05 грудня 2022 року Справа № 480/1492/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області (далі - відповідач). Свої вимоги обґрунтовує тим, що 12.02.2020 він звернувся з заявою до відповідача, в якій просив передати безоплатно у власність із земель комунальної власності, земельну ділянку площею 2 гектара для ведення особистого селянського господарства. Розглянувши дану заяву відповідачем на 35 сесії 7 скликання було прийнято рішення від 04.03.2020 № 35/32, у відповідності до якого позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0.30 гектара, замість бажаної в 2 гектара. Не погодившись з даним рішенням позивач подав заяву до відповідача, в якій просив скасувати рішення 35 сесії 7 скликання Вільшанської сільської ради від 04.03.2020 № 35/32, як таке, що не базується на нормах закону, прийняте без врахування ст. 118 Земельного кодексу України та як наслідок є незаконним та протиправним. Розглянувши дану заяву відповідачем на 43 сесії 7 скликання було прийнято рішенням від 03.11.2020 № 43/24, у відповідності до якого минуле рішення 35/32 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 площею 0.30 гектара" було скасовано. На цій же сесії рішенням № 43/25 позивачеві було надано дозвіл розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність з зазначенням такої самої, як і в попередньому рішенні площі 0.30 гектара. Не погодившись з даним рішенням позивач звернувся до суду, 07.07.2021 рішенням Сумського окружного адміністративного суду справі № 480/2870/21 адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії було задоволено частково.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду відповідачем було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 . Відповідно до рішення Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області № 12/130 від 28.08.2021 позивачеві було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,30 гектара.
Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач звернулася до суду із цим позовом, оскільки, на його думку, відповідачем порушено ст. 121 Земельного кодексу України, якою передбачено право особи на отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, а не 0,30 га.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області № 12/130 від 28 серпня 2021 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 "; зобов'язати Вільшанську сільську раду Роменського району Сумської області у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили прийняти рішення про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки площею 2 гектара для ведення особистого селянського господарства, у відповідності до наданої ним заяви від 12 лютого 2020 року.
Відповідачем відзив на позовну заяву не надано.
Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач звернувся до голови Вільшанської громади з клопотанням від 12.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована за межами населених пунктів на території Зеленківської сільської ради (а.с. 8).
Розглянувши заяву позивача, Вільшанська сільська рада Недригайлівського району Сумської області прийняла рішення від 04.03.2020 № 35/32, яким вирішила надати дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,30 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Зеленківського старостинського округу Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області відповідно до доданих графічних матеріалів (а.с.12).
22.09.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив скасувати рішення від 04.03.2020 № 35/32 Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " як таке, що не ґрунтується на повному та об'єктивному дослідженні доводів, викладених у заяві від 12 лютого 2020 року, а саме: в безпідставному зменшенні розміру земельної ділянки, яка зазначена в прохальні частині заяви з 2 гектарів до 0,3 гектарів. Також у заяві позивач просив прийняти нове рішення згідно з яким надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 2 гектара для ведення особистого селянського господарства на підставі ст. 118, 121 Земельного Кодексу України (а.с.12).
Розглянувши заяву ОСОБА_1 від 22.09.2020, Вільшанська сільська рада Недригайлівського району Сумської області прийняла рішення від 03.11.2020 № 43/24, яким вирішила скасувати рішення 35 сесії 7 скликання Вільшанської сільської ради від 04.03.2020 року № 35/32 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ".
Також, за результатами розгляду заяви позивача від 22.09.2020 відповідач прийняв рішення від 03.11.2020 № 43/25, яким вирішено надати дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,30 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Зеленківського старостинського округу Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області відповідно до доданих графічних матеріалів (а.с.15).
Не погодившись з таким рішенням відповідача позивач оскаржив його в судовому порядку.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 по справі № 480/2870/21 визнано протиправним та скасовано рішення 43 сесії 7 скликання Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області № 43/25 від 03.11.2020 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ". Зобов'язано Вільшанську сільську раду Роменського району Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки розміром 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, у відповідності до наданої ним заяви від 12.02.2020.
Рішенням дванадцятої сесії восьмого скликання Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області від 28.08.2021 № 12/130 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ", з посиланням на велику кількість заяв, що надходять до Вільшанської сільської ради про отримання громадянами безоплатно в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, обмежену кількість земельних ділянок, що придатні для ведення особистого селянського господарства, не допущення порушення принципу рівності громадян у конституційних правах, вирішено надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,30 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населеного пункту на території Зеленківського старостинського округу Вільшанскої сільської ради Недригайлівського району Сумської області (а.с.22).
