Єдиний унікальний номер: 379/1223/22
Провадження № 2-а/379/16/22
про передачу справи за підсудністю
30 листопада 2022 рокум.Тараща
Таращанський районний суд Київської області у складі судді Музиченко О.О., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа на стороні відповідача: інспектор СРПП ВП №2 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області капітан поліції Лимар А.С., про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
21.11.2022 позивач ОСОБА_1 звернувся до Таращанського районного суду Київської області з адміністративним позовом суду до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа на стороні відповідача: інспектор СРПП ВП №2 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області капітан поліції Лимар А.С., про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.11.2022 головуючим суддею у даній судовій справі визначено суддю Музиченко О.О..
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті (ч.1 ст. 22 КАС України).
Статтею 25 КАС України передбачено підсудність справи за вибором позивача. Так, за ч.1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
В адміністративному позові позивачем ОСОБА_1 зазначено адресу його реєстрації та фактичного проживання: АДРЕСА_1 , та подано позов до Таращанського районного суду Київської області з використанням права вибору підсудності до місцевого загального суду як адміністративного суду відповідно до ч.1 ст. 25 КАС України.
Водночас, з доданої до позовної заяви копії паспорта позивача ОСОБА_1 вбачається, що він був зареєстрований по АДРЕСА_1 в період з 12.02.2013 року по 14.05.2014 року. З 14.05.2014 ОСОБА_1 знятий з реєстрації місця проживання за вказаною адресою і відомості про його подальшу реєстрацію у встановленому законом порядку в паспорті відсутні.
Крім того, 25.11.2022 на адресу суду надійшла відповідь з управління «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Таращанської міської ради №153/10-05 про те, що відомості про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у реєстрі Таращанської територіальної громади відсутні.
З наведеного слідує, що позивач ОСОБА_2 не має зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) на території Таращанської територіальної громади Білоцерківського району Київської області.
Конституцією України закріплено право кожного на судовий захист. Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), а також практики Європейського суду з прав людини, які, відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Як роз'яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки, за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Враховуючи те, що сторони спору не мають реєстрації місця проживання та юридичної адреси місцезнаходження у м. Тараща або Таращанському районі (позивач на території Таращанської ТГ не зареєстрований, а місцезнаходження відповідача - м.Київ), суд приходить до висновку про те, що даний позов не належить до територіальної юрисдикції Таращанського районного суду Київської області як адміністративного.
Оскільки відомості про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) позивача у матеріалах справи відсутні, - дана адміністративна справа згідно правил територіальної підсудності, визначених ч.1 ст. 25 КАС України, підлягає розгляду Печерським районним судом м.Києва за адресою місцезнаходження відповідача Головного управління Національної поліції в Київській області (м. Київ, вул. Володимирська, 15).
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Виходячи із наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить до висновку, що матеріали даної адміністративної справи слід передати на розгляд за підсудністю до належного суду - до Печерського районного суду м.Києва у зв'язку із непідсудністю цієї адміністративної справи Таращанському районному суду Київської області як адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 22, 25, 26, 29, 30, 171, 241, 248, 256, 286, 294, 295 КАС України, суд
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа на стороні відповідача: інспектор СРПП ВП №2 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області капітан поліції Лимар А.С., про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - передати за підсудністю до Печерського районного суду м.Києва (адреса: вул. Володимирська, 15, м.Київ, індекс 01601).
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.11.2022.
Суддя Таращанського районного суду Київської області Ольга МУЗИЧЕНКО