Справа № 242/5716/21
Провадження № 2/242/372/22
Іменем України
02 грудня 2022 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Владимирської І.М., при секретарі Гандзюк К.С., розглянувши у судовому засіданні в порядку заочного спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг,-
Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач згідно її заяви від 30 серпня 2017 року перебуває на обліку в Управлінні, як внутрішньо переміщена особа. 19.10.2018 року відповідач звернулась до УСЗН із заявою про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі житлово-комунальних послуг на наступний період. 30.10.2018 року на підставі заяви відповідача, як непрацездатній особі (пенсіонер), управлінням було призначено грошову допомогу на період з 19.10.2018 р. по 18.04.2019 р. в розмірі 1000,00 грн. щомісячно. Відповідач при зверненні надала заяву, в якій зазначила, що у неї та у членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної організації немає. Проте в ході перевірки 10.04.2019 року встановлено факт наявності у володінні ОСОБА_1 квартири, що розташована на підконтрольній Україні території, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину від 14.12.2018 року. Таким чином, рішенням начальника УСЗН від 11.04.2019 року було відмовлено у призначені відповідачу щомісячно адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 19.04.2019 року та утримано занадто отримані кошти допомоги за період з 01.01.2019 р. по 18.04.2019 р. у розмірі 100%. 19.04.2019 року переплату було частково погашено в розмірі 600,00 грн. шляхом повернення банком. Крім того, 23.10.2019 року відповідач частково погасила переплату у розмірі 500,00 грн., а також в телефонній розмові зі спеціалістом управління зобов'язалась погасити решту переплати. Однак, станом на теперішній час відповідач добровільно повернути надмірно перераховані їй кошти не бажає. Просять суд стягнути з ОСОБА_1 на користь УСЗН Селидівської міської ради надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2019 року по 18.04.2019 року у розмірі 2500 грн. 00 коп. та судовий збір у сумі 2 270 грн. 00 коп.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 07 грудня 2021 року відкрито провадження по даній справі та в порядку спрощеного провадження призначено судовий розгляд.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав повністю та просить суд слухати справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце слухання справи повідомлена належним чином. Згідно ст.ст. 223, 280 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, приходить до наступного.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УСЗН Селидівської міської ради як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УСЗН Селидівської міської ради від 30.08.2017 року.
З заяви ОСОБА_1 до УСЗН Селидівської міської ради № 1508 від 19.10.2018 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що вона просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням № 6713 від 26.10.2018 року, комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглянуто подання № 6713 від 25.10.2018 року УСЗН про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) пенсій та соціальних допомог (компенсацій) внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 , вирішено призначити щомісячну адресну грошову допомогу відповідно до вимог чинного законодавства України ОСОБА_1 .
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 30.10.2018 року, УСЗН Селидівської міської ради призначило ОСОБА_1 грошову допомогу на період з 19.10.2018 року по 18.04.2019 року в розмірі 1000 грн. 00 коп. щомісячно.
Відповідно до рішення УСЗН Селидівської міської ради від 11.04.2019 року було припинено виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання ОСОБА_1 з 19.04.2019 року, з причин зняття з обліку.
Згідно рішення № 165 від 11.04.2019 року, начальником управління соціального захисту населення міської ради Гришковою І.М., з ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що у володінні сім'ї є житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупованої території України та райони проведення операції об'єднаних сил утримано надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги за період з 01.01.2019 р. по 18.04.2019 р. у розмірі 100%.
Згідно з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 163038163 від 10.04.2019 р., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на праві спільної часткової власності по 1/3 частині належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину від 14.12.2018 року, виданого приватним нотаріусом Селидівського міського нотаріального округу Донецької області Петровою О.М.
Згідно повідомлення від 12.04.2019 року, УСЗН Селидівської міської ради повідомило ОСОБА_1 про необхідність повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги в сумі 3600,00 грн. за період з 01.01.2019 по 18.04.2019 р.
Згідно повідомлення № 01-17/05-1221 від 18.06.2021 року, УСЗН Селидівської міської ради повідомило ОСОБА_1 про необхідність повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги в сумі 2500,00 грн. за період з 01.01.2019 по 18.04.2019 р.
Із довідки про отримання допомоги переміщеним особам на проживання вбачається, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Селидівської міської ради та їй проводилось нарахування адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі за періоди 17.10.2017 року по 18.04.2019 року у розмірі 3600 грн. 00 коп., утримано з призначеної допомоги у сумі 600 грн. 00 коп., внесено переплату у розмірі 500 грн. 00 коп.; переплата становить у розмірі 2500 грн. 00 коп.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Внутрішньо переміщені особи мають право на призначення щомісячної адресної допомоги, підстави та порядок надання якої визначається "Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505. (в редакції станом на 08.09.2018 року).
Відповідно до п. 2 вищевказаного Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
В п. 3 Порядку визначено, що грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї); для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім'ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім'ї - 5000 гривень.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Відповідно до п. п. 1, 10 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам. Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Відповідно до п. п. 11, 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. Надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
З повідомлень УСЗН Селидівської міської ради від 12.04.2019 року та 18.06.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 зобов'язано повернути суму надмірно наданої адресної допомоги у зв'язку з неповідомленням про зміну обставин, які випливають на призначення грошової допомоги.
Судом встановлено, що відповідач не повідомила про всі обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, а саме те, що у неї в спільній частковій власності перебуває квартира у м. Селидове, Донецької області, що вплинуло на її право на виплату адресної допомоги. Вказане призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 3600 грн. 00 коп. з вини відповідача.
До переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р, населений пункт м. Селидове, де розташовано житлове приміщення, що належить відповідачу не входить.
Суд звертає увагу, що механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги, тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.
Обов'язок щодо надання достовірної інформації при поданні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, покладено на отримувача такої допомоги.
Таким чином, саме шляхом не повідомлення достовірних відомостей відповідачем щодо наявності у її власності житлового приміщення, призвело до недобросовісності з її боку, а тому відповідач за період з 01.01.2019 р. по 18.04.2019 р. незаконно отримала адресну грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам в сумі 3600 грн. 00 коп.
Суд звертає увагу, що відповідач частково повернула управлінню надмірно отриманні грошові кошти у розмірі 500,00 грн., тим самим визнала, що вона не мала права на отримання адресної допомоги у період з 01.01.2019 р. по 18.04.2019 р.
Однак, відповідач на теперішній час у повному розмірі не здійснила повернення надмірно отриманих грошових коштів.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України. Такий висновок зафіксований у справі № 727/5743/15-ц від 27 березня 2019 року.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10 квітня 2019 року у справі № 298/1396/16-ц.
Таким чином, оскільки відповідач не повернула у повному обсязі надмірно виплачені кошти, то суд приходить до переконання, що відповідно до норм чинного законодавства, відповідач повинна повернути державі надмірно виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, на загальну суму 2500 грн. 00 коп., отриману за період з 01 вересня 2019 року по 18 квітня 2019 року, оскільки дана допомога була безпідставно призначена Управлінням соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області внаслідок не надання відповідачем інформації про наявність у неї майна.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 8 статті 6 ЗУ «Про судовий збір», розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами , судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду із даним позовом, позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2 270 грн. 00 коп.
Враховуючи, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради судом повністю задоволені, понесені позивачем та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у сумі 2 270 грн. 00 коп., підлягають стягненню з відповідачів на його користь.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 76-83, 89, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд -
Позов Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради (місцезнаходження за адресою: Донецька область, м. Селидове, вул. Пушкіна, 8, ЄДРПОУ 25953988) до ОСОБА_1 (місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради залишок надмірно отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за період з 01 вересня 2019 року по 18 квітня 2019 року у сумі 2500 (дві тисячі п'ятсот) грн. 00 коп. та судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.М. Владимирська