05 грудня 2022 року Справа № 480/14210/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації (далі - відповідач, Управління). Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником бойових дій та на підставі ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Однак за 2021 рік відповідач виплатив таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачено Законом. На звернення до відповідача з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги за 2021 рік отримав відмову. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невиплата зазначеної допомоги у повному обсязі порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Просить визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Охтирської РДА щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, як учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської РДА нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.04.2015 та на підставі ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги за 2021 рік, однак листом від 10.11.2021 № 01-16/07/2923 відповідач повідомив про відсутність підстав для доплати такої допомоги (а.с.11-12).
Суд вважає, що відмова відповідача провести донарахування та виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на наступне.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон).
На підставі ст. 4 Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
З 1 січня 1999 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, яким статтю 12 доповнено частиною такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".
Відповідно до ч.ч. 1, 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Матеріалами справи підтверджується, що на звернення до відповідача з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги за 2021 рік листом від 10.11.2021 відповідач повідомив, що у списках на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, що надійшли до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, позивач не включений, тому така виплата по Управлінню не проводилася (а.с.11-12).
Тобто Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації не здійснювало виплату позивачу спірної допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Так, у позовній заяві позивач зазначає, що у 2021 році разова грошова допомога до 5 травня була йому виплачена відповідачем не в повному обсязі. Разом з тим судом встановлено, що у 2021 році виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не здійснювалася відповідачем - Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації. Доказів перебування на обліку в Управлінні соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації як особи, яка має право на пільги як учасник бойових дій, та доказів на підтвердження виплати йому у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач суду не надав, ухвалу суду про витребування таких доказів не виконав.
Таким чином, Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації права позивача не порушувало, тому не має відповідати за пред'явленим до нього позовом. У свою чергу, позивач доводи позовної заяви доказами не підтвердив, всупереч вимогам ч. 1 ст. 77 КАС України протиправності відмови у здійсненні доплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій не довів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача, його дії відповідають критеріям правомірності, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко