Рішення від 29.11.2022 по справі 226/1042/22

Справа № 226/1042/22

Справа №226/1042/22

Провадження №2/226/486/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2022 року Димитровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Петуніна І.В.,

за участю секретаря Кудрявцевої Н. С.,

позивач: ОСОБА_1

відповідач: КП «Компанія «Вода Донбасу»

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мирнограді Донецької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача КП «Компанія «Вода Донбасу» про визнання бездіяльності щодо невжиття відповідачем невідкладних заходів до ліквідації аварій, які стали причиною припинення централізованого водопостачання протиправною, зобов'язання вжити невідкладних заходів до ліквідації аварій, які стали причиною припинення централізованого водопостачання у строк не більше 7 діб та зобов'язання сплатити позивачу штраф у розмірі 0,01 % вартості середньодобового споживання послуг, визначеної за попередні 12 місяців за кожен день ненадання послуг, протягом якого відбувалася ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, в обґрунтування якого вказав, що він мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , тривалий час користується послугами водопостачання та водовідведення, які надає відповідач. Відповідач необґрунтовано припиняє надання послуг без належних причин на тривалий час та не здійснює належних заходів для відновлення водопостачання, чим порушує його права, як споживача. Наразі відсутнє водопостачання більше 2-х тижнів, при цьому відповідач не повідомляє про причини, здійснені заходи та строки виконання робіт. Тому потрібно примусити відповідача зробити це. Право відносини між ними врегульовані Законом України «Про захист прав споживачів» та Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затв. постановою КМУ № 690 від 05.07.2019. У зв'язку з вищевикладеним просить визнати бездіяльність щодо невжиття відповідачем невідкладних заходів до ліквідації аварій, які стали причиною припинення централізованого водопостачання протиправною, зобов'язати вжити невідкладних заходів до ліквідації аварій, які стали причиною припинення централізованого водопостачання у строк не більше 7 діб та зобов'язати сплатити позивачу штраф у розмірі 0,01 % вартості середньодобового споживання послуг, визначеної за попередні 12 місяців за кожен день ненадання послуг, протягом якого відбувалася ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

Сторони до судового засідання не з'явилися, позивач надав суду заяву про розгляд справи без його участі, на позові наполягає.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що згідно п. 55 Типового договору з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, сторони звільняються від відповідальності згідно з договором у разі настання непереборної сили. Статтею 617 ЦК України передбачена можливість звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо сторона договору доведе, що таке порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили (форс-мажор). Частиною 2 ст. 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» визначено, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору, зокрема, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, тощо. Укзом Президента України № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан з 05.30 год 24.02.2022. ТПП України було оприлюднено лист № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким повідомлено, що військова агресія РФ проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили). Також ТПП на своєму сайті оприлюднила інформацію, що задля спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин, вказаний лист ТПП слід вважати загальним офіційним листом щодо засвідчення форс-мажорних обставин. Підсумовуючи, варто зазначити, що введення воєнного стану в Україні визнано ТПП форс-мажорною обставиною, яка є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. У зв'язку з цим просить повністю відмовити у задоволенні позовної заяви про захист прав споживачів.

Позивачем заявлено клопотання про витребування доказів: з АТ «ДТЕК Донецькі електричні мережі» щодо кількості фактів пошкоджень ліній живлення Карлівської фільтрувальної станції зафіксовано компанією та проведено ремонтних робіт з 2014 року по теперішній час?; від відповідача про причини відсутності тривалого водопостачання Покровського р-ну, скільки фактів пошкоджень Карлівської фільтрувальної станції було передано компанією для фіксації правоохоронними органами з 2014 року по теперішній час по датам таких фактів, в які періоди (з якої дати по яку дату) припинялася робота Карлівської фільтрувальної станції з 2014 року по теперішній час, з примітками причини припинення роботи такої станції, про періоди відсутності централізованого водопостачання у м. Мирноград з 2014 року по теперішній час та зазначити періоди з __ по ___ та причини відсутності водопостачання.

Суд вважає, що клопотання задоволенню не підлягає, оскільки з 2014 року по теперішній час триває агресія РФ проти України, з 24.02.2022 у країні введене воєнний стан, Карлівська фільтрувальна станція, враховуючи Закон України «Про критичну інфраструктуру», є об'єктом критичної інфраструктури і надання цієї інформації може призвести до негативних наслідків, а саме обізнаності противника щодо влучності його дій з приводу ушкодження енергопостачання цієї станції, графіку ремонтних робіт, їх термінів з метою перешкоджання цьому та інше.

Підстави для вирішення справи шляхом укладення мирової угоди відсутні.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Димитровського міського суду Донецької області від 17.10.2022, позовна заява залишена без руху.

18.10.2022 року на підставі ухвали судді відкрите провадження у даній справі, яка розглядається у спрощеному позовному провадженні, розгляд якої по суті призначений без повідомлення сторін.

За клопотанням позивача, ухвалою від 19.10.2022, судове засідання призначено на 09.11.2022 з повідомленням сторін.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що у жовтні 2022 року відповідачем неодноразово було припинене водопостачання, зокрема й у м. Мирноград Донецької області, де мешкає позивач.

13.10.2022 позивач звернувся на Урядову «гарячу лінію» з приводу відсутності водопостачання, вважає причину пошкодження Карлівської фільтровальної неправдивою та просив створити комісію щодо обстеження Карлівської фільтрувальної станції та встановлення причин відсутності тривалого водопостачання, де просив запросити представників громадськості, активних членів громади, засоби масової інформації (а. с. 20).

На звернення позивача на Урядову «гарячу лінію» від 13.10.2022, Покровська районна військова адміністрація Донецької області надала відповідь від 18.10.2022, де зазначила, що за результатами наради, яка відбулася 13.10.2022 у м. Покровськ Донецької області за участю керівника, зокрема, але не виключно Мирноградської міської військової адміністрації та представників КП «Компанія «Вода Донбасу» стосовно забезпечення водопостачанням окремих населених пунктів області. Враховуючий обмежений дебіт води у Карлівському водосховищі, з метою його розвантаження та раціонального використання в умовах воєнного стану, облдержадміністрацією спільно з вищезазначеними учасниками наради прийнято рішення щодо можливого відключення від мереж централізованого водопостачання споживачів, зокрема, але не виключно Мирноградської міської територіальної громади з подальшим застосуванням альтернативних джерел водопостачання з відповідним підключенням до наявних мереж та об'єктів водопровідно-каналізаційного господарства Компанії. Підключення альтернативних джерел водопостачання до мереж та об'єктів компанії для подальшого надання послуг з централізованого водопостачання споживачам здійснюється на період дії воєнного стану, але до повного відновлення централізованого водопостачання та за умови виконання наступних вимог:

- проведення на місцевому рівні комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зі складанням відповідного протоколу щодо прийняття рішення стосовно подачі води з альтернативних джерел до мереж та об'єктів Компанії;

- встановлення, за необхідності, на ділянці між альтернативним джерелом водозабору та точкою підключення до мереж та об'єктів Компанії додаткового фільтруючого обладнання з метою дотримання вимог санітарного законодавства та недопущення ймовірного забруднення мереж водопостачання;

- погодження схеми підключення та виконання відповідних робіт за участі фахівців Компанії;

- забезпечення погашення перед Компанією існуючої кредиторської заборгованості за спожиту воду з урахуванням вимог договорів реструктуризації заборгованості;

- укладання з Компанією виконавчими органами рад територіальних громад, військоми адміністраціями населених пунктів договору (угоди) щодо компенсації підприємству витрат, пов'язаних з експлуатацією та обслуговуванням мереж, споруд та обладнання, які використовуються для подачі води з альтернативних джерел в мережі централізованого водопостачання.

За інформацією диспетчера КП «Компанія «Вода Донбасу», станом на ранок 16.10.2022 електропостачання Карлівської фільтрувальної станції не відновлено. Комісію для обстеження Карлівської фільтрувальної станції на встановлення причин відсутності водопостачання Покровського р-ну із залученням представників громадськості, активних членів громади, засоби масової інформації немає можливості створити через проведення активних бойових дій. За роз'ясненнями наданої відповіді позивач може звернутися до посадової особи-виконавця за вказаним телефоном (зазначено номер телефону) (а. с. 21-22).

На звернення позивача на Урядову «гарячу лінію» від 13.10.2022 щодо відсутності водопостачання та низки питань стосовно роботи Карлівської фільтрувальної станції, Департамент житлово-комунального господарства Донецької обласної державної адміністрації надав відповідь від 28.10.2022, де зазначив, за інформації КП «Компанія «Вода Донбасу» (далі - Компанія), водопостачання м. Мирноград здійснюється від Карлівської фільтрувальної станції (далі - ФС). Наприкінці лютого поточного року внаслідок бойових дій пошкоджено трансформаторну підстанцію насосної станції І-го підйому Південно-Донбаського водогону, через що ФС пере підключено на альтернативне джерело водопостачання - Карлівське водосховище. Станом на сьогодні, у Карлівському водосховищі зафіксовано критично низький рівень води і технічно неможливо налагодити повну водовіддачу з Карлівської насосної станції І-го підйому Покровського регіонального виробничого управління Компанії, що призводить до нестабільної подачі води містам Покровського р-ну, в тому числі м. Мирноград.

Зазначає, що ФС знаходиться на території, де ведуться активні бойові дії, постійно відбувається пошкодження об'єктів електропостачання та водопровідних мереж різного діаметру. Так, станом на 04.10.2022, внаслідок артобстрілу, пошкоджено електропостачання ФС та водовод Д=800 мм від ФС. 19.10.2022, після виконання відновлювальних робіт, електроживлення ФС відновлено. Проте, 24.10.2022 зафіксовано повторне пошкодження електромереж. Натепер, електропостачання ФС поновлено, після налагодження технологічних процесів та наповнення мереж, водопостачання буде відновлено.

Роботи з відновлення постраждалих об'єктів здійснюється аварійними бригадами Компанії та ДТЕК одразу після припинення обстрілів та забезпечення режиму «тиша». Беручи до уваги, що фаза активних бойових дій зберігається, при відновленні надання послуг неможливо гарантувати забезпечення стабільного водопостачання населених пунктів області внаслідок обставин непереборної сили.

Також інформують, що на сьогодні, для забезпечення потреб мешканців громад за кошти міськради, на території населеного пункту (в межах міста) облаштовуються свердловини, організовується підвіз і місця розливу технічної води. Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2022 № 349 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» (далі - Постанова), забороняється розголошення відомостей про місця запланованих ремонтних і відновлювальних робіт та процесу проведення таких робіт у реальному часі. Розголошення інформації про факти пошкодження ФС, які насамперед були зафіксовані правоохоронними органами, може призвести до обізнаності противника про дії ЗСУ та інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану. Враховуючи кількість воєнних злочинів, що вчиняються РФ в ході її широкомасштабної збройної агресії проти України, Компанія не має законних підстав розголошувати відповідну інформацію. Також, запитувана інформація може становити оперативний інтерес для правоохоронних органів.

Також, відповідно до Постанови, повинен бути закритий доступ до інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, зокрема про місцезнаходження, стан та режим роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення. Відповідно, Компанія має законне право не надати запитувану інформацію про періоди роботи ФС та інформацію із зазначенням періодів відсутності централізованого водопостачання у м. Мирноград з 2014 року по теперішній час (а. с. 24).

За змістом відповідей Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» від 20.10.2022, Мирноградське ВУВКГ є структурним підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу». Підприємство заупає та отримує воду від Покровського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу». Карлівська фільтрувальна станція, від якої до теперішнього часу відбувалося водо забезпечення їх району, знаходиться на балансі Покровського РВУ. Всі зупини та перерви у забезпеченні міста Мирноград водою відбуваються згідно до телефонограм Покровського РВУ. Враховуючи вищевикладене, за інформацією щодо періодів відсутності централізованого водопостачання у м. Мирноград з 2014 року по теперішній час, пропонують звернутися до Покровського РВУ. Крім цього, у зв'язку з технічною неможливістю здійснення водовіддачі з Карлівської насосної станції І підйому в необхідному обсязі, яка обумовлена критично низьким рівнем води у Карлівському водосховищі, можлива нестабільна подача води на місто Мирноград (а. с. 28).

На звернення позивача щодо отримання інформації про факти пошкодження ліній живлення Карлівської фільтрувальної станції та проведених ремонтних робіт з 2014 року по теперішній час, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надало відповідь від 26.10.2022, де зазначило, що у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05.30 год 24.02.2022, введеним відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕП) 26.03.2022 було прийнято постанову № 349 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» (далі - Постанова № 349). Так, відповідно до п. 1 Постанови № 349, під час дії в Україні воєнного стану та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану положення ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг діють в частині, що не суперечать здійсненню заходів із захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом та обмежена можливість надання доступу до інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, зокрема щодо:

-місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання, зокрема, систем водопостачання та водовідведення;

-відомостей про місця запланованих ремонтних і відновлювальних робіт та процесу проведення таких робіт у реальному часі;

-відомостей про місця руйнування об'єктів та елементів інфраструктури внаслідок бойових дій, місць потрапляння снарядів;

-іншої інформації, яка може ідентифікувати об'єкти критичної інфраструктури або створювати уявлення про потенціал об'єкта в енергосистемі України.

Також, відповідно до п.п. 4) п. 1 Постанови № 349 ліцензіати мають забезпечити обмеження доступу та захист інформації про об'єкти споживачів, які забезпечують роботу, зокрема об'єктів, що забезпечують тепло-, газо-, електро- та водопостачання.

Окремо, операторам системи розподілу заборонено розміщувати через засоби масової інформації та/або на офіційному сайті інформацію, передбачену, зокрема, п. 11.5.5, абз. 1 п. 11.5.6 та п. 11.5.7 розділу ХІ Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕП від 14.03.2018 № 310 (інформація щодо планових та аварійних перерв в електропостачанні). Додатково повідомляють, що з урахуванням приписів Закону України «Про критичну інфраструктуру», Порядку віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури, Переліку секторів (під секторів), основних послуг критичної інфраструктури держави та Методики категоризації об'єктів критичної інфраструктури, які були затверджені постановою КМУ від 09.10.2020 № 1109, Карлівська фільтрувальна станція здійснює діяльність у секторі основних послуг критичної інфраструктури держави (водопостачання та водовідведення) та відноситься до об'єктів критичної інфраструктури. Тому, з урахуванням викладеного, на час дії в Україні військового стану, вимушені відмовити у наданні необхідної інформації за запитом позивача (а. с. 31-32).

V. Оцінка суду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 4 ст. 42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Відповідно до ч. 2 ст. 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», був введений в Україні воєнний стан з 05.30 год 24.02.2022, який неодноразово був продовжений та діє і на теперішній час.

Таким чином, оскільки ст. 42 Конституції України не входить в перелік статей, вказаних у ч. 2 ст. 64 Конституції України, то права споживачів в умовах воєнного стану можуть бути обмежені.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, а саме: встановлювати (посилювати) охорону об'єктів критичної інфраструктури та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, і вводити особливий режим їх роботи. Порядок встановлення (посилення) охорони таких об'єктів та їх перелік, що із введенням воєнного стану підлягають охороні, а також порядок особливого режиму їх роботи затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», районна, обласна військові адміністрації здійснюють на відповідній території повноваження, віднесені до їхньої компетенції цим Законом, а також у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України рішення, передбаченого частиною третьою статті 10 цього Закону, або у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області повноваження, зокрема, щодо встановлення правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зон санітарної охорони джерел водопостачання, обмеження або заборони використання підприємствами питної води у промислових цілях.

Карлівська фільтрувальна станція, відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про критичну інфраструктуру», є об'єктом критичної інфраструктури. Оскільки в Україні введено воєнний стан та на території Донецької області відбуваються активні бойові дії, суд вважає, відповідач має право встановлювати особливий режим роботи та що перерви у водопостачанні і у його відновленні не є протиправними та можуть проводитися відповідачем виходячи з ситуаційної обстановки, пов'язаної з бойовими діями на місці господарської діяльності відповідача, безпеки водопостачання та відновлювальних робіт.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

Судових витрат по справі немає.

На підставі ст.ст. 42, 64 Конституції України, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», ст. 9 Закону України «Про критичну інфраструктуру», ст.ст. 8, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 34, 141, 258-259, 265, 274, 352, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , місце мешкання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», місцезнаходження за адресою: вул. Митрополитська, 177А, Центральний р-н, м. Маріуполь Донецької області, 87547, код юридичної особи в ЄДРПОУ 00191678 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 02.12.2021.

Суддя: І. В. Петунін