Справа № 560/8940/22
іменем України
05 грудня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Старокостянтинівської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Старокостянтинівської міської ради від 17 грудня 2021 №54п.425/8/VIII та зобов'язати повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулась до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зі зміною виду цільового призначення), яка розташована у межах території, повноваження розпорядника землями на якій виконує відповідач. Рішенням Старокостянтинівської міської ради їй було відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що земельна ділянка відноситься до нерозподілених земельних ділянок, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, кооперативам, акціонерним товариствам на праві колективної власності. Позивачка вважає, що підстава відмові є протиправною, так як не відповідає вимога Земельного кодексу.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві Старокостянтинівська міська рада просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає нотаріальну посвідчену згоду на поділ чи об'єднання земельної ділянки користувачів земельної ділянки. У 2007 році ділянку передано Приватному підприємству "Агрофірма Чудова земля" в користування строком до 21 грудня 2021. Оскільки бажана позивачкою земельна ділянка перебуває у користуванні, підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 були відсутні. Враховуючи це, вважає, що рішення від 17 грудня 2021 №54 п.425/8/VIII прийняте відповідності до норм чинного законодавства України.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 звернулась до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі зміною виду використання земельної ділянки (з ведення товарного сільськогосподарського виробництва на ведення особистого селянського господарства) зі складу земельної ділянки, розташованої на території Березненського старостинського округу Старокостянтинівської МТГ Хмельницької області, кадастровий номер 6824280700:08:041:0002, з метою подальшої передачі у власність.
Рішенням Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області від 17 грудня 2021 №54п.425/8/VIII ОСОБА_1 відмовлено у надані дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка відноситься до нерозподілених земельних ділянок, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, кооперативам, акціонерним товариствам на праві колективної власності.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частинами 6, 7 статті 118 ЗК України визначено, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Отже, за результатами розгляду відповідної заяви громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.
Разом з цим, така відмова повинна бути вмотивована, оформлена належним чином та прийнята виключно з підстав, встановлених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність визначений частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.
У той же час, відповідач в оскаржуваному рішенні зазначив іншу підставу відмови у наданні дозволу ніж та, яка зазначена в ч.7 ст.118 ЗК України, і ця підстава відмови фактично не відображає будь-які обставини, які тим чи іншим чином обмежують право особи на задоволення її вимог.
Таким чином, вимоги Земельного кодексу України Старокостянтинівською міською радою дотримані не були. Враховуючи це, суд вважає, що спірне рішення відповідача від 17.12.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, суд враховує наступне.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 N 64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 N 2102-IX, з 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб, строк дії якого продовжувався неодноразово і на даний час триває.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24 березня 2022 N2145-IX розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнений пунктом 27, відповідно до якого під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема: 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Відтак, відповідач може повторно розглянути заяву позивачки та прийняти відповідне рішення лише після закінчення в Україні дії воєнного стану.
Враховуючи те, що відповідач не довів правомірність наданої позивачці відмови, позов слід задоволити частково ( з урахуванням положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану")
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Старокостянтинівської міської ради від 17 грудня 2021 №54п.425/8/VIII "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки".
Зобов'язати Старокостянтинівську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зі зміною виду цільового призначення)
у місячний строк з дати закінчення дії в Україні воєнного стану ( та за відсутності інших встановлених діючим законодавством прямих обмежень щодо можливості розгляду цього питання),
та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України, в межах наданих повноважень.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 грудня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Старокостянтинівська міська рада (вул. К.Острозького, 41,м.Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , код ЄДРПОУ - 04060766)
Головуючий суддя І.С. Козачок