Рішення від 01.12.2022 по справі 580/5164/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2022 року справа № 580/5164/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нездійснення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за період 2019-2021 роки, тобто за три роки, що передують року звернення із заявою від 22.08.2022 року про призначення пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 22.08.2022 року перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за період 2019-2021 роки, із урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що після призначення пенсії по інвалідності вона продовжила працювати, набула страховий стаж 24 календарних місяці та її вперше переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, тому при обчисленні пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки 2019-2021, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.

До суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому представник позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. В обґрунтування позиції зазначено, що для визначення розміру пенсії позивача необхідно застосовувати показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Відповідач зазначає, що підстав для обрахування пенсії позивача виходячи з розміру пенсії за три календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії, не існує, оскільки такий показник при переведенні на інший вид пенсії є незмінним.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності з 21.06.2016 згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

На підставі особистої заяви від 22.08.2022 позивача переведено з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом №1058 з 22.08.2022.

06.09.2022 позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити обчислення її пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058 із застосуванням середньої заробітної плати в Україні з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки.

Як зазначено у листі відповідача від 05.10.2022 №5782-5603/К-02/8-2300/22, відповідачем для обчислення пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки помножений на відповідні коефіцієнти збільшення середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2019-2022 роки.

Не погодившись з діями відповідача позивач звернулась з адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В свою чергу, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Виняток становить лише перше переведення особи з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, за умови наявності у особи страхового стажу, набутого після виходу на пенсію за віком не менш як 24 місяці.

Так, встановлені обставини справи свідчать, що пенсію по інвалідності позивачу призначено 21.06.2016 року, після призначення пенсії по інвалідності позивач продовжувала працювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, період додатково набутого страхового стажу після призначення пенсії становив понад 24 місяці. (а.с. 15-18).

Як встановлено судом, за даними офіційного сайту Пенсійного фонду України (https://www.pfu.gov.ua) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2022 рік становить 10846,37 грн. Зазначені обставини є загальновідомими, тому згідно ч. 3 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню.

Натомість, як вбачається з рішення відповідача №971010303573 від 20.09.2022 та підтверджено в листі відповідача від 05.10.2022 №5782-5603/К-02/8-2300/22, ним при обрахунку розміру пенсії використано середньомісячний заробіток за три попередні 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн., що суперечить вимогам абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058.

Отже, позивач набула право на врахування показника середньої заробітної плати (доходу) за 2019, 2020, 2021 роки під час призначення пенсії за віком з 22.08.2022 року, як особа, яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та її додатково набутий стаж становить 24 місяці.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нездійснення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 роки, що передують року звернення із заявою від 22.08.2022 про призначення пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 22.08.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, із урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО