про залишення позовної заяви без руху
05 грудня 2022 р. м. Чернівці Справа №600/4090/22-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянув матеріали за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, управління соціальної політики Нікопольської міської ради, Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
29.11.2022 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, управління соціальної політики Нікопольської міської ради, Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області з такими позовними вимогами:
визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області щодо не виплати йому допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі за березень, квітень, травень та червень 2022 року;
визнати протиправною бездіяльність управління соціальної політики Нікопольської міської ради щодо не виплати йому допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі за березень, квітень, травень та червень 2022 року;
зобов'язати Сторожинецьку міську раду Чернівецького району Чернівецької області виплатити належну йому допомогу на проживання, як внутрішньо переміщеній особі за березень, квітень, травень та червень 2022 року у розмірі по 2000,00 грн в місяць, всього 8000 (вісім тисяч) грн 00 коп.
Відповідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (ч. 2 ст. 171 КАС України).
Перевіривши наявність передумов та існування правових підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, визначених ст. 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як вбачається із позовної заяви, позивач зазначає відповідачами управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, управління соціальної політики Нікопольської міської ради та Сторожинецьку міську раду Чернівецького району Чернівецької області.
Водночас, зазначаючи у позові відповідачем управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, позивач не обґрунтував звернення своїх вимог саме до цього суб'єкта владних повноважень та не вказав зміст позовних вимог, звернених до нього.
Зокрема, позивачем до позовної заяви не надано докази звернення до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області із заявою щодо отримання допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі за березень, квітень, травень та червень 2022 року та отриманні від вказаного органу відмови у такій виплаті.
Крім того, позивачем до позовної заяви не надано лист від 15.09.2022 року №05-23/2243, яким позивача повідомлено, що із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги ВПО до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області не звертався.
Разом із цим, позивачем не обґрунтовано звернення своїх вимог і до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області та не вказано зміст позовних вимог, звернених до цього суб'єкта владних повноважень
Відтак, відомостей про порушення прав позивача управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області та Сторожинецькою міською радою Чернівецького району Чернівецької області позивачем не зазначено.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачу строк для їх усунення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 169, 241 та 248 КАС України, суд, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Григораш