про залишення позовної заяви без руху
02 грудня 2022 року Справа № 480/7843/22
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шаповал М.М., розглянувши матеріали позову керівника Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі служби у справах дітей Шосткинської міської ради та Шосткинської міської ради Сумської області до управління освіти Шосткинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся керівник Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі служби у справах дітей Шосткинської міської ради та Шосткинської міської ради Сумської області з позовом до управління освіти Шосткинської міської ради, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління освіти Шосткинської міської ради щодо нарахування та виплати випускникам загальноосвітніх навчальних закладів Шосткинської міської територіальної громади з числа дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", зобов'язавши управління освіти Шосткинської міської ради нарахувати одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку в розмірі, встановленому ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та виплатити випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що закінчили загальноосвітні навчальні заклади Шосткинської міської територіальної громади у 2021-2022 роках, кошти в сумі не менше 16464 грн на кожну дитину.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням ст.ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до норми ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Так, що позов підписано ОСОБА_1 , проте будь-яких доказів того, що зазначена особа є керівником Шосткинської окружної прокуратури до суду не надано. Тим більш, відомості про зазначену особу, як підписанта, відсутні у відкритому доступі в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Оскільки позов підписано, проте не надано відомостей про особу підписанта, то позивачу необхідно усунути недолік позовної заяви, шляхом надання до суду доказу на підтвердження повноважень підписанта позову.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з ч. 7 ст. 160 КАС України, у разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 131-1 Конституції України прокуратура здійснює: 1) підтримання публічного обвинувачення в суді; 2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; 3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право (ч. 3 ст. 5 КАС України).
Відповідно до частини 3 статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Частиною 4 статті 53 КАС України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 23 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) встановлено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Окремими абзацами частини 4 статті 23 Закону № 1697-VII установлено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень. Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб'єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
Таким чином, прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:
1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;
2) у разі відсутності такого органу.
"Не здійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
"Здійснення захисту неналежним чином" виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
"Неналежність" захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Прокурор підставою для звернення до суду в інтересах держави в особі служби в справах дітей Шосткинської міської ради та Шосткинської міської ради Сумської області визначає, що служба у справах дітей Шосткинської міської ради і Шосткинська міська рада заходи щодо захисту інтересів дітей в частині виплати одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку в розмірі, встановленому Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" і виплатити випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що закінчили загальноосвітні навчальні заклади Шосткинської міської територіальної громади у 2021-2022 роках не здійснювали, не подавали до суду позовів про стягнення на користь дітей одноразової грошової допомоги і це свідчить про порушення інтересів держави у сфері соціального захисту та охорони дитинства в частині забезпечення належного захисту гарантованих державою прав дітей, а також неналежний захист цих інтересів органом державної влади, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Так, прокурор зазначає, що:
1) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 9 класів Шосткинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 у 2021 році (наказ № 46 від 07.06.2021 "Про отримання свідоцтва про здобуття базової середньої освіти та переведення до 10 класу");
2) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має статус дитини-сироти, закінчила 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 у 2021 році (наказ № 24-у від 24.06.2021 "Про випуск учнів 11 класу зі школи, нагородження випускників");
3) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має статус дитини-сироти, закінчив 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 у 2021 році (наказ № 24-у від 24.06.2021 "Про випуск учнів 11 класу зі школи, нагородження випускників");
4) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , має статус дитини-сироти, закінчив 9 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 у 2021 році (наказ № 18-у від 12.06.2021 "Про випуск учнів 9 класів зі школи у 2021 році");
5) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчила 9 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 у 2021 році (наказ № 18-у від 12.06.2021 "Про випуск учнів 9 класів зі школи у 2021 році");
6) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчила 9 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 у 2021 році (наказ № 18-у від 12.06.2021 "Про випуск учнів 9 класів зі школи у 2021 році");
7) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 у 2021 році (наказ № 66-ОД від 25.06.2021 "Про введення в дію рішень педагогічної ради "Про випуск учнів 11 класу зі школи, нагородження похвальною грамотою "За особливі досягнення у вивченні окремих предметів" та нагородження золотою медаллю "За високі досягнення в навчанні");
8) ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 9 класів Шосткинського навчально-виховного комплексу: Шосткинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 - дошкільний навчальний заклад у 2021 році (наказ № 34-У від 27.08.2021 "Про відрахування зі списку учнів 10 класу ОСОБА_9 ");
9) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 11 у 2021 році (наказ № 70-У від 30.06.2021 "Про введення в дію рішення педагогічної ради від 30.06.2021 протокол № 7 "Про випуск учнів 11 класу зі школи");
10) ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , має статус дитини-сироти, закінчив 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 у 2021 році (наказ № 55 від 23.06.2021 "Про випуск учнів 11 класу у 2021 році");
11) ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , має статус дитини-сироти, закінчила 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 у 2021 році (наказ № 55 від 23.06.2021 "Про випуск учнів 11 класу у 2021 році");
12) ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 9 класів Воронізької загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів у 2021 році (наказ № 14-РУ від 18.06.2021 "Про відрахування");
13) ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , має статус дитини-сироти, закінчила 9 класів Ковгунівського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти у 2021 році (наказ № 09-у від 10.06.2021 "Про переведення та випуск учнів 9 класу";
14) ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 11 класів Чапліївської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів у 2021 році (наказ № 4-у від 27.06.2021 "Про випуск зі школи");
15) ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 11 класів Шосткинської спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 у 2022 році (наказ № 31-У від 21.06.2022 "Про введення в дію рішення педагогічної ради від 21.06.2022 року протокол № 16 "Про закінчення здобувачами освіти 11-го класу Шосткинської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 1, видачу свідоцтв про здобуття повної загальної середньої освіти");
16) ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 9 класів Шосткинської спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 у 2022 році (наказ № 27-У від 17.06.2022 "Про введення в дію рішення педагогічної ради від 17.06.2022 року протокол № 15 "Про видачу свідоцтв - здобувачам освіти про здобуття базової середньої освіти, переведення на наступний рік навчання");
17) ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , має статус дитини-сироти, закінчив 11 класів Шосткинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 у 2022 році (наказ № 43 від 07.06.2022 "Про випуск учнів 11-А класу", № 62 від 30.06.2022 "Про вручення свідоцтв про повну загальну середню освіту учням 11-А класу");
18) ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , має статус дитини-сироти, закінчила 11 класів Шосткинського навчально-виховного комплексу: Шосткинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 - дошкільний навчальний заклад у 2022 році (наказ № 45-ОД від 30.06.2022 "Про введення в дію рішення педагогічної ради від 30.06.2022, протокол № 10 "Про видачу документів про освіту учням 4, 9, 11 класів, випуск учнів 11 класу");
19) ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , має статус дитини-сироти, закінчив 11 класів Шосткинського навчально-виховного комплексу: Шосткинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 - дошкільний навчальний заклад у 2022 році (наказ № 45-ОД від 30.06.2022 "Про введення в дію рішення педагогічної ради від 30.06.2022, протокол № 10 "Про видачу документів про освіту учням 4, 9, 11 класів, випуск учнів 11 класу");
20) ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , має статус дитини-сироти, закінчила 9 класів Шосткинської спеціальної загальноосвітньої школи І-ІТ ступенів № 10 у 2022 році (наказ № 27-ОД від 15.06.2022 "Про затвердження рішення педагогічної ради від 15.06.2022 № 16 "Про випуск учнів 9-х класів Шосткинської спеціальної загальноосвітньої школи 1-11 ступенів № 10 Шосткинської міської ради Сумської області");
21) ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 9 класів Шосткинської спеціальної загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 10 у 2022 році (наказ № 27-ОД від 15.06.2022 "Про затвердження рішення педагогічної ради від 15.06.2022 № 16 "Про випуск учнів 9-х класів Шосткинської спеціальної загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 10 Шосткинської міської ради Сумської області");
22) ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , має статус дитини-сироти, закінчив 9 класів Шосткинської спеціальної загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 10 у 2022 році (наказ № 27-ОД від 15.06.2022 "Про затвердження рішення педагогічної ради від 15.06.2022 № 16 "Про випуск учнів 9-х класів Шосткинської спеціальної загальноосвітньої школи І-1І ступенів № 10 Шосткинської міської ради Сумської області");
23) ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 11 класів Шосткинської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 у 2022 році (наказ № 39 від 21.06.2022 "Про випуск учнів 11 класу у 2022 році");
24) ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчила 11 класів Воронізької загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів у 2022 році (наказ № 09-РУ від 17.06.2022 "Про відрахування");
25) ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, закінчив 11 класів Чапліївської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів у 2022 році (наказ № 8-у від 17.06.2022 "Про випуск зі школи");
26) ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , має статус дитини-сироти, закінчила 11 класів Клишківського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти у 2022 році (наказ № 6 від 17.06.2022 "Про здобуття повної загальної середньої освіти", яким після закінчення загальноосвітніх навчальних закладів Шосткинської міської територіальної громади управлінням освіти Шосткинської міської ради протиправно не виплачено одноразову грошову допомогу, передбачену ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" - випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Встановлений законодавством на 2021 рік прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років: із 1 січня 2021 року - 2395 грн; із 1 липня 2021 року - 2510 грн; із 1 грудня 2021 року - 2618 грн; на 2022 рік встановлений прожитковий мінімум для дітей від шести до 18 років: з 1 січня 2 618 грн, з 1 липня - 2 744 грн, з 1 грудня - 2 833 грн.
Позовні вимоги сформульовані прокурором таким чином, що мова йде, крім іншого, про зобов'язання управління освіти Шосткинської міської ради нарахувати одноразову грошову допомогу в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку в розмірі, встановленому ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та виплатити випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що закінчили загальноосвітні навчальні заклади Шосткинської міської територіальної громади у 2021-2022 роках, кошти в сумі не менше 16464 грн. на кожну дитину, тобто розмір прожиткового мінімуму взятий за період з 01 липня по 01 грудня 2022 року не залежно від року закінчення навчального закладу їх випускниками, а також без обґрунтування чому саме з 01 липня, а не на момент закінчення навчання, що згідно з наданих прокурором наказів сталося в червні 2021 та в червні 2022 року. Лише ОСОБА_9 був відрахований зі списків учнів комунальної установи "Шосткинський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 - дошкільний навчальний Шосткинської міської ради" у зв'язку з переходом на навчання до Шосткинського вищого професійного училища.
Відносно ОСОБА_9 прокурором не обґрунтовано чому саме ставиться питання про нарахування та виплату йому одноразової допомоги саме як випускнику в 2021 році комунальної установи "Шосткинський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 - дошкільний навчальний Шосткинської міської ради", а не випускнику Шосткинського вищого професійного училища в 2022 році.
Крім ОСОБА_9 , згідно зі списком дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із числа випускників 2021-2022 років, що вказані в позові прокурора, всі вони продовжили навчання в інших закладах, прокурор також не надав жодних відомостей щодо того, чи отримував хтось з цих учнів одноразову грошову допомогу після закінчення інших навчальних закладів.
16 вересня 2021 року наказом Міністерства соціальної політики України № 518 "Про затвердження примірних положень про службу у справах дітей" затверджено Примірне положення "Про службу у справах дітей міської, районної у місті ради", яким визначено основні завдання та повноваження, права служби у справах дітей сільської, селищної ради.
Також прокурором надано копію Положення "Про службу в справах дітей Шосткинської міської ради", затвердженого рішенням XX сесії V скликання Шосткинської міської ради від 20.02.2009, однак ні в примірному Положенні "Про службу у справах дітей міської, районної у місті ради" ні в Положенні "Про службу в справах дітей Шосткинської міської ради" повноважень самостійно звертатися до суду з позовами в інтересах дітей не передбачено.
Крім того, прокурор вважає, що відповідачем у справі має бути суб'єкт владних повноважень - управління освіти Шосткинської міської ради, оскільки останнє є розпорядником бюджетних коштів на забезпечення діяльності закладів загальної середньої освіти Шосткинської міської територіальної громади, що підтверджується листом Управління освіти за № 01- 29/727 від 29.09.2022.
Жодного обґрунтування чому саме розпорядник бюджетних коштів - управління освіти Шосткинської міської ради має бути відповідачем у справі про визнання бездіяльності щодо невиплати одноразової допомоги прокурор також не зазначив, хоч згідно ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, ... одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Тобто, обов'язок щодо надання одноразову грошову допомогу покладено на навчальний заклад, а не на установу, бухгалтерія якої обслуговує цей навчальний заклад.
Установчих документів щодо навчальних закладів, випускники яких не отримали вказаної одноразової допомоги не надано.
Правильне визначення із суб'єктом відповідача по справі має важливе значення для визначення чи буде спір мати публічно-правовий характер.
Аналізуючи заявлені позовні вимоги, а саме: визнати протиправною бездіяльність управління освіти Шосткинської міської ради щодо нарахування та виплати випускникам загальноосвітніх навчальних закладів Шосткинської міської територіальної громади з числа дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", зобов'язавши управління освіти Шосткинської міської ради нарахувати одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку в розмірі, встановленому ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та виплатити випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що закінчили загальноосвітні навчальні заклади Шосткинської міської територіальної громади у 2021-2022 роках, кошти в сумі не менше 16464 грн на кожну дитину слідує зробити висновок, що такі позовні вимоги не можуть бути направлені на захист інтересів держави, а направленні на захист особистих майнових прав двадцяти шести фізичних осіб - випускників різних років та різних загальноосвітніх навчальних закладів Шосткинської міської територіальної громади.
Серед двадцяти шести вказаних випускників є дев'ять що досягли повноліття на момент звернення прокурора з вказаним позовом, а саме:
1) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
2) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
3) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
4) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
5) ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
6) ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
7) ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
8) ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ;
9) ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_18 .
Згідно ст. 34 Цивільного кодексу України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).
Згідно діючого законодавства, ст. 59 Цивільного кодексу України, піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
В силу ст. 69 Цивільного кодексу України піклувальник над неповнолітньою особою зобов'язаний дбати про створення для неї необхідних побутових умов, про її виховання, навчання та розвиток та зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Крім того, згідно письмової відповіді служби в справах дітей Шосткинської міської ради № 22/368 від 03.10.2022 слідує, що всі діти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах міста Шостки влаштовані до сімейних форм навчання. Також в цій відповіді служба в справах дітей зазначає, що питання надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, регулюється Законом України "Про держану допомогу сім'ям з дітьми" та прийнятими відповідно до цього Закону нормативно-правовими актами.
Згідно з вказаним Законом України "Про держану допомогу сім'ям з дітьми": сім'я з дітьми - поєднане родинними зв'язками та зобов'язаннями щодо утримання коло осіб, у якому виховуються рідні, усиновлені діти, а також діти, над якими встановлено опіку чи піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу.
Також відповідно до Порядку "Призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 в чинній редакції, він визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Стаття 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" № 2342-IV регулює повне державне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Прокурор не навів жодних правових та фактичних обґрунтувань застосування саме положень цієї статті Закону № 2342-IV, і не застосування Закону України "Про держану допомогу сім'ям з дітьми" та прийнятого на його виконання діючого законодавства.
Прокурором у позовній заяві не зазначено дані випускників загальноосвітніх навчальних закладів Шосткинської міської територіальної громади (їх місце знаходження, наявність піклувальників та інша інформація) фактично в інтересах яких, останній звертається до суду, не зазначено відомості про їх законних представників, хоч у письмовій відповіді служби в справах дітей Шосткинської міської ради № 22/368 від 03.10.2022 вказано, що всі діти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах міста Шостки влаштовані до сімейних форм навчання.
Встановлення обставин, що свідчать про відсутність у прокурора підстав для представництва інтересів держави, а отже і права на звернення до суду, є перешкодою для розгляду справи по суті.
Враховуючи, що прокурор не обґрунтував приведені вище обставини та не підтвердив підстав представництва, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням строку для усунення недоліків шляхом надання до суду підтвердження підстав для представництва інтересів держави прокурором.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву керівника Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі служби у справах дітей Шосткинської міської ради, Шосткинської міської ради Сумської області до Управління освіти Шосткинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Шаповал