Ухвала від 05.12.2022 по справі 600/7148/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відстрочення виконання судового рішення

05 грудня 2022 р. м. Чернівці Справа №600/7148/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Чернівецької міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходилась справа за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Дрищенюк Марія Михайлівна до Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №600/7148/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.11.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,- задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 1 рішення 9 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №449 від 28.09.2021 "Про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі безоплатно у власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 ". Зобов'язано Чернівецьку міську раду прийняти рішення яким затвердити проект відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0560 га (кадастровим номером 7310136900:48:004:0178), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.10) та передати її у власність ОСОБА_1 .

28.11.2022 Чернівецька міська рада звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду із заявою про відстрочку виконання рішення суду, в якій просила відстрочити виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №600/7148/21-а строком на один місяць, після завершення воєнного стану в Україні.

В обґрунтування вказаної заяви, заявник зазначав, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022, під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Таким чином, виконання рішення суду можливе лише після скасування воєнного стану, у зв'язку з чим представник просить відстрочити виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №600/7148/21-а строком на один місяць, після завершення воєнного стану в Україні.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 29.11.2022 призначено заяву до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 10:00 год. 02.12.2022.

Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явилися, призначене на 02.12.2022 о10:00 год. Просили суд розглянути заяву без їх участі.

Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, варто зазначити наступне.

Порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначено статтею 378 КАС України.

Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

З аналізу зазначених норм вбачається, що задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання судового рішення (відсутність присудженого майна в натурі, відсутність коштів на рахунку, стихійне лихо тощо).

Разом з тим, перелік підстав, що ускладнюють виконання судового рішення та є підставою для відстрочення його виконання не є вичерпним. Підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому ці обставини повинні бути доведеними заявником.

Отже, підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк.

Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто, такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указами Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.07.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, затвердженими відповідними Законами України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого востаннє продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року на 90 діб, а саме до 19.02.2023 року.

Відповідно до статей 1, 7 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" №389-VIII від 12.05.2015 воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено. До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.

Законом України №2145-XI від 24.03.2022 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022, внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.

У свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX внесено зміни до законодавчих актів України, а саме розділ X "Перехідні положення "Земельного кодексу України" доповнено пунктом 27 такого змісту: "27. Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) забороняється безоплатна передача державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації".

Окрім цього, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 "Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб" визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні та поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви Чернівецької міської ради про відстрочення виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №600/7148/21-а

На підставі викладеного, керуючись частиною 1 статті 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника Чернівецької міської ради про відстрочення виконання рішення суду - задовольнити.

2. Відстрочити виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №600/7148/21-а строком на один місяць після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Згідно статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 КАС України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя В.О. Григораш