 2021 року представник ІНФОРМАЦІЯ_1 вказав, що надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 100 % виплачувалась до 31 грудня 2017 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 дана надбавка не передбачена.

Суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 січня 2021 року в справі №640/22082/20, яка набрало законної сили та не яке посилається і позивач, встановлено, що при оформлені оновленої довідки відповідач повинен враховувати додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з яких призначено пенсію позивачу та які є діючими на момент виникнення у позивача права на перерахунок.

Наявними матеріалами справи підтверджується, що позивач отримував надбавку за особливо важливі завдання - 100% як додатковий вид грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка втратила чинність на підставі постанови № 704 від 30 серпня 2017 року, що набрала чинності 01 березня 2018 року. Премія позивачу включена до зазначеної вище довідки у розмірі 35%.

Надбавки за виконання особливо важливих завдань станом на 05 березня 2019 року чинним законодавством не передбачена.

Позиція про неможливість включення до складу грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/1/18 № 802/2196/17-а.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому, як вбачається зі змісту абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, ця норма виключає з переліку видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, певні їх види за родовими ознаками, а саме не враховуються скасовані чи такі види грошового забезпечення та премії, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Щодо визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення у процентному відношенні, суд зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить до дискреційних повноважень відповідача, виходячи із розмірів, установлених Кабінетом Міністрів України, та виходячи із середніх розмірів, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, премія включені до зазначеної довідки відповідно до висновків Верховного Суду, викладених за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05 березня 2019 року.

Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, із обов'язковим зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі: надбавки за особливо важливі завдання (100%), з урахуванням того, що наразі відповідачем складено довідку із зазначенням посадового окладу, окладу за військовим званням (полковник), надбавки за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби (50%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) та премію (35%).

Додатково суд враховує, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом. Суд зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав і захист законних інтересів, і у випадку задоволення судом його вимог, прийняте судом рішення повинно мати наслідком відновлення тих прав, за захистом яких позивач і звернувся до суду.

Вирішуючи такий публічно-правовий спір, адміністративний суд перевіряє оскаржувану бездіяльність на предмет її відповідності вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а у разі встановлення протиправності такої бездіяльності, з метою ефективного захисту прав або законних інтересів фізичних осіб, юридичних осіб зобов'язує відповідача вчинити дії, які випливають з імперативних правових норм.

Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №807/62/16, від 27 березня 2020 року у справі №814/2836/15.

Як зазначено у постанові колегії суддів касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року по справі № 342/158/17, як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені (пункт 37 Постанови).

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи (пункт 38 Постанови).

Натомість, ураховуючи вищевикладене судом не встановлено протиправної бездіяльності з боку відповідача, оскільки ним підготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.

Суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

З огляду на те, що наявними матеріалами справи підтверджується факт видачі відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, яка містить всі, передбачені нормами чинного законодавства складові такої довідки, суд не вбачає наявності оскаржуваної бездіяльності та необхідності зобов'язати відповідача видати оновлену довідку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а згідно частини 2 цієї статті Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

З огляду на те, що позивач згідно Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, та враховуючи відмову в задоволенні адміністративного позову, підстави для здійснення розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 72-74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя А.Б. Федорчук