01 грудня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/7593/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Боєвої О.В.,
представника відповідачів Лисиці О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фермерського господарства "Сапфір-М.М." до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Фермерське господарство "Сапфір-М.М." звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 № 7220215/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14 від 18.02.2022.
2. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 14 від 18.02.2022 на загальну суму коштів 501 895.16 грн. в тому числі ПДВ 61 636.25 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
3. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 № 7220217/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 15 від 19.02.2022.
4. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 15 від 19.02.2022 року на загальну суму коштів 471 651.68 грн. в тому числі ПДВ 57 922.14 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
5. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 № 7220212/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 04.02.2022.
6. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 5 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 552 005.37 грн. в тому числі ПДВ 67 790.13 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
7. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 № 7220214/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 4 від 04.02.2022.
8. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову № 4 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 525 150.30 грн. в тому числі ПДВ 64 492.14 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
9. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220216/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 02.02.2022.
10. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову № 2 від 02.02.2022 року на загальну суму коштів 546 858.25 грн. в тому числі ПДВ 67 418.40 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
11. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220213/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 02.02.2022.
12. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 02.02.2022 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки вони винесені без належного врахування письмових пояснень та оцінки представлених документів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фермерське господарство «Сапфір-М.М.» (надалі Позивач по справі) є юридичною особою, яка зареєстрована 26.05.2008 року. Профільними видами діяльності підприємства є Код КВЕД 01.11 - Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний).
ФГ "Сапфір - М.М." є сільськогосподарським виробником, та є платником єдиного податку четвертої групи.
Фермерське господарство «Сапфір-М.М.» зареєстровано платником ПДВ.
В рамках вказаних видів діяльності підприємство здійснює оптову торгівлю на підставі договорів. Про зазначене свідчить виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Сільськогосподарську продукцію вирощує на орендованих земельних ділянках в кількості - 1323,4596 га, які розташовані на території Чернігівської області.
10 червня 2022 року Позивач по справі подав на реєстрацію в електронний кабінет платника податків податкову накладну № 14 від 18.02.2022 року на загальну суму коштів 501 895.16 грн. в тому числі ПДВ 61 636.25 грн. та отримав в електронному кабінеті квитанцію. Реєстраційний номер документа 9074677803 10.06.2022 в 16.03 год. ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 18.02.2022 № 14 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари /послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10 червня 2022 року Позивач по справі подав на реєстрацію в електронний кабінет платника податків податкову накладну № 15 від 19.02.2022 року на загальну суму коштів 471 651.68 грн. в тому числі ПДВ 57 922.14 грн. та отримав в електронному кабінеті квитанцію. Реєстраційний номер документа 9074680071 10.06.2022 в 16.03 год. ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 19.02.2022 № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари /послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10 червня 2022 року Позивач по справі подав на реєстрацію в електронний кабінет платника податків податкову накладну № 5 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 552 005.37 грн. в тому числі ПДВ 67 790.13 грн. та отримав в електронному кабінеті квитанцію. Реєстраційний номер документа 9074701069 10.06.2022 в 16.04 год. ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 08.02.2022 № 14 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари /послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10 червня 2022 року Позивач по справі подав на реєстрацію в електронний кабінет платника податків податкову накладну № 4 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 525 150.30 грн. в тому числі ПДВ 64 150.30 грн. та отримав в електронному кабінеті квитанцію. Реєстраційний номер документа 9074700539 10.06.2022 в 16.02 год. ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 04.02.2022 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари /послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10 червня 2022 року Позивач по справі подав на реєстрацію в електронний кабінет платника податків податкову накладну № 2 від 02.02.2022 року на загальну суму коштів 546 858.25 грн. в тому числі ПДВ 67 158.03 грн. та отримав в електронному кабінеті квитанцію. Реєстраційний номер документа 9074700539 10.06.2022 в 16.03 год. ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 02.02.2022 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари /послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10 червня 2022 року Позивач по справі подав на реєстрацію в електронний кабінет платника податків податкову накладну № 1 від 02.02.2022 року на загальну суму коштів 516 406.56 грн. в тому числі ПДВ 63 418.40 грн. та отримав в електронному кабінеті квитанцію. Реєстраційний номер документа 9074686581 10.06.2022 в 16.03 год. ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 02.02.2022 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари /послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
11.08.2022 року Позивач надав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо вищезазначених зупинених податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено № 1 з кількістю додатків 56. Про отримання Повідомлення свідчить квитанція № 2 від 11.08.2022 року. Реєстраційний номер документа 9155868718
В поясненні № 1 від 10.08.2022 року до податкових накладних № 1 від 02.02.2022р, № 2 від 02.02.2022, № 4 від 04.02.2022, № 5 від 04.02.2022, №14 від 18.02.2022, №15 від 19.02.2022 позивач ФГ «Сапфір-М.М.» (Код ЄДРПРУ 35274787) зазначав, що є сільськогосподарським виробником, та є платником єдиного податку четвертої групи. Сільськогосподарську продукцію вирощує на орендованих земельних ділянках в кількості - 1323,4596 га, які розташовані на території Чернігівської області. На підприємстві працюють сім працівників на постійній основі що підтверджується податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку - Форма № 1ДФ (додавались до повідомлення).
В 2021 р. було посіяно соняшник - 542,84 га (Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур №29 - сг річна за 2021р.; та Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 грудня 2021 р. (додавали до повідомлення). Для обробітку земельних ділянок підприємство використовує власну сільськогосподарську техніку (Оборотно-сальдову відомість по рахунку 104 «Машини та обладнання» додавали до повідомлення). Також для збирання соняшнику було взято в оренду комбайн з екіпажом, про що свідчить договір № 20/10/2021 від 20 жовтня 2021 року та акт виконаних робіт від 20.10.2021р. (додавався до повідомлення). Зберігання власно вирощеної продукції відбувалось на власних складах - склад загальною площею 707.8 кв.м. розташований в АДРЕСА_1 (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності додавали до повідомлення ) та склад загальною площею 555.6 кв.м. розташований в АДРЕСА_1 (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності додавали до повідомлення).
31 січня 2022 р . між ФГ «Сапфір - М.М.» та ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД», було укладено договір поставки зерна № П-1611/4/22 (додавався до повідомлення) за яким було виставлено рахунок-фактуру №14 від 02.02.2022 на суму 516406,96 (додавався до повідомлення), відвантаження зерна здійснювалося згідно видаткової накладної № 14 від 02.02.2022 р в кількості 24,72 т. на суму 516406,96 (додавався до повідомлення). Оплату по рахунку №14 отримано 04.02.22 в сумі 452000 грн (платіжне доручення додавали до повідомлення).
02 лютого 2022 р . між ФГ «Сапфір - М.М.» та ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД», було укладено договір поставки зерна № П-1612/4/2 (додавали до повідомлення) за яким було виставлено рахунки-фактури №15 від 02.02.2022 на суму 546858,25; №18 від 04.02.2022 на суму 525 150,30; №19 від 04.02.2022 на суму 552005,37 (додавали до повідомлення), відвантаження зерна здійснювалося згідно видаткових накладних № 15 від 02.02.2022 р в кількості 25,84 т. на суму 546858,25грн; № 18 від 04.02.2022 р в кількості 24,92 т. на суму 525150,30 грн.; № 19 від 04.02.2022 р в кількості 25,94 т. на суму 552005,37грн. (додавали до повідомлення). Оплату по договору № П-1612/4/2 отримано 04.02.22 в сумі 479000 грн.; 09.02.22 в сумі 460000 грн.; 10.02.22 в сумі 484000 грн. (платіжні доручення також додавали до повідомлення).
18 лютого 2022 р . між ФГ «Сапфір - М.М.» та ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД», було укладено договір поставки зерна № П-1621/4/2 (додавали до повідомлення), за яким було виставлено рахунок-фактуру №25 від 18.02.2022 на суму 501895,16 (додавали до повідомлення), відвантаження зерна здійснювалося згідно видаткової накладної № 25 від 18.02.2022 р в кількості 25,58 т. на суму 501895,16грн. (додавали до повідомлення). Оплату по договору № П-1621/4/2 отримано 23.02.22 в сумі 440200 грн. (платіжне доручення також додавалось до повідомлення).
19 лютого 2022 р . між ФГ «Сапфір - М.М.» та ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД», було укладено договір поставки зерна № П-1622/4/2 (додавалось до повідомлення), за яким було виставлено рахунок-фактуру №26 від 19.02.2022 на суму 471651,68 (додавали до повідомлення), відвантаження зерна здійснювалося згідно видаткової накладної № 26 від 19.02.2022 р в кількості 23,96 т. на суму 471651,68 грн. (додавали до повідомлення). Оплату по договору № 1622/4/2 отримано 23.02.22 в сумі 413700 грн. (платіжне доручення додавалось до повідомлення).
Таким чином до повідомлення були додані наступні підтверджуючи документи реальності здійснення господарських операцій по зупиненим податковим накладним:
1.Додаткова угода №ЗП22-82236 до Договору поставки зерна № П-1611/4/22 від 31.01.2022.
2.Видаткова накладна № РН-0000014 від 02.02.2022.
3.ТТН №0122-33 від 01.02.2022.
4.Додаткова угода №ЗП22-82243 до Договір поставки зерна №П-1612/4/22 від 02.02.2022.
5.Видаткова накладна № РН-0000015 від 02.02.2022.
6.ТТН №0122-34 від 01.02.2022 .
7.Додаткова угода № ЗП22-83306 до Договір поставки зерна №П-1612/4/22 від 02.02.2022 .
8.Видаткова накладна № РН-0000018 від 04.02.2022.
9.ТТН №0122-32 від 03.02.2022 .
10.Додаткова угода № ЗП22-84956 до Договір поставки зерна №П-1612/4/22 від 02.02.2022.
11.Видаткова накладна № РН-0000019 від 04.02.2022.
12.ТТН №0122-31від 02.02.2022 .
13.Додаткова угода № ЗП22-90063 до Договору поставки №П-1621/4/22 від 18.02.2022.
14.Видаткова накладна № РН-0000025 від 18.02.2022 .
15.ТТН №1702-1 від 18.02.2022 .
16.Додаткова угода № ЗП22-90065 до Договору поставки №П-1622/4/22 від 19.02.2022.
17.Видаткова накладна № РН-0000026 від 19.02.2022 .
18.ТТН №1702-2 від 18.02.2022 .
Відповідно на частину реалізації на яку виникло перша подія були зареєстровані податкові накладні:
-податкова накладна № 1 від 02.02.2022 - 516406,96 грн в т.ч. ПДВ 20%;
-податкова накладна № 2 від 02.02.2022 - 546858,25 грн в т.ч. ПДВ 20%;
-податкова накладна № 4 від 04.02.2022 - 525150,30 грн в т.ч. ПДВ 20%;
-податкова накладна № 5 від 04.02.2022 - 552005,37 грн в т.ч. ПДВ 20%;
-податкова накладна № 14 від 18.02.2022 - 501895,16грн в т.ч. ПДВ 20%;
-податкова накладна № 15 від 19.02.2022 - 471651,68грн в т.ч. ПДВ 20%.
Також був доданий, у розрізі всіх операцій, журнал - ордер по рахунку 361 за лютий 2022р.
Підставою для зупинення податкових накладних, як зазначено в квитанціях, зазначено п.1 Критерій ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
17.08.2022 року Позивач отримав Рішення № 7220215/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 18.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація - не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
17.08.2022 року Позивач отримав Рішення № 7220217/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 19.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація - не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
17.08.2022 року Позивач отримав Рішення № 7220212/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 04.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація - не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
17.08.2022 року Позивач отримав Рішення № 7220214/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 04.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація - не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
17.08.2022 року Позивач отримав Рішення № 7220216/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 02.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація - не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
17.08.2022 року Позивач отримав Рішення № 7220213/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 02.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація - не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
Не погодившись з такими рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Отже, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами ПК України.
За приписами абзаців "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю, про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних, є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до п. 2 Порядку №1246 податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Дане положення кореспондує п. 201.16 ст. 201 ПК України.
Відповідно до п. 5 Порядку зупинення №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно п. 6 Порядку зупинення №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 10 Порядку зупинення №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації, та в якій зазначається, зокрема, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку (п. 11 Порядку зупинення №1165).
У свою чергу, механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначається Порядком №520.
Відповідно до п. 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п. 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, закріплено у пункті 5 Порядку №520, і може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
За правилами п. п. 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
При цьому, згідно п. 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
На виконання вимог чинного законодавства Позивачем засобами електронного документообігу відповідачу були направлені повідомлення разом з поясненнями щодо фактичного здійснення господарських операцій, а також документи на підтвердження зазначених у поясненнях обставин.
Однак, всупереч наданим документам, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій, Відповідачем-1 прийняті оскаржувані Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.08.2022 року:
-рішення № 7220215/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 18.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних -рішення № 7220217/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 19.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-рішення № 7220212/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 04.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-рішення № 7220214/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 04.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-рішення № 7220216/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 02.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-рішення № 7220213/35274787, в якому зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 02.02.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
У всіх оскаржуваних рішеннях зазначено про відмову в реєстрації на підставі ненадання платником податків письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено.
В якості додаткової інформації зазначено, що не можливо підтвердити перевезення товару за відсутності виробничих потужностей та трудових ресурсів у виконавця наданих послуг.
Додатком 2 до Порядку №520 затверджено форму рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, відповідно до якої передбачено, що у разі прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної з підстави неподання платником податків копій первинних документів згідно переліку, необхідно підкреслити конкретні документи в переліку, які не подані платником податків.
Однак, в оскаржуваних рішеннях, чітко не зазначено яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а також мотивів неврахування поданих позивачем пояснень та копій документів. Контролюючим органом не підкреслено, яких саме первинних документів з переліку не надано позивачем, що ставить під сумнів обґрунтованість висновків відповідача про неподання таких первинних документів.
При цьому Позивачем були подані всі документи, які у повній мірі підтверджують факт здійснення господарських операцій за якими складено:
- податкову накладну № 1 від 02.02.2022 року на загальну суму коштів 516406.96 грн. в тому числі ПДВ 63 418.40 грн.;
- податкову накладну № 2 від 02.02.2022 року на загальну суму коштів 546 858.25 грн. в тому числі ПДВ 67 418.40 грн.;
- податкову накладну № 4 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 525 150.30 грн. в тому числі ПДВ 64 492.14 грн.;
- податкову накладну № 5 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 552 005.37 грн. в тому числі ПДВ 67 790.13 грн.;
- податкову накладну № 14 від 18.02.2022 року на загальну суму коштів 501 895.16 грн. в тому числі ПДВ 61 636.25 грн.;
- податкову накладну № 15 від 19.02.2022 року на загальну суму коштів 471 651.68 грн. в тому числі ПДВ 57 922.14 грн.
Загальними вимогами, які висуваються до індивідуальних актів, як актів правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
У свою чергу, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт відповідних Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Судова практика вирішення податкових спорів виходить з презумпції добросовісності платника, тобто з презумпції економічної виправданості дій платника, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність відомостей у бухгалтерській та податковій звітності платника.
Не повідомлення Позивача по справі про обгрунтовані підстави для прийняття Відповідачем рішення про внесення Позивача до переліку ризикових платників та не зрозумілі підставі про відмову в реєстрації позбавляє Позивача можливості своєчасно усунути виявлені контролюючим органом недоліки, якщо такі існують та які стали підставою для зупинення реєстрації поданих ним податкових накладних. Віднесення Позивача до переліку ризикових суб'єктів господарювання є неправомірним та таким, що приводить до зупинення реєстрації податкових накладних Позивача та блокує діяльність підприємства.
Будь-які рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Таким чином, зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних суттєво впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки. Також таке рішення спричиняє негативні наслідки і для контрагентів позивача, що призводить до відмови в подальшому вступати в ділові стосунки з позивачем, що наносить шкоду для господарської діяльності Позивача, його ділової репутації тощо, а в подальшому призводить до недоотримання коштів (податків) до Державного бюджету України.
Зважаючи на наведене вище, судом встанволено, що оскаржувані рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області є протиправними та підлягають скасуванню.
Від так Державну податкову службу України необхідно зобов'язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 02.02.2022, № 2 від 02.02.2022, № 4 від 04.02.2022, № 5 від 04.02.2022, № 14 від 18.02.2022, № 15 від 19.02.2022 датою її фактичного надходження.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства "Сапфір-М.М." підлягає стягненню судовий збір в розмірі 14886,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Фермерського господарства "Сапфір-М.М." (вул.Гагаріна, 24, с.Хоробичі, Городнянський район, Чернігівська область,15122) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000), Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м. Київ) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220215/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14 від 18.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 14 від 18.02.2022 на загальну суму коштів 501 895.16 грн. в тому числі ПДВ 61 636.25 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 № 7220217/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 15 від 19.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 15 від 19.02.2022 року на загальну суму коштів 471 651.68 грн. в тому числі ПДВ 57 922.14 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220212/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 04.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 5 від 04.02.2022 на загальну суму коштів 552 005.37 грн. в тому числі ПДВ 67 790.13 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220214/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 4 від 04.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову № 4 від 04.02.2022 року на загальну суму коштів 525 150.30 грн. в тому числі ПДВ 64 492.14 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220216/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 02.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову № 2 від 02.02.2022 на загальну суму коштів 546 858.25 грн. в тому числі ПДВ 67 418.40 грн. датою її фактичного надходження - 10 червня 2022 року
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 17.08.2022 №7220213/35274787 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 02.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 02.02.2022 .
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби в Чернігівській області та Державної податкової служби України солідарно за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства «Сапфір-М.М.» судові витрати в розмірі 14886,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 05 грудня 2022 року.
Суддя С.Л. Клопот