02 грудня 2022 року
справа №380/8679/22
провадження № П/380/8740/22
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від якого діє представник адвокат Степаненко А.П., 20.06.2022 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області з такими вимогами: - визнати протиправною відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 (свідоцтво про народження № НОМЕР_1 , видане Дрогобицьким ГУ ДМС України у Львівській області) у видачі паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку; - зобов'язати Головне управління державної міграційної служби України у Львівській області повторно розглянути заяву, оформити та видати ОСОБА_1 (свідоцтво про народження № НОМЕР_1 ) паспорт громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив таке (а.с. 1-6): ОСОБА_1 звернувся до Дрогобицького відділу ГУ ДМС України у Львівській області із заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України після досягнення 18 річного віку. Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області 28.05.2022 повідомив заявника про результати розгляду його звернення листом, відповідно до якого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» особа подає затверджений перелік документів. З огляду на те, що заявник подав не повний перелік документів, відповідач відмовив в оформленні паспорта громадянина Україні після досягнення 18-річного віку. Позивач вважає протиправною відмову територіального органу ДМС у видачі паспорта громадянина України, вказує, що відсутність паспорта громадянина України позбавляє його можливості стати на військовий облік, отримати ідентифікаційний номер, довідку внутрішньо переміщеної особи. Вказує, що обов'язком органів ДМС є надання допомоги в оформленні заяви та всіх необхідних документів для оформлення паспорта, а не безпідставної відмови у видачі такого та не зазначенні документів яких не вистачає.
Відповідач позов не визнає з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.43-49), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач у відзиві процитував норми Порядку №302 та зазначив, що у зв'язку із тим, що позивач не подав повний необхідний перелік документів, Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області правомірно відмовив в оформленні паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Дрогобицького відділу ГУ ДМС України у Львівській області із заявою від 20.05.2022, просив видати паспорт громадянина України після досягнення 18-річного віку.
Дрогобицький відділ ДМС України у Львівській області скерував заявнику лист №4623-198/4623.1-22 від 28.05.2022 (а.с.7), якому з посиланням на норми постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», в редакції постанови КМУ від 26.10.2016 №745, навів перелік документів необхідних для видачі паспорта громадянина України. В листі вказав, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 «не надано певний перелік документів», тому Дрогобицький відділ ДМС України у Львівській області не може здійснити оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку (а.с. 7-8).
Спірні правовідносини врегульовано такими норами права:
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (зі змінами та доповненнями; п. 1, 2):
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VІ (далі - Закон №5492-VІ).
Відповідно до статті 4 цього Закону Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону №5492-VI визначено, що одним із документів Реєстру, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зазначено паспорт громадянина України.
Підстави, за яких уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа, встановлено в частині сьомій статті 16 Закону №5492-VI, це:
1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Частинами першою, другою статті 21 Закону №5492-VI визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону (частина п'ята статті 21 Закону №5492-VI).
Відповідно до частини шостої статті 7 Закону №5492-VI забороняється вимагати від осіб та вносити до Реєстру інформацію, не передбачену цим Законом. Забороняється вимагати від осіб персональні дані, що свідчать про етнічне походження, расу, політичні, релігійні чи інші переконання, звинувачення у скоєнні злочину або засудження до кримінального покарання, а також дані щодо здоров'я або статевого життя.
На виконання положень частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України 25.03.2015 прийняв Постанову №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (у редакції, викладеній згідно з постановою КМ України від 26.10.2016 року №745), якою затвердив:
- зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2;
- зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4;
- Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).
За змістом пункту 2 Постанови №302 із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
- з 1 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-XII;
- з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 3 Постанови №302 установлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01 листопада 2016 року припиняється.
Відповідно до пунктів 1, 2 додатка 2 «Технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм» до Постанови №302 бланк паспорта громадянина України (далі - паспорт) виготовляється у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій.
У паспорт імплантовано безконтактний електронний носій, який відповідає вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації. Безконтактний електронний носій відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443 щодо запису і зчитування даних.
До безконтактного електронного носія вноситься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту інформації, що внесена на безконтактний електронний носій, відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до приписів Порядку №302 (в редакції постанови КМУ від 26.10.2016 № 745) (пункти 1, 2, 3, 4) паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.
Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання (пункт 8 Порядку №302).
Відповідно до пункту 35 Порядку №302 заявник для оформлення паспорта подає такі документи:
1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);
Особа, яка звертається за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку за відсутності свідоцтва про народження, може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);
3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
Підпункт 5 пункту 35 виключено на підставі Постанови КМ № 1109 від 01.09.2021}
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;
10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку;
11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).
У разі оформлення паспорта особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, документи, зазначені в цьому пункті, подаються уповноваженою особою територіальному підрозділу ДМС із супровідним листом відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу.
До документів також долучається власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, у якій за відсутності документів, зазначених в абзаці першому підпункту 2 цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.
Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.
Відповідно до пункту 42 Порядку №302 у разі оформлення паспорта вперше у випадку, визначеному пунктом 7-1 цього Порядку, після ідентифікації особи відомості для реєстрації особи передаються Державному реєстру фізичних осіб - платників податків в установленому законодавством порядку. Рішення про оформлення паспорта приймається не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем надходження з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків даних про реєстрацію особи в ньому або повідомлення про необхідність звернення до контролюючого органу для реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків або внесення змін до зазначеного Реєстру.
Згідно з пунктом 43 Порядку №302 у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до Мін'юсту, територіальних органів Національної поліції, ДПС, навчальних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Порядок №302 регламентує дії працівників під час приймання документів для оформлення паспорта:
23. Керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта, і працівників, які здійснюють функції з оформлення паспорта (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Керівник уповноваженого суб'єкта визначає осіб, які в межах повноважень, встановлених законодавством, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет і видачі паспорта.
24. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
При вирішенні цього спору суд застосовує наведені вище нормативні положення та керується такими мотивами:
Частина друга статті 21 Закону №5492-VI визначає обов'язок кожного громадянина України, який досяг чотирнадцятирічного віку отримати паспорт громадянина України.
20.05.2022 ОСОБА_1 звернувся до Дрогобицького відділу ГУ ДМС України у Львівській області з письмовою заявою про видачу паспорта громадянина України після досягнення 18-річного віку. Листом №4623-198/4623.1-22 від 28.05.2022 Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області повідомив заявника про відмову в оформленні паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку з посиланням на те, що заявник «не надав певний перелік документів».
Оцінюючи такі дії Дрогобицького відділу ГУ ДМС України у Львівській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 суд керується такими міркуваннями:
пункт 35 Порядку №302, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначає виключний перелік документів, які особа заявник подає органу ДМС для оформлення паспорта громадянина України.
Підстави, за яких уповноважений суб'єкт має право відмовити заявникові у видачі паспорт громадянина України, встановлено в частині сьомій статті 16 Закону №5492-VI:
1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
Пункти 23-34 Порядку №302 регламентують дії працівників територіального відділу ДМС під час прийняття документів для оформлення паспорта.
Так, пунктом 24 Порядку №302 визначено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 Порядку. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови.
За обставин цієї справи Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області відмовив ОСОБА_2 в оформленні паспорта громадянина України вперше, мотивуючи відмову тим, що останній «не надав певний перелік документів». Суд констатує, що Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області не конкретизував підстави відмови, оскільки не вказав, яких саме документів не вистачало для прийняття рішення щодо оформлення позивачу паспорта громадянина України. Суд зауважує, що в листі Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області процитував норми Порядку №302, перелічив документи для оформлення паспорта для усіх категорій заявників, проте не конкретизував, які саме необхідні для його індивідуальної ситуації не долучив до заяви про оформлення паспорта ОСОБА_1 . Суд дійшов висновок, що таке формулювання відмови як «не надано певного переліку документів» є беззмістовним та не дозволяє: 1) заявнику - зрозуміти, в чому полягають недоліки доданих до заяви документів, яких документів не вистачає; 2) суду - перевірити таку відмову на предмет її обґрунтованості. Тому така відмова відповідача в оформленні ОСОБА_2 паспорта громадянина України є очевидно протиправною. Суд вважає, що ефективним способом захисту прав позивача є спонукання/зобов'язання ГУ ДМС України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про оформлення та видачу паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку та прийняти обґрунтоване та розумне рішення відповідно до Порядку №302. Разом з тим, вимога позивача про спонукання ГУ ДМС України у Львівській області прийняти конкретне рішення (видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України) є передчасною та не підлягає до задоволення.
Підсумовуючи свої висновки суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3 частково.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_3 , суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. З огляду на те, що Дрогобицький відділ ГУ ДМС України у Львівській області є структурним підрозділом ГУ ДМС України у Львівській області та його територіальним органом (без присвоєння ідентифікаційного коду), суд стягує судовий збір з ГУ ДМС України у Львівській області.
Керуючись ст.ст.19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Дрогобицького відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області щодо оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України.
Зобов'язати Дрогобицький відділ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (82100, Львівська область, місто Дрогобич, вул. Стрийська, буд. 64) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про оформлення та видачу паспорта громадянина України після досягнення 18-річного віку та прийняти обгрунтоване рішення відповідно до Порядку №302.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, Львівська область, місто Львів, вул. Січових Стрільців, буд. 11; ідентифікаційний код 37831493) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.