Справа № 339/387/22 307
3/339/262/22
02 грудня 2022 року м. Болехів
Суддя Болехівського міського суду Івано-Франківської області Головенко О. С., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 (м.Долина) Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З протоколу, який надійшов на розгляд суду, вбачається, що 22 листопада 2022 року о 08 год. 15 хв. за місцем свого проживання ОСОБА_1 вчинив відносно своєї співмешканки домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру: ображав її нецензурною лайкою, словесно погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю.
Відповідно до виписаних у ст. ст. 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, у якому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За змістом ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно п.8, 12 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справУкраїни від 06.11.2015 № 1376, протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Всупереч викладеному, матеріали справи не містять відомостей про те, що поліцейський, після відмови від отримання другого примірника протоколу ОСОБА_1 (як про це зазначено в протоколі), вживав заходів для його вручення, зокрема, шляхом направлення рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Так, з акту, складеного старшим секретарем суду Барабаш В.М., вбачається, що до матеріалів справи, які прономеровані і направлені до суду з супровідним листом, помилково додано і супровідний лист з копією протоколу, які адресовані ОСОБА_1 і повинні бути йому вручені, однак, не вручені, оскільки містяться у матеріалах справи.
В той же час, вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення, є важливою гарантією того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ознайомлена зі змістом обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення та має можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Зокрема, зі змісту рішення Європейського суду по справі «Ґалстян проти Вірменії» вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення, який містить обвинувачення та є головним доказом по справі, повинен мати відомості про точний час, коли цей документ був пред'явлений особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та чи мала вона достатній час на ознайомлення з ним.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення та вручення протоколу про адміністративне правопорушення належить до компетенції та обов'язку уповноваженої посадової особи, яка склала протокол та яка висуває обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
При цьому, суд не може перебирати на себе функції обвинувачення та вчиняти процесуальні дії, обов'язок вчинити які за законом покладено на відповідну уповноважену особу, яка висуває обвинувачення та складає протокол про адміністративне правопорушення.
Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення даних про вручення копії протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та ознайомлення зі змістом протоколу є істотним порушення права на захист, оскільки ОСОБА_1 належно не вручено акт адміністративного звинувачення, що є підставою для повернення матеріалів для належного оформлення.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року, визнанои правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП (80732-10), відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 254, 256, 279 КУпАП,
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП повернути до відділення поліції №1 (м.Долина) Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення - вручення копії протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Головенко