Рішення від 15.11.2022 по справі 340/3991/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3991/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складу головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача-1: Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в м. Олександрія ( 28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Соборна, 8,)

до відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А, ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в м. Олександрія, яка порушує право на перерахунок пенсії по стажу працюючого пенсіонера ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Олександрійський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в м. Олександрія зробити йому перерахунок пенсії за період з 01.07.2019 р. по 30.06.2021 р. із врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 26.09.2022 р. відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.35).

Позов мотивовано тим, що він отримує пенсію за віком та є працюючим пенсіонером з 2016 року. Позивач зазначає, що відповідно ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Вказує, що відповідач безпідставно та своєчасно не вчиняє дії по перерахунку пенсії, натомість він своєчасно та систематично сплачує страхові внески.

Від відповідача-2 до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач стверджував, що Головним управлінням за наслідком поданої заяви надана відповідь на звернення від 23.03.2020 р., яка не є рішенням про відмову, оскільки вимоги здійснити перерахунок не надходили, а розглянуто звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».

В позовних вимогах позивача немає чіткого обґрунтування своїх вимог, тобто не зрозуміло, яку саме бездіяльність щодо неприйнятого рішення за наслідками розгляду якого саме звернення вбачає позивач у діях Головного управління. Відповіді на звернення позивача були надані, про що позивач підтверджує у позовній заяві.

Також, відповідач вказує на те, що в період з 2016 р. по 2022 р. позивачу було проведено перерахунки пенсії з 01.04.2018 р., з 01.04.2020 р., з 01.04.2022 р. у зв'язку з додаванням страхового стажу відповідно до абз.3 ч.4 ст.42 Закону №1058. Наступне право на перерахунок пенсії позивач набуде з 01.04.2024 р. З цих підстав просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Позивач вказує, що він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії посилаючись на ч.2 ст.42 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, в матеріалах справи міститься лист від 23.03.2020 року, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача про те, що він отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 за нормами Закону та є працюючою особою. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 36 років 2 місяці 4 дні (стаж порахований по 28.02.2018). Коефіцієнт страхового стажу розрахований відповідно до ст.25 Закону. Пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Додатково повідомлено, що після звільнення з роботи йому слід звернутись до Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для здійснення перерахунку складових пенсійної виплати з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на дату звільнення (а.с.19).

Вважаючи такий лист відмовою в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

З огляду на доводи позивача, наведені у позовній заяві, дослідженню підлягають обставини наявності у діях пенсійного органу протиправного характеру щодо не проведення перерахунку пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Реалізація порушеного чи оспорюваного права відбувається шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції.

Водночас, ч.2 ст.44 КАС України покладає на учасників справи обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті. Звернення до суду і судове провадження повинно здійснюватися у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема, процесуальних норм щодо порядку провадження в адміністративних справах.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати), зазвичай, індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Згідно з частиною п'ятою ст. 55 Конституції України кожному гарантується захист своїх прав, свобод та інтересів від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами. Отже, цією конституційною нормою передбачено можливість застосування способів захисту права, в тому числі, не передбачених процесуальними нормами.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні й конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Основного Закону України, у рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, установлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист (п.4.1 мотивувальної частини вказаного рішення).

Реалізовуючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові особисте суб'єктивне бачення порушеного права чи охоронюваного інтересу та спосіб його захисту.

З огляду на положення статей 5, 245 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними.

Згідно згаданих норм такі повноваження суд реалізує в разі встановлення факту порушення прав, свобод та інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який б гарантував повний захист прав, свобод та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.

В розумінні ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права і суд позбавлений можливості задовольняти вимоги в разі, якщо права позивача не були порушені.

Суд зауважує, що виникнення чи відновлення права на виплату пенсії (підвищення до пенсії, доплат), переведення з одного виду пенсії на інший, перерахунок пенсії здійснюється не автоматично, а передбачає виконання ряду процедурних дій, пов'язаних з перерахунком, призначенням пенсії, поновленням виплат чи переведення на інший вид пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

За правилами п.1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №22-1 від 25.11.2005 р. днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до п.2.7 Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та перелік документів, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

У позовній заяві вказано, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до відповідача з метою перерахунку пенсії, однак пенсія не перераховувалась (а.с.2).

Ухвалою від 26.09.2022 суд витребовував у позивача докази звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії по стажу до Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в м. Олександрія та в письмовому вигляді пояснення, в чому саме полягає бездіяльність Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в м. Олександрія та коли саме вона була допущена (а.с.35).

Дані дії судом здійснені в зв'язку з тим, що лист-відповідь від 23.03.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області носить інформативний характер з приводу виду пенсії, яку отримує позивач, обчислення її розміру виходячи з наявного страхового стажу станом на 28.02.2018, тощо. Однак такий лист не стосується взагалі тих обставин, про які веде мову позивач в своєму позові: перерахунок пенсії кожні два роки з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу (а.с.19).

Вимоги ухвали суду позивачем не виконано, документальних доказів подання відповідачу заяви про проведення перерахунку пенсії по стажу згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суду не надано.

Між тим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано докази того, що в період з 2016 по 2022 рік позивачу проведено перерахунки пенсії, а саме: з 01.04.2018 р., з 01.04.2020 р. та з 01.04.2022 р. у зв'язку з додаванням страхового стажу відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058. Тобто саме ті перерахунки, про які позивач вказує в позовній заяві як на нездійснені з вини відповідача (а.с.127-137).

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене, оцінюючи позицію ОСОБА_1 щодо відсутності перерахунків, зважаючи на наявність в матеріалах справи доказів їх здійснення Управлінням Пенсійного фонду, беручи до уваги відсутність мотивування позивачем їх протиправності (неповноти) та відповідних позовних вимог з приводу цього, зважаючи на невиконання вимог ухвали суду в частині витребування доказів того, які саме питання порушував позивач перед органами пенсійного фонду, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст.132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова