Рішення від 05.12.2022 по справі 520/3244/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2022 р. справа №520/3244/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григорова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) третя особа: Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (вул. Адміністративна, буд.10, м.Зміїв, Харківська область,63404, код ЄДРПОУ04059026) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії (третя особа: Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якому просить суд:

- визнати протиправним, скасувати рішення/відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, оформленого листом від 25.11.2021 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити у встановленому Законом порядку на користь ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , звернувся до відповідача з заявою про отримання допомоги на поховання. Відповідач відмовив в задоволенні цієї заяви, посилаючись на те, що необхідно надати свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, на прізвище ОСОБА_2 . Позивач вважає відмову відповідача незаконною.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.02.2022р. відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, яка віднесена до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022р. № 75 (із змінами), розгляд справи було відтерміновано.

Відповідач та третя особа, повідомлені належним чином через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" про відкриття провадження у справі, а також про можливість надати до суду відзив на позовну заяву у встановлений судом строк.

Ухвалою суду від 11.10.2022р. від відповідача витребувано докази, а саме: документи, які слугували підставою для ухвалення рішення про відмову у задоволенні прохання позивача та запропоновано надати пояснення з приводу вказаних доказів.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 27.10.2022р. було подано відзив на адміністративний позов, у якому останній зазначив, що Управління у спірних правовідносинах діяло згідно чинного законодавства, просив в задоволенні позовних вимог відмовити. Також надано докази на вимогу ухвали суду та клопотання про поновлення строку для надання відзиву. Враховуючи наведене вищі міркування щодо віднесення м. Харкова до територій, на яких ведуться воєнні (бойові) дій, суд знаходить за можливе поновити відповідачу строк для подання відзиву та долучити його до справи.

Третя особа - Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) своїм правом на подання пояснень не скористався, без зазначення причин цього.

Суд зазначає, що відповідно до положень ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

З урахуванням викладеного суд вважає можливим розгляд та вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, які є достатніми та належними.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , звернулася до відповідача з заявою від 04.06.2021 року про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

При цьому він вказував, що здійснив поховання ОСОБА_2 , а відтак має право на виплату зазначеної компенсації.

Рішенням відділу опрацювання пенсійної документації від 08.06.2021 №1 управління з питань виплати пенсії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачеві було відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку з тим, що не співпадають паспортні дані померлого зі свідоцтвом про смерть виданого на ім'я ОСОБА_2 .

В зв'язку із наведеним позивач звернувся до суду з приводу встановлення факту неправильності актового запису та рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 29.09.2021 року по справі №621/2230/21 було встановлено факт неправильності актового запису №599 від 25.05.2021, складеного Зміївським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про смерть ОСОБА_2 в частині зазначення прізвища померлого " ОСОБА_3 " замість вірного " ОСОБА_4 "; зобов'язано Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерстві Юстиції (м. Харків) внести зміни до актового запису № 599 від 25.05.1921 про смерть ОСОБА_2 в частині зазначення прізвища померлого, змінивши в графі "Прізвище" з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ".

Позивач вдруге звернулася до відповідача з заявою від 12.11.2021 р. № 26232/Т-2000-21 про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Листом від 25.11.2021 р. №2000-0403-8/147705 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що для отримання допомоги на поховання за померлого необхідно надати свідоцтво про смерть та Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, на прізвище ОСОБА_2 .

Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 53 Закону №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Відповідно до п. 5.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Як встановлено судом зі змісту листа від 25.11.2021 р. №2000-0403-8/147705 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивачем не було надано до органу Пенсійного фонду свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть щодо громадянина ОСОБА_2 (з урахуванням обставин, встановлених рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 29.09.2021 року по справі №621/2230/21). Відповідач зазначив позивачу, що для виплати відповідної допомоги на поховання необхідно надання саме свідоцтва та витягу із вказанням вірного прізвища померлого. Згідно відзиву на позовну заяву відповідач вказав, що після виконання рішення суду від 29.09.2021 року по справі №621/2230/21 та внесенні відповідних змін до актового запису № 599 від 25.05.2021р., ГУ ПФУ у Харківській області буде виплачено позивачу допомогу на поховання ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що згідно Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління ПФ У країни від 22.12.2014 № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: 1) забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; 2) планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; 3) організовує роботу управлінь Фонду щодо: забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства; ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, внесення відомостей до них та їх використання; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; застосування фінансових санкцій та нарахування пені, передбачених законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій; призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством; 4) забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); 5) здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” ; 6) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за цільовим використанням коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; 7) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати; 8) застосовує фінансові санкції, передбачені законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій; 9) організовує первинний бухгалтерський облік та звітність в управліннях Фонду, одержує в установленому порядку статистичну й бухгалтерську звітність, складає зведені бухгалтерські звіти та баланси, забезпечує своєчасне їх подання відповідним органам; 10) надає управлінням Фонду допомогу у вирішенні питань матеріально-технічного забезпечення; 11) організовує професійну підготовку та підвищення кваліфікації працівників, узагальнює та поширює прогресивні форми і методи роботи; 12) проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення; 13) інформує громадськість про свою діяльність; 14) здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг; 15) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики стосовно державної таємниці та інформації з обмеженим доступом, контроль за її збереженням у головних управліннях Фонду; 16) узагальнює та аналізує результати роботи головного управління Фонду та управлінь Фонду, вносить відповідні пропозиції правлінню Фонду; 17) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Отже, органи пенсійного фонду не наділені компетенцією встановлення фактів та усунення розбіжностей у документах, що надаються заявниками, а тому відповідачем правомірно відмовлено позивачеві у виплаті допомоги, оскільки документи щодо найменування прізвища померлого пенсіонера мали розбіжності.

Таким чином, в даній справі відмова відповідача щодо виплати позивачу допомоги на поховання обгрунтована тим, що позивачем не було подано до органу Пенсійного фонду України належні документи, зокрема, свідоцтво про смерть пенсіонера, що зумовлено неправильністю актового запису. Дана обставина позивачем не спростована. Доводи позовної заяви про те, що позивач не може в силу приписів нормативних актів отримати повторне свідоцтва про смерть та про наявність у відповідача копії рішення Зміївського районного суду Харківської області від 29.09.2021 року по справі №621/2230/21, яким встановлено неправильність актового запису, не змінює тієї обставини, що вказаним рішенням суду не було покладено на відповідача обов'язок з його виконання, натомість вчинити дії було зобов'язано Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

За таких обставин протиправних дій з боку відповідача судом не встановлено.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність в їх задоволенні відмовити.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 9, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) третя особа: Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (вул.Адміністративна, буд.10, м.Зміїв, Харківська область,63404, код ЄДРПОУ04059026) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 05.12.2022р.

Суддя .В. Григоров