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом. При цьому позивачем обгрунтовується протиправність такого рішення саме безпідставністю звуження обсягу його права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки в межах встановленого законом розміру 2 га.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, суд зазначає, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства мають право звернутися з відповідним клопотанням, з наданням відповідних документів.
Суд зазначає, що Земельним кодексом України визначено порядок розгляду даної категорії питань, та зазначається, що відповідний орган місцевого самоврядування розглянувши питання про надання земельної ділянки для особистого селянського господарства надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою, або мотивовану відмову.
Отже розгляд заяви позивача може завершитись її задоволенням, або вмотивованою відмовою у ненаданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Разом з тим ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що за результатами розгляду, зокрема, клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, Вільшанською сільською радою повинно прийматися відповідне умотивоване рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою або про відмову в його наданні.
Як встановлено судом, спірним рішенням від 28.08.2021 Вільшанською сільською радою надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,30 га.
Однак, у заяві від 12.02.2021 позивач просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га.
Так, відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектарів.
Тобто у своїй заяві позивач вказав площу земельної ділянки, яку він бажає отримати у власність із земель комунальної власності, в межах норм безоплатної приватизації встановлених Земельним кодексом України, а саме 2 га.
Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 5923581700:02:003:1423, в межах якої позивач просив надати земельну ділянку площею 2 га, загальна площа такої земельної ділянки 19,0173 га (а.с. 11).
У свою чергу, органи місцевого самоврядування, діючи в інтересах територіальної громади, мають право розпоряджатися землями комунальної власності з урахуванням будь-яких правомірних цілей, проте, вони не можуть ухвалювати правові акти, які не належать до їх повноважень або суперечать закону.
Отримання земельної ділянки в межах законодавчо визначеного розміру не є порушенням принципу рівності громадян у конституційних правах і свободах, рівності перед законом, встановленого ст. 24 Конституції України, оскільки в даному випадку принцип рівності забезпечується правом усіх громадян України на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності. Розмір же земельної ділянки, що надається може визначатись власником.
Однак, суд зазначає, що рішення органу влади за наслідками розгляду поданої заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою має бути чітко обґрунтоване та вмотивоване про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови, що узгоджується з абз. 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Водночас, суд зазначає, що оскаржуване рішення відповідача не містить обґрунтувань причин, з яких неможливо задовольнити заяву позивача у повному обсязі та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 2 га.
Посилання в оскаржуваному рішенні на велику кількість заяв, що надходять до Вільшанської сільської ради про отримання громадянами безоплатно в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, обмежену кількість земельних ділянок, що придатні для ведення особистого селянського господарства, суд не вбачає як обґрунтованою причиною, з якою не можливо задовольнити вимоги заяви позивача у повному обсязі, оскільки жодних доказів щодо кількості таких заяв чи доказів обмеженої кількості земельних ділянок для безоплатної передачі громадянам, матеріали справи не містять.
Наведене є об'єктивним свідченням невідповідності вказаного рішення вимогам обґрунтованості, адже спірне рішення не містить чіткого опису підстав та обґрунтування його прийняття, у той час як таким рішенням обмежується право позивача на отримання земельної ділянки площею, яка передбачена наведеними приписами Земельного кодексу України.
Водночас, суд зауважує, що надаючи позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки, розташованої на території Зеленківського старостинського округу Вільшанськоїсільської ради Недригайлівського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства, відповідач належним чином не обґрунтував неможливості надання такого дозволу щодо земельної ділянки розміром понад 0,30 га та не більше 2 га.
За таких обставин, суд приходить до висновку що оскаржуване рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області від 28.08.2021 № 12/130 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " не відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, оскільки не містить обґрунтування та визначених ч. 7 ст. 118 ЗК України підстав для відмови у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та вмотивованої відмови у його наданні, що є порушенням вказаної норми Земельного кодексу України. Зазначена обставина є цілком достатньою для скасування такого рішення відповідача.
Згідно із частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Отже, оскільки відповідачем було прийнято необґрунтоване рішення, без наведення (встановлення) вичерпних підстав, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 12.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована за межами населених пунктів на території Зеленківської сільської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Також суд зазначає, що відповідно до пп. 5 п. 27 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, а саме: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
А відтак, позовні вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, задоволенню не підлягають.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 992,40 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області від 28.08.2021 № 12/130 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 "
Зобов'язати Вільшанську сільську раду Роменського району Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована за межами населених пунктів на території Зеленківської сільської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області (42127, Сумська область, Роменський район, с. Вільшана, вул. Київський шлях, 1-а, код ЄДРПОУ 04388478).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